KIU-ში π-Day Math Contest 2022-ის გამარჯვებულები დაჯილდოვდნენ
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში მათემატიკის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი მათემატიკის კონკურსის/KIU Pi-Day Math Contest 2022 გამარჯვებულთა დაჯილდოების ცერემონია გაიმართა. ღონისძიება KIU-ს რექტორმა ალექსანდრე თევზაძემ და კანცლერმა მაგდა მაღრაძემ გახსნეს. სტუმრებს სიტყვით მიმართა მათემატიკისა და კომპიუტერული მეცნიერების სკოლის დეკანმა რამაზ ბოჭორიშვილმა. ცერემონიას ესწრებოდა TUM International GmbH-ის პროექტის მენეჯერი კატრინ ალბრეხტი.
KIU π-DAY MATH CONTEST 2022-ის ფინალურ შეჯიბრში მიღებული ქულების მიხედვით, გამოვლინდა 5 გამარჯვებული მოსწავლე:
დავით ტოგოევი - მე-11 კლასის მოსწავლე, სსიპ ვლადიმირ კომაროვის თბილისის ფიზიკა-მათემატიკის N199 საჯარო სკოლა;
ლუკა დუმბაძე - მე-12 კლასის მოსწავლე, სსიპ ვლადიმირ კომაროვის თბილისის ფიზიკა-მათემატიკის N199 საჯარო სკოლა;
ელენე ენუქიძე - მე-10 კლასის მოსწავლე, სსიპ ვლადიმირ კომაროვის თბილისის ფიზიკა-მათემატიკის N199 საჯარო სკოლა;
დიმა ჩუბინიძე - მე-12 კლასის მოსწავლე, კერძო სკოლა „მზეკაბანი 2007“ ;
ლუკა სანაია - მე-12 კლასის მოსწავლე, სსიპ ვლადიმირ კომაროვის თბილისის ფიზიკა-მათემატიკის N199 საჯარო სკოლა.
მოსწავლეებს გადაეცათ დიპლომები და უნივერსიტეტის მიერ დაწესებული საჩუქრები.  გამარჯვებულები მიიღებენ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში სწავლის 100%-იან და კამპუსში ცხოვრების 50%-იან დაფინანსებას, ასევე KIU სტიპენდიას. ფინალში მონაწილე ყველა მოსწავლეს გადაეცა კონკურსში მონაწილეობის დამადასტურებელი დიპლომი/სერტიფიკატი.
დაჯილდოების ცერემონიის დასრულების შემდეგ გაიმართა KIU-ს კომპიუტერული მეცნიერებისა და მათემატიკის პროგრამების სტუდენტთა მიერ, KIU ვიზუალური მათემატიკის ფესტივალის/Visual Math Fest 2021-2022-ის ფარგლებში შექმნილი/მიმდინარე პროექტების გამოფენა. წარმოდგენილი გახლდათ შემდეგი პროექტები:
თამაშები და მათი თეორიები/Games and their theories
ფრაქტალები, მანდელბროტისა და ჯულიას სიმრავლეები/Fractals, Mandelbrot and Julia sets, Mandelbulb
ამ სამყაროს გარეთ/Out Of This World
ვექტორული ხელოვნება ფურიეს სერიებით/Vectorial Art with Fourier Series
თავგადასავალი მათემატიკაში/Adventure in Math
ჰარმონოგრაფი/Harmonograph
KIU π-DAY MATH CONTEST 2022-ის ფარგლებში სულ 200-მდე უფროსკლასელი დარეგისტრირდა, ფინალურ ეტაპზე 39 ახალგაზრდა გადავიდა, მათგან კი 19 მოსწავლე ჩამოვიდა კამპუსზე და ჩაერთო დასკვნით შეჯიბრში. საკონკურსო ამოცანები KIU-ს სტუდენტების მიერაა შედგენილი/ადაპტირებული და შერჩეულია სტუდენტებს შორის კონკურსის საფუძველზე. მოსწავლეთა ნამუშევრები გასწორდა ასევე სტუდენტების მიერ.
აღნიშნული კონკურსი KIU-ს მათემატიკის სკოლის ინიციატივითა და ორგანიზებით უკვე 2 წელია ტარდება და მასში მონაწილეობას დამამთავრებელი კლასების წარმატებული და ნიჭიერი მოსწავლეები იღებენ. კონკურსი განსაკუთრებით პრესტიჟული და პოპულარულია ისეთი სკოლების მოსწავლეებისთვის, რომლებიც STEM დარგების გაძლიერებული სწავლებით გამოირჩევიან.
მათემატიკის საერთაშორისო დღე ყოველი წლის 14 მარტს UNESCO-ს 2019 წლის 26 ნოემბრის გადაწყვეტილებით აღინიშნება. იგი რეგისტრირებულია მათემატიკოსთა საერთაშორისო კავშირის პროექტის ინტერაქტიულ რუკაზე.

Kutaisi International University hosted an awarding ceremony for winners of KIU π-Day Math Contest 2022, dedicated to the International Day of Mathematics. The event was opened by KIU Rector Alexandre Tevzadze and Chancellor Magda Magradze. The Dean of the School of Mathematics and Computer Science, Ramaz Bochorishvili, addressed the guests. Katrin Albrecht, Project Manager of TUM International GmbH was present at the ceremony.
According to the scores received in the final competition of KIU π-DAY MATH CONTEST 2022, 5 winning students were identified:
Davit Togoev – a eleventh-grader, LEPL Vladimir Komarov Tbilisi Physics and Mathematics Public School N199;
Luka Dumbadze – a twelfth-grader, LEPL Vladimir Komarov Tbilisi Physics and Mathematics Public School N199;
Elene Enukidze – a  tenth-grader, LEPL Vladimir Komarov Tbilisi Physics and Mathematics Public School N199;
Dima Chubinidze – a  twelfth-grader, Private School “Mzekabani 2007”;
Luka Sanaya – a twelfth-grader,   LEPL Vladimir Komarov Tbilisi Physics and Mathematics Public School N199.
The students were awarded diplomas and gifts established by the University. The winners will receive 100% tuition fee and 50% accommodation fee at Kutaisi International University campus as well as KIU scholarship. All students who participated in the final received a diploma/certificate confirming their participation in the competition.
The award ceremony was followed by an exhibition of projects created/executed by students of KIU’s computer science and mathematics programs as part of the KIU Visual Math Fest 2021-2022. The following projects were presented:
Games and their theories
Fractals, Mandelbrot and Julia sets, Mandelbulb
Out Of This World
Vectorial Art with Fourier Series
Adventure in Math
Harmonograph
A total of 200 high school seniors  registered for the KIU π-DAY MATH CONTEST 2022. 39 young people made it to the final round and 19 of them came to campus to take part in the final competition. The competition problems  were compiled/adapted by KIU students and selected based on the student competition. The schoolers’ works was also corrected  by the students.
This competition has been held for 2 years on the initiative and organization of KIU School of
Mathematics and is attended by advanced  and talented graduate. The competition is particularly prestigious and popular for students from schools with strong STEM study.
The International Day of Mathematics is celebrated every year on March 14 by the decision of UNESCO on November 26, 2019.  KIU π-DAY is registered on the International Mathematical Union interactive project map.