ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორი 2019-2024
პროფესორი ალექსანდრე თევზაძე 2019-2024 წლებში იკავებდა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორის თანამდებობას. პროფ. თევზაძემ დაამთავრა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფიზიკის ფაკულტეტი, 2006 წელს ლეუვენის კათოლიკური უნივერსიტეტის (ბელგია) პლაზმური ასტროფიზიკის ცენტრში მიენიჭა მათემატიკის დოქტორის ხარისხი. იყო პოსტდოქტორანტი ტურინის ასტრონომიულ ობსერვატორიაში (იტალია) და აბასთუმნის ასტროფიზიკურ ობსერვატორიაში (საქართველო). 2009 წელს აირჩიეს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის (საქართველო) ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტის ასოცირებულ პროფესორად. 2012 წლიდან არის კარნეგი მელონის უნივერსიტეტის (აშშ) ფიზიკის ფაკულტეტის მოწვეული ასოცირებული პროფესორი და ადიუნქტ-პროფესორი. თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში იყო უნივერსიტეტის წარმომადგენლობითი საბჭოს (სენატის) წევრი, სტუდენტური საერთაშორისო გაცვლითი პროგრამების კომისიის თავმჯდომარე, ფიზიკის დარგობრივი სარედაქციო კოლეგიის თავმჯდომარე, სადისერტაციო საბჭოს მდივანი და ზუსტი და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანის მოადგილე. ალექსანდრე თევზაძე 2017-2018 წლებში იყო საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე. აღნიშნულ თანამდებობაზე მისი პასუხისმგებლობები მოიცავდა უმაღლეს განათლებასა და მეცნიერებას.
პროფ. თევზაძის კვლევითი ინტერესებში შედის თეორიული და რიცხვითი ასტროფიზიკა, მათ შორის, აკრეციული და პროტოპლანეტური დისკების დინამიკა, წანაცვლებითი დინებები, კოსმოსური მაგნიტური ველები და ტურბულენტობა. მას გადაეცა საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის ევგენი ხარაძის სახელობის პრიზი ასტროფიზიკაში და არის გაერთიანებული სამეფოს მათემატიკისა და მისი გამოყენებების ინსტიტუტის (IMA) არჩეული წევრი.

Prof. Alexander Tevzadze
Graduated from the Department of Physics at Tbilisi State University (Georgia) he received Ph.D. in Mathematics from the Center for Plasma Astrophysics at Katholieke Universiteit Leuven (Belgium) in 2006. He was then postdoctoral fellow at Osservatorio Astronomico di Torino (Italy) and Abastumani Astrophysical Observatory (Georgia). He was appointed as Associate Professor at the Faculty of Exact and Natural Sciences, Tbilisi State University (Georgia) in 2009, and was Visiting Associate Professor and Adjunct Professor at the Department of Physics, Carnegie Mellon University (USA) starting from 2012. At the Tbilisi State University he served as the member of the University Senate, chair of international student exchange program committee, chair of the editorial board in physics, scientific secretary of the dissertation council and vice dean of the Faculty of Exact and Natural Sciences. Alexander Tevzadze served as the Deputy Minister in the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia from 2017. In this position his responsibilities included the higher education and science.
Prof. Tevzadze’s research interests focus on theoretical and numerical astrophysics, including the dynamics of accretion and protoplanetary disks, shear flows, aeroacoustics, cosmic magnetic fields and turbulence. He has received Eugenie Kharadze prize in astrophysics of the Georgian National Academy of Sciences and is elected fellow of the Institute of Mathematics and its applications (UK).