KIU-ს მათემატიკის საბაკალავრო პროგრამის სტუდენტების სასწავლო ვიზიტი TUM-ში
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (KIU) სტუდენტებმა, დარია ბუჩნევამ და ლუკა ნაკაშიძემ, სასწავლო სემესტრი მიუნხენის ტექნიკურ უნივერსიტეტში (TUM) წარმატებით დაასრულეს. აღნიშნული ვიზიტი TUM-ის მათემატიკის დეპარტამენტთან გაფორმებული ხელშეკრულების ფარგლებში განხორციელდა, რომელიც სტუდენტების გაცვლით პროგრამას გულისხმობს.
დარია ბუჩნევა და ლუკა ნაკაშიძე KIU-ს ინგლისურენოვანი საბაკალავრო პროგრამის - “მათემატიკა & გამოყენებები: ხელოვნური ინტელექტის, სამეცნიერო გამოთვლების, ფინანსური მათემატიკის საფუძვლების” მესამე კურსის სტუდენტები არიან. ისინი, 6 თვის განმავლობაში, მიუნხენის ტექნიკურ უნივერსიტეტში გაეცნენ TUM-ის სწავლების მეთოდოლოგიას. მოისმინეს 4 სასწავლო კურსი: ფუნქციონალური ანალიზი, რიცხვითი მეთოდები დიფერენციალური განტოლებებისთვის, ალგებრა და ინფორმაციის თეორია.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რამდენიმე საბაკალავრო პროგრამა, მათ შორის - “მათემატიკა & გამოყენებები: ხელოვნური ინტელექტის, სამეცნიერო გამოთვლების, ფინანსური მათემატიკის საფუძვლები”, შემუშავებულია მიუნხენის ტექნიკურ უნივერსიტეტთან (TUM) თანამშრომლობით, რაც სწავლების მაღალ ხარისხს, თანამედროვე მეთოდოლოგიებსა და საერთაშორისო აღიარებას განაპირობებს.
KIU-სა და TUM-ის სტრატეგიული თანამშრომლობის სამომავლო გეგმები, ასევე, ითვალისწინებს ერთობლივი კვლევითი პროექტების გაფართოებას, პარტნიორობის მასშტაბების ზრდას და ქართველი სტუდენტებისთვის კიდევ უფრო მრავალფეროვანი სასწავლო პროგრამების შეთავაზებას.
KIU-თვის მნიშვნელოვანია სტუდენტების საუკეთესო ინტერესების გათვალისწინება და მათთვის უმაღლესი სტანდარტის, ევროპული განათლების ხელმისაწვდომობა. KIU ზრუნავს სტუდენტთა პროფესიულ ზრდასა და აკადემიურ განვითარებაზე, რასაც მრავალფეროვანი და ინოვაციური სასწავლო პროგრამებით უზრუნველყოფს.

Students of Kutaisi International University (KIU), Daria Buchneva and Luka Nakashidze, have successfully completed a study semester at the Technical University of Munich (TUM). The visit was carried out within the framework of a formal exchange agreement between KIU and TUM's Department of Mathematics.
Daria Buchneva and Luka Nakashidze are third-year students of KIU’s English-taught Bachelor’s programme - Mathematics & Applications: Foundations of Artificial Intelligence, Scientific Computing, and Financial Mathematics. Over the course of six months, both students immersed themselves in TUM’s academic environment, engaging with its teaching methodologies and completing four courses: Functional Analysis, Numerical Methods for Differential Equations, Algebra, and Information Theory.
Kutaisi International University (KIU) offers several Bachelor’s programmes, including Mathematics & Applications: Foundations of Artificial Intelligence, Scientific Computing, and Financial Mathematics, which have been developed in collaboration with the Technical University of Munich (TUM), ensuring a high standard of education, contemporary methodologies, and international recognition.
Looking ahead, the strategic partnership between KIU and TUM is set to expand further, with plans including joint research projects, a broader scope of institutional collaboration, and an increasingly diverse range of academic opportunities for Georgian students.
KIU remains firmly committed to acting in the best interest of its students — ensuring that world-class, European-standard education is accessible to them and that their professional and academic growth is supported through innovative and diverse programmes.