KIU-მ პროფესორ ფრანჩესკო პალუმბოს უმასპინძლა
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა (KIU) ნეაპოლის ფედერიკო ll-ის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პრორექტორს აკადემიური მიმართულებით, პროფესორ ფრანჩესკო პალუმბოს უმასპინძლა.
ვიზიტისას სამუშაო შეხვედრა გაიმართა KIU-ს რექტორის მოვალეობის შემსრულებელთან, ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქის დირექტორთან ვახტანგ ცაგარელთან. მხარეებმა KIU-ს ორი ახალი პროგრამის, დიზაინისა და მედიცინის მიმდინარეობისა და მისი განვითარების შესახებ იმსჯელეს.
შეხვედრას ესწრებოდნენ: KIU-ს კანცლერი ლევან კოპალიანი, პრორექტორი, პროფესორი პაატა ტურავა, მედიცინის სკოლის ხელმძღვანელი ირაკლი შენგელია, არქიტექტურის, ურბანული დაგეგმარებისა და დიზაინის სკოლის ხელმძღვანელი მარიამ ბოჭორიშვილი.
პროფესორმა პალუმბომ თავის მხრივ მადლობა გადაუხადა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტს გაწეული საქმიანობისთვის და მზადყოფნა გამოთქვა სამომავლო თანამშრომლობის გაფართოების შესახებ.
ვიზიტის ფარგლებში სტუმარი  მედიცინისა და დიზაინის პროგრამების პირველკურსელებს შეხვდა, სადაც ხაზგასმით აღინიშნა საერთაშორისო პარტნიორობისა და ერთობლივი სასწავლო პროგრამების წარმატებით განხორციელების მნიშვნელობა.
აღსანიშნავია, რომ 2025-2026 სასწავლო წლიდან KIU-ში, ნეაპოლის ფედერიკო ll-ის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით, პირველად დაიწყო დიზაინის საბაკალავრო პროგრამის და მედიცინის ერთსაფეხურიანი საგანმანათლებლო პროგრამის განხორციელება. პროგრამები სტუდენტებს საერთაშორისო აღიარებისა და კარიერული ზრდის განსაკუთრებულ შესაძლებლობას სთავაზობს. სასწავლო პროცესს უძღვებიან ქართველი და უცხოელი პროფესორები. ქართულ-იტალიური ერთობლივი პროგრამები მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს საქართველოში დიზაინისა და მედიცინის მიმართულებებით მაღალკვალიფიციური კადრების მომზადებას. ამ თანამშრომლობის ფარგლებში როგორც ქართველ, ისე იტალიელ სტუდენტებს ექნებათ შესაძლებლობა მონაწილეობა მიიღონ უნივერსიტეტებს შორის გაცვლით პროგრამებში. ერთობლივი სამეცნიერო-კვლევითი პროექტების განხორციელება აკადემიური პერსონალისთვისაც გათვალისწინებულია.

Kutaisi International University (KIU) hosts Professor Dr. Francesco Palumbo, the Deputy Rector for Education of the University of Naples Federico II.
A working meeting was conducted with the Rector (A) of KIU and Director of the Kutaisi University Campus, Vakhtang Tsagareli. The parties discussed the ongoing progress and further development of Design and Medicine programs.
The meeting was attended by the KIU Chancellor, Dr. Levan Kopaliani; Pro-Rector, Prof. Dr. Paata Turava; Head of the School of Medicine, Irakli Shengelia; and Head of the School of Architecture, Urban Planning, and Design, Mariam Botchorishvili.
Prof. Dr. Palumbo expressed his gratitude to Kutaisi International University’s initiatives and reaffirmed his commitment to expanding future cooperation.
Within the framework of the visit, Prof. Dr. Palumbo met with Design and Medicine Program Students. He addressed the educational partnership with KIU and the opportunities that both universities offer students through joint programs.
Notably, starting from the 2025-2026 academic year, the implementation of the undergraduate program in Design and the single-cycle program in Medicine commenced at KIU for the first time, in collaboration with the University of Naples Federico II. These programs offer students exceptional opportunities for international recognition and career growth. Programs are led by Georgian and foreign professors. These joint Georgian-Italian programs will significantly contribute to the training of highly qualified personnel in the fields of design and medicine in Georgia. Within the scope of the cooperation, both Georgian and Italian students will have the opportunity to participate in exchange programs under the partnership. The joint scientific-research projects are also provided for academic staff.
The University of Naples Federico II, founded in 1224, has more than 90,000 students, represents one of the oldest state University in the world.