ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (KIU) სტუდენტების მიერ შექმნილი ნამუშევრები, ქუთაისის სახელმწიფო ისტორიულ მუზეუმში, პირველად გამოიფინა. ექსპოზიციაზე წარმოდგენილია არქიტექტურის, ურბანული დაგეგმარებისა და დიზაინის სკოლის (AUD) პირველკურსელთა მიერ შექმნილი ვიზუალური კვლევის შედეგები, რომელიც მიზნად ისახავს სტუდენტების გაცნობას დიზაინის კულტურის ძირითად პრინციპებთან.
გამოფენა სიტყვით გახსნეს KIU-ს რექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქის დირექტორმა ვახტანგ ცაგარელმა და მუზეუმის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა ნონა ქარციძემ. ღონისძიებას დაესწრნენ KIU-ს კანცლერი ლევან კოპალიანი, არქიტექტურის, ურბანული დაგეგმარებისა და დიზაინის სკოლის (AUD) ხელმძღვანელი მარიამ ბოჭორიშვილი, ქართველი და უცხოელი პროფესორები, სტუდენტები, მათი მშობლები, მოწვეული სტუმრები.
ნამუშევრები იკვლევს კომპოზიციისა და დიზაინის სფეროს თეორიებს, სადაც განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა გეომეტრიულ-ინტუიციურ და აღქმის პრინციპებს და ფოკუსირდება სივრცულ ურთიერთობებზე, მოძრაობასა და ფორმა-ფერის ურთიერთქმედებაზე. მნიშვნელოვანი ადგილი დაეთმო ქართულ ანბანს.
KIU-ს დიზაინის ინგლისურენოვანი საბაკალავრო პროგრამა, რომელიც 2025 წლის სექტემბრიდან დაიწყო, შემუშავებულია ნეაპოლის ფედერიკო II-ის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით. პროგრამას უძღვებიან ქართველი და იტალიელი პროფესორები.

For the first time, the Kutaisi State Historical Museum is hosting an exhibition featuring original works by students of Kutaisi International University (KIU). The exhibition showcases the outcomes of visual research conducted by first-year students from the School of Architecture, Urban Planning, and Design (AUD). These projects are intended to introduce students to the foundational principles and cultural frameworks of design.
The exhibition was officially opened with remarks from Vakhtang Tsagareli, Acting Rector of KIU and Director of the Kutaisi University Campus, and Nona Kartsidze, Acting Director of the Museum. The event was attended by KIU Chancellor, Levan Kopaliani, Head of the School of Architecture, Urban Planning, and Design, Mariam Botchorishvili, as well as Georgian and international faculty members, students, parents, and distinguished guests.
The showcased works explore theoretical frameworks of composition and design, with particular attention given to geometric-intuitive and perceptual principles, focusing on spatial relationships, dynamic movement, and the complex interaction between form and color. Special emphasis is placed on the Georgian alphabet.
KIU’s English-language undergraduate program in Design, which launched in September 2025, was developed in academic collaboration with the University of Naples Federico II. The curriculum is delivered by a joint faculty of Georgian and Italian professors.