ქუთაისი პირველ საერთაშორისო ლიტერატურულ ფესტივალს - „ქუთაისი: მითი და ლიტერატურა“ მასპინძლობს. ფესტივალი იუნესკოს ლიტერატურის ქალაქის სტატუსის ფარგლებში ტარდება. ფესტივალის გახსნის საზეიმო ცერემონია ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში (KIU) გაიმართა.
ფესტივალში მონაწილეობენ მეცნიერები, ლიტერატურათმცოდნეები, მთარგმნელები, მწერლები, პოეტები და გამომცემლობების წარმომადგენლები, როგორც საქართველოდან, ასევე გერმანიიდან, ავსტრიიდან, იაპონიიდან, ესპანეთიდან, თურქეთიდან.
ფესტივალის გახსნას ესწრებოდნენ განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრი გივი მიქანაძე, განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილე ზვიად გაბისონია, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელი და საუნივერსიტეტო ქალაქის დირექტორი ვახტანგ ცაგარელი, ქუთაისის მერი დავით ერემეიშვილი, ქუთაისის დელეგატი საქართველოს პარლამენტში ზაზა ლომინაძე, იმერეთში სახელმწიფო რწმუნებული ლევან ზალკალიანი, ქუთაისის საკრებულოს თავმჯდომარე გიორგი ჭიღვარია და ადგილობრივი ხელისუფლების სხვა წარმომადგენლები. საზეიმო ცერემონიაში მონაწილეობა მიიღო KIU კაპელამ, რომელმაც „ქუთაისური სერენადა“ (იოსებ კეჭაყმაძე) შეასრულა.
ფესტივალის პროგრამა მოიცავს ლიტერატურულ დისკუსიებს, წიგნების პრეზენტაციებსა და კულტურულ ღონისძიებებს.
ორი დღის განმავლობაში, ქუთაისის საერთაშორისო და აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტებში, ქართველი და უცხოელი ლიტერატორები სხვადასხვა თემატურ სექციაში წარადგენენ მოხსენებებს და გაიმართება დისკუსიები.
ფესტივალის ფარგლებში, ნიკო ბერძენიშვილის სახელობის ქუთაისის სახელმწიფო ისტორიული მუზეუმსა და დავით კაკაბაძის სახელობის ქუთაისის სახვითი ხელოვნების გალერეაში გამოფენები მოეწყობა.

The opening ceremony of Kutaisi's first international literary festival was held at KIU
Kutaisi is hosting its first international literary festival - "Kutaisi: Myth and Literature". The festival is being held within the framework of the city's UNESCO City of Literature status. The opening ceremony took place at Kutaisi International University (KIU).
The festival brings together scholars, literary critics, translators, writers, poets, and publishing house representatives from Georgia as well as from Germany, Austria, Japan, Spain, and Turkey.
The opening ceremony was attended by the Minister of Education, Science and Youth, Givi Mikanadze; the Deputy Minister of Education, Science and Youth, Zviad Gabisonia; the Acting Rector of Kutaisi International University and Director of the Kutaisi University Campus, Vakhtang Tsagareli; the Mayor of Kutaisi, Davit Eremeishvili; Kutaisi's delegate to the Georgian Parliament, Zaza Lominadze; the State Representative in Imereti, Levan Zalkaliani; the Chairman of Kutaisi City Council, Giorgi Tchighvaria; and other representatives of local government. The KIU Capella performed at the ceremony, presenting 'Kutaisi Serenade' (by Ioseb Ketchakmadze).
The festival program encompasses literary discussions, book presentations, and cultural events.
Throughout the two-day event, Georgian and international literary figures will deliver papers across various thematic sessions at Kutaisi International University and Akaki Tsereteli State University, followed by discussions.
As part of the festival, exhibitions will be held at the Niko Berdzenishvili Kutaisi State Historical Museum and the David Kakabadze Kutaisi Fine Arts Gallery.