KIU-ს სტუდენტები ტყის აღდგენის პროექტში ჩაერთნენ
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (KIU) სტუდენტები გარემოს დაცვის სამუშაოებში აქტიურად ჩაერთნენ. KIU-ს „ეკო კლუბის“ წევრებმა „ქუთაისის მუხნარის“ ტერიტორიაზე 40-მდე იმერული მუხის ნერგი დარგეს.
ტყის აღდგენის პროგრამას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ეროვნული სატყეო სააგენტოს საშუალებით ახორციელებს. სამუშაოებს ადგილზე მინისტრის მოადგილე, კახა კაკაბაძე გაეცნო და სტუდენტებთან ერთად ნერგების დარგვაში მიიღო მონაწილეობა.
KIU-ს სტუდენტების მიერ შექმნილი „ეკო კლუბი“ გარემოსდაცვით ღონისძიებებს სისტემატურად მართავს. ესენია: გამწვანების აქციები და მწვანე სივრცეების დაცვა-განვითარება, ცნობიერების ამაღლების მიზნით საგანმანათლებლო კამპანიები და სხვა ეკო-მეგობრული აქტივობები.
აღსანიშნავია, რომ ეროვნული სატყეო სააგენტო „ქუთაისის მუხნარში” ტყის აღდგენის სამუშაოებს 2018 წლიდან ახორციელებს. შესრულდა როგორც დარგვის, ისე ბუნებრივი განახლების ხელშემწყობი ღონისძიებები. სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის მოწყობის ფარგლებში დატბორილ ტერიტორიაზე ჩატარდა სადრენაჟე სამუშაოები. დღეისათვის, ტყის აღდგენის ღონისძიებების ფართობი 270 ჰა-ს მოიცავს. დარგულია 9500-მდე ფოთლოვანი სახეობის ნერგი, მათ შორის, „წითელი ნუსხით“ დაცული იმერული მუხა.

Students from Kutaisi International University (KIU) have actively participated in environmental conservation efforts. Members of KIU's "Eco Club" planted approximately 40 Imeretian oak saplings on the territory of Kutaisi Mukhnari.
The forest restoration program is being implemented by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture through the National Forestry Agency. Deputy Minister Kakha Kakabadze visited the site to observe the work and participated alongside students in planting the saplings.
The "Eco Club," established by KIU students, systematically organizes environmental initiatives, including: greening campaigns and the protection and development of green spaces, educational campaigns aimed at raising awareness, and other eco-friendly activities.
The National Forestry Agency has been conducting forest restoration work in the Kutaisi Mukhnari since 2018. Both planting and natural regeneration facilitation measures have been carried out. As part of the amelioration infrastructure development, drainage works were conducted in waterlogged areas. To date, forest restoration measures encompass 270 hectares. Approximately 9,500 deciduous saplings have been planted, including the Red List-protected Imeretian oak.