პროფესორმა დოქტორმა ფრანცისკა ზუსმა შეისწავლა ფსიქოლინგვისტიკა მიუნხენის ლუდვიგ-მაქსიმილიანის უნივერსიტეტში, ასევე ფსიქოლოგია და სპეციალური საჭიროებების მქონე პირთა განათლება, რომელიც დაამთავრა 2006 წელს. მან დოქტორის ხარისხი (Dr. rer. nat.) მიიღო ლაიფციგის უნივერსიტეტში და მაქს პლანკის კოგნიტური და ტვინის მეცნიერებების ინსტიტუტში.
მისი აკადემიური კარიერა მოიცავს მაქს პლანკის ინსტიტუტში დოქტორის ხარისხის მოპოვებას, ფრანკფურტის გოეთეს უნივერსიტეტში BMBF-ის მიერ დაფინანსებული ფართომასშტაბიანი ენობრივი განვითარების შეფასების კვლევითი პროექტის ხელმძღვანელობას და ბერლინის ჰუმბოლდტის უნივერსიტეტის ნეიროკოგნიტური ფსიქოლოგიის კათედრაზე სამეცნიერო-კვლევით თანამდებობას. 2016 წლიდან დოქტორი ზუსი არის ფსიქოლოგიისა და განათლების პროფესორი ბამბერგის FHM-ში (Fachhochschule des Mittelstands), სადაც კითხულობს ბიოლოგიურ ფსიქოლოგიას, კოგნიტურ ნეირომეცნიერებასა და განვითარების ფსიქოლოგიას.
მისი კვლევა ფოკუსირებულია ენის გაგებისა და მისი წარმოების ნერვულ მექანიზმებზე, ყურადღებისა და სინტაქსის ურთიერთქმედებაზე მთელი ცხოვრების განმავლობაში, ასევე ემოციური და პიროვნული ინფორმაციის გავლენაზე აღქმაზე. ის ხშირად იყენებს ქცევით და ელექტროფიზიოლოგიურ (ERP) მეთოდებს თავის საქმიანობაში და ორიენტირებულია ექსპერიმენტული კვლევის შედეგები უფრო გამოიყენოს გამოყენებითი ფსიქოლოგიის პრაქტიკაში.

Professor Dr. Franziska Süß studied psycholinguistics, psychology, and special needs education at Ludwig-Maximilians-Universität Munich, graduating in 2006. She earned her doctorate (Dr. rer. nat.) at Leipzig University and the Max Planck Institute for Human Cognitive and Brain Sciences.
Her academic career includes a doctoral fellowship at the Max Planck Institute, leadership of a BMBF-funded research project on large-scale language development assessment at Goethe University Frankfurt, and a research position at the Chair of Neurocognitive Psychology at Humboldt-Universität zu Berlin. Since 2016, Dr. Süß has been Professor of Psychology and Education at FHM Bamberg (Fachhochschule des Mittelstands), where she teaches courses in biological psychology, cognitive neuroscience, and developmental psychology.
Her research focuses on the neural mechanisms of language comprehension and production, the interaction of attention and syntax across the lifespan, and the influence of emotional and person-related information on perception. She frequently integrates behavioral and electrophysiological (ERP) methods in her work and is committed to bridging experimental research with applied practice.