ნინო კობახიძე არის ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ფსიქოლოგიისა და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის მოწვეული ლექტორი. მიღებული აქვს ფსიქოდიაგნოსტიკისა და კონსულტირების მაგისტრის აკადემიურ ხარისხს (MSc in Psychodiagnostics and Counseling) თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში. 2016 წლიდან ეწევა აკადემიურ საქმიანობას „მენტალური ჯანმრთელობისა და ინტეგრირებული ფსიქოთერაპიის საერთაშორისო აკადემიისა“ და „ფსიქოთერაპიის ქართული ფედერაცია დენდრონის“ ბაზაზე.
მაგისტრატურის დასრულების შემდეგ დაეუფლა ფსიქოთერაპევტის პროფესიას ამიერკავკასიაში ერთადერთ ევროპულ აკრედიტებულ სატრენინგო ინსტიტუტში (EAPTI) “მენატალური ჯანმრთელობისა და ინტეგრირებული ფსიქოთერაპიის საერთაშორისო აკადემიაში. ფლობს ფსიქოთერაპიის ევროპულ (ECP) და ინტეგრირებული ფსიქოთერაპიის ევროპულ სერტიფიკატებს (ECIP). 2016 წლიდან ეწევა ფსიქოთერაპიულ პრაქტიკას. არის ინტეგრირებული ფსიქოთერაპიის ევროპული ასოციაციის (EAIP) აღმასრულებელი კომიტეტის წევრი და ფსიქოთერაპიის ევროპული ასოციაციის (EAP) სამეცნიერო კომიტეტის (SARC) ინდივიდუალური წევრი.
ნინო კობახიძის აკადემიურ ინტერესს წარმოადგენს პიროვნული ფაქტორის კვლევა მენტალური ჯანმრთელობის მოსაზღვრე მდგომარეობების ფორმირების, შენარჩუნებისა და ფსიქოთერაპიულ მკურნალობის დროს.

Nino Kobakhidze is a visiting lecturer at the School of Psychology and Social Sciences of Kutaisi International University. She holds an MSc in Psychodiagnostics and Counseling from Tbilisi State University. Since 2016, she has been engaged in academic activities on the basis of the "International Academy of Mental Health and Integrated Psychotherapy" and the "Georgian Federation of Psychotherapy Dendroni".
After completing her master's degree, she mastered the profession of a psychotherapist at the only European Accredited Training Institute (EAPTI) in the Trans - Caucasus, the International Academy of Mental Health and Integrative Psychotherapy. Holds the European Certificate of Psychotherapy (ECP) and the European Certificate in Integrated Psychotherapy (ECIP). Has been practicing psychotherapy since 2016. She is a member of the Executive Committee of the European Association of Integrative Psychotherapy (EAIP) and an individual member of the Science and Research Committee (SARC) of the European Association for Psychotherapy (EAP).
Nino Kobakhidze's academic interest is the study of personal factors in the formation, maintenance, and psychotherapeutic treatment of borderline mental health conditions.