დოქტ. ჰაბილ. ალექსანდრ პასტუხოვი სწავლობდა კომპიუტერულ მეცნიერებას (B.Sc. და M.Sc.) ვოლგოგრადის სახელმწიფო ტექნიკურ უნივერსიტეტში, რუსეთი. რუსეთის ვოლგოგრადის სახელმწიფო ტექნიკურ უნივერსიტეტში კომპიუტერულ მეცნიერებაში დოქტორის ხარისხის მიღების შემდეგ, იგი მუშაობდა იქ ლექტორად, შემდგომ გადავიდა ვიზუალური ნეირომეცნიერების სფეროში Plymouth-ის უნივერსიტეტში, დიდი ბრიტანეთი და მაგდებურგის უნივერსიტეტი-ში, გერმანია. მან მიიღო "ჰაბილიტაცია" კოგნიტურ ფსიქოლოგიაში ბამბერგის უნივერსიტეტში, სადაც ამჟამად იკავებს ასისტენტ პროფესორის პოზიციას ზოგადი ფსიქოლოგიის და მეთოდოლოგიის განყოფილებაში (მეტი ინფორმაციისთვის იხ. https://alexander-pastukhov.github.io ).
ის არის 40-ზე მეტი პუბლიკაციის ავტორი რეცენზირებული საერთაშორისო ჟურნალების სტატიებში, რომლებიც ძირითადად ეხება აღქმის ორგანიზაციის, ყურადღების და გადაწყვეტილების მიღების თემებს.
მან შექმნა მრავალი კომპიუტერული ბიბლიოთეკა ვიზუალური ნეირომეცნიერების საზოგადოებისთვის (მეტი ინფორმაციისთვის იხ. https://alexander-pastukhov.github.io ). ის არის მრავალი სამეცნიერო ჟურნალის მიმომხილველი, მათ შორის Cerebral Cortex, Vision Research, Art & Perception.

Dr. Habil Alexander Pastukhov studied Computer Science(B.Sc. and M.Sc.) at Volgograd State Technical University, Russia. After receiving his PhD in Computer Science from the Volgograd State Technical University, Russia, he worked there as a lecturer before moving to the field of visual neuroscience at the Plymouth University, UK and Magdeburg University, Germany. He received his “Habilitation” in cognitive psychology at the University of Bamberg where he currently hods a position of “Akademischer Rat” (assistant professor) at the department of of General Psychology and Methodology (see https://alexander-pastukhov.github.io for details).
He is the author of more than 40 publications in peer-reviewed international journal articles, mainly addressing topics of perceptual organization, attention, and decision making.
He developed numerous computer libraries for the visual neuroscience community (see https://alexander-pastukhov.github.io for details). He is a reviewer for numerous scientific journals including Cerebral Cortex, Vision Research, Art & Perception.