რუდი ზაგსტმა შეისწავლა ბიზნეს-მათემატიკა ულმის უნივერსიტეტში (University of Ulm). სტოხასტური დინამიური ოპტიმიზაციის მიმართულებით დისერტაციის დაცვის შემდგომ, მისი პროფესიული კარიერა დაიწყო ჰიპო ვერეინსბანკში (HypoVereinsbank AG), სადაც ის მუშაობდა პროდუქტების განვითარების ხელმძღვანელად ინსტიტუციური საინვესტიციო მენეჯმენტის მიმართულებით. შემდგომში, პროფესორმა ზაგსტმა მუშაობა გააგრძელა საერთაშორისო აქტივების მართვის კომპანიაში (Allfonds International Asset Management GmbH) საკონსულტაციო განყოფილების ხელმძღვანელის პოზიციაზე. მოგვიანებით კი, იგი დაინიშნა კერძო კვლევითი ინსტიტუტის, კომპანია რისკ ლაბის (RiskLAb GmbH) დირექტორის თანამდებობაზე ფინანსების მიმართულებით.
1992 წლიდან, პროფესორი ზაგსტს სხვადასხვა აკადემიური თანამდებობა ეკავა აუგსბურგის (Augsburg), სენტ გალენის (St. Gallen), მიუნხენის (Мunich), ტორონტოს (Toronto), ულმისა (Ulm) და სინგაპურის (Singapore) უნივერსიტეტებში. ჰაბილიტაციის გავლის შემდგომ (2000 წ.), პროფესორმა ზაგსტმა მიუნხენის ტექნიკურ უნივერსიტეტიდან მიიღო მოწვევა მათემატიკური ფინანსების პროფესორის თანამდებობაზე მუშაობის შესახებ (2001 წ.), სადაც ამჟამად იგი მათემატიკური ფინანსების კათედრის თავმჯდომარე და სადაზღვევო კვლევითი ცენტრის - ERGO (ERGO Center of Excellence in Insurance) ხელმძღვანელია. პროფესორ რუდი ზაგსტის კვლევები ორიენტირებულია ფინანსურ ინჟინერიაზე, რისკებისა და აქტივების მენეჯმენტზე.
2003 წელს პროფესორი ზაგსტი დაინიშნა ეკონომიკის ფაკულტეტის მეორე წევრად. 2004 წლიდან, მას მიუნხენის ტექნიკური უნივერსიტეტისა (Technical University of Munich) და ბაიროითის უნივერსიტეტის (University of Bayreuth) ერთობლივი ელიტარული პროგრამის - „ფინანსები და ინფორმაციის მენეჯმენტი“ (Finance & Information Management) თავმჯდომარის მოადგილის თანამდებობა უკავია. პროფესორი ზაგსტი ასევე მუშაობს ბავარიის ეკონომიკის, რეგიონული განვითარებისა და ენერგეტიკის სამინისტროს (Bavarian State Ministry of Economic Affairs, Regional Development and Energy), მიუნხენის ფინანსურ საინიციატივო ცენტრში (FPMI - Munich Financial Center Initiative) და ბავარიის კვლევითი ფონდის (Bavarian Research Foundation) მრჩეველთა საბჭოში. ის ასევე გახლავთ კომპანია Ecuadorhilfe Stuttgart-ის აღმასრულებელი საბჭოს წევრი.
2007 წელს პროფესორ ზაგსტს ჟურნალ Unicum Beruf-ის მიერ მიენიჭა „2007 წლის საუკეთესო პროფესორი“-ს წოდება იმ წვლილისათვის, რაც მან სტუდენტების პრაქტიკული განათლების სფეროში შეიტანა.

Prof. Dr. Rudi Zagst
Rudi Zagst studied business mathematics at the University of Ulm. After his dissertation in the field of stochastic dynamic optimization, he started his professional career at HypoVereinsbank AG. There, he worked as Head of Product Development in the lnstitutional Investment Management before transferring to Allfonds International Asset Management GmbH as Head of Consulting and finally becoming Managing Director of Risklab GmbH - Private Research Institute for Financial Studies in 1997.
Since 1992, Prof. Zagst has held various teaching assignments at the Universities of Augsburg, St. Gallen, Munich, Toronto, Ulm and Singapore. After completing his habilitation in 2000 at the University of Ulm, Prof. Zagst accepted a call to the Technical University of Munich as Professor of Mathematical Finance in 2001, where he holds the Chair of Mathematical Finance and is Head of the ERGO Center of Excellence in lnsurance. His research focuses on financial engineering, risk and asset management.
In 2003, Prof. Zagst was appointed a second member of the Faculty of Economics. Since 2004 he has been Deputy Chairman of the joint elite degree program "Finance & Information Management" of the Technical University of Munich and the University of Bayreuth.
Prof. Zagst works on a voluntary basis in the Munich Financial Center Initiative (FPMI) of the Bavarian State Ministry of Economic Affairs, Regional Development and Energy, in the Advisory Board of the Bavarian Research Foundation and as the Executive Board member of Ecuadorhilfe Stuttgart e.V.
In 2007, Prof. Zagst was honored by the magazine Unicum Beruf with the award "Professor of the Year in 2007" for his commitment to a practical education of his students.