ჰაბი აერთიანებს ტექნოლოგიურ ლაბორატორიებს, საგანმანათლებლო და სამეწარმეო სივრცეებს, სამეცნიერო და ტექნოლოგიურ მუზეუმს, საერთაშორისო საგანმანათლებლო პროგრამებსა და სტარტაპების განვითარების ინფრასტრუქტურას.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) და ქუთაისის ტექნოლოგიური ჰაბი, საერთო მიზნებისა და ხედვის საფუძველზე, ქმნიან ერთიან STEM ეკოსისტემას, რომელიც კიდევ უფრო გააძლიერებს ქვეყნის საგანმანათლებლო, სამეცნიერო, ინოვაციებისა და ტექნოლოგიური მეწარმეობის შესაძლებლობებს.
ტექნოლოგიური ჰაბი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია KIU-ს სტუდენტებისთვის, რადგან თანამედროვე, პრაქტიკაზე დაფუძნებული საგანმანათლებლო გარემო მათთვის ინოვაციური პროექტების და სტარტაპების ჩამოყალიბების უამრავ შესაძლებლობას შექმნის.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტისა და ქუთაისის ტექნოლოგიური ჰაბის თანამშრომლობა გააფართოებს კავშირებს კერძო სექტორს, აკადემიურ მიღწევებსა და ტექნოლოგიურ ეკოსისტემას შორის, რაც ახალგაზრდებს მისცემს დამატებით შესაძლებლობას, რეალურ პროექტებზე მუშაობით კიდევ უფრო განივითარონ პროფესიული უნარები.
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს პირველი ტექნოლოგიური ჰაბი საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ, მთავრობის წევრებთან ერთად, გახსნა. გახსნის ცერემონიას ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის აღმასრულებელი დირექტორი/რექტორი ვახტანგ ცაგარელი და KIU-ს კანცლერი ლევან კოპალიანი დაესწრნენ.
პროექტი წარმოადგენს საქართველოს ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს ინვესტიციას ტექნოლოგიურ განვითარებაში და მიზნად ისახავს ქვეყნის, როგორც რეგიონული ინოვაციურ ცენტრად გარდაქმნას.

A first Technology Hub has opened in Kutaisi
A first Technology Hub has opened in Kutaisi, combining science and technology laboratories, educational facilities, entrepreneurial spaces, international educational programs, and start-up development infrastructure.
A shared vision and shared goals drive Kutaisi International University (KIU) and the Kutaisi Technology Hub in their effort to develop a unified STEM ecosystem that will strengthen the country's capabilities in education, science, innovation, and technological entrepreneurship.
The Technology Hub is particularly significant for KIU students, offering a modern, practice-based learning environment that creates numerous opportunities to develop innovative projects and establish start-ups.
The collaboration between Kutaisi International University and the Kutaisi Technology Hub will strengthen links between the private sector, academia, and broader technology ecosystem, facilitating the development of professional skills among young people through the execution of real-world projects.
Prime Minister Irakli Kobakhidze, together with government officials, opened the first Technology Hub established by Georgia's Innovation and Technology Agency (GITA) under the Ministry of Economy and Sustainable Development. The opening ceremony was attended by Vakhtang Tsagareli, Executive Director and Rector of Kutaisi International University, and KIU Chancellor Dr. Levan Kopaliani.
This project is one of Georgia's largest investments in technological development and seeks to position the country at the forefront of regional innovation.