თანამშრომლობა ერთობლივი სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობისა და საერთაშორისო საგანმანათლებლო პროექტების განხორციელებას ითვალისწინებს.
დოკუმენტს ხელი ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის აღმასრულებელმა დირექტორმა/რექტორმა ვახტანგ ცაგარელმა და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ მოაწერეს.
თანამშრომლობა KIU-ს სტუდენტებს ახალ შესაძლებლობებს შეუქმნის როგორც აკადემიური, ისე პროფესიული განვითარების მიმართულებით. მემორანდუმის ფარგლებში ახალგაზრდები ჩაერთვებიან ერთობლივ სამეცნიერო-კვლევით პროექტებში, მონაწილეობას მიიღებენ კონფერენციებში, სემინარებსა და პრაქტიკულ ტრენინგებში, რომლებიც აგრობიომრავალფეროვნების დაცვას, გენეტიკური რესურსების კონსერვაციას, ინოვაციური აგროტექნოლოგიების განვითარების ხელშეწყობას ითვალისწინებს.
ღონისძიებას ფონდი „ქართუს“ გამგეობის თავმჯდომარე ნიკოლოზ ჩხეტიანი და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძე ესწრებოდნენ.

Kutaisi International University (KIU) and the Scientific-Research Centre of Agriculture (SRCA) have signed a Memorandum of Understanding to launch joint research and international educational initiatives.
The MOU was signed by Kutaisi International University Executive Director/Rector, Mr. Vakhtang Tsagareli, and the Director of the Scientific-Research Centre of Agriculture, Mr. Levan Ujmajuridze.
Through this collaboration, KIU students will have the opportunity to participate in research projects, conferences, seminars, and practical workshops on protecting biodiversity, conserving genetic resources, and promoting innovative agricultural technologies that will open up new academic and professional opportunities for them.
The signing ceremony was attended by the Chairman of the Board of the International Charity Foundation "CARTU" Mr. Nikoloz Chkhetiani, and the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Lasha Dolidze.