ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში ინოვაციებისა და სტარტაპ აქსელერაციის საზაფხულო სკოლა გაიხსნა
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში (KIU) 2026 წლის ინოვაციებისა და სტარტაპ აქსელერაციის საზაფხულო სკოლა გაიხსნა.
ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის აღმასრულებელმა დირექტორმა/რექტორმა ვახტანგ ცაგარელმა გახსნა. საზაფხულო სკოლა, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტსა (KIU) და საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს (GITA) შორის არსებული თანამშრომლობის ფარგლებში, KIU-ს სტუდენტებისთვის ყოველწლიურად ხორციელდება. ღონისძიებას KIU-ს კანცლერი ლევან კოპალიანი, ადმინისტრაციის წარმომადგენლები, პროექტის ორგანიზატორები და სტუდენტები დაესწრნენ.
ინოვაციებისა და სტარტაპ აქსელერაციის საზაფხულო სკოლის ფარგლებში KIU-ს სტუდენტები გაივლიან სტარტაპის შექმნის, მართვის და განვითარების კურსს. ახალგაზრდებს შესაძლებლობა ექნებათ, გაიუმჯობესონ ინოვაციური აზროვნების, „იდეაციისა“ და სტარტაპის შენების ძირითადი უნარები და მიიღონ სტარტაპის საწყისი ეტაპის წარმართვისთვის საჭირო პრაქტიკული გამოცდილება.
სტუდენტები რამდენიმე კვირის განმავლობაში იმუშავებენ როგორც თეორიული, ისე პრაქტიკული მიმართულებით, დაამუშავებენ საკუთარ იდეებს, შეიმუშავებენ ინოვაციური პროექტების მოდელს. საზაფხულო სკოლა სექტემბერში დაიხურება.
ინოვაციებისა და სტარტაპ აქსელერაციის საზაფხულო სკოლა 2021 წლიდან იმართება და მასში KIU-ს 300-მდე სტუდენტი მონაწილეობდა. პროექტის ფარგლებში სტუდენტების მიერ ინიცირებული ათობით სტარტაპ იდეა განხორციელდა. მონაწილეთა უმრავლესობამ კი პრაქტიკაში დანერგა მიღებული ცოდნა და გამოცდილება. ბევრმა მათგანმა საკუთარ სტარტაპ ბიზნესს ჩაუყარა საფუძველი და  დაფინანსებაც მიიღო.

A welcome address delivered by Mr. Vakhtang Tsagareli, Executive Director/Rector of Kutaisi International University. The Summer school at KIU is held each year as part of a partnership between the university and the Georgia Innovation and Technology Agency (GITA). KIU Chancellor Dr. Levan Kopaliani attended the opening ceremony along with administrative representatives, project organizers, and participants.
As part of the program, KIU students will complete coursework in start-up creation, management, and strategic development. This initiative serves as a platform for young innovators to refine essential skills in ideation and venture creation, in addition to gaining practical experience working in early-stage start-up environments.
In the upcoming weeks, participants will engage in both theoretical coursework and practical workshops to refine their concepts and develop innovative project models. The programme will conclude in September.
KIU's Summer School for Innovation and Startup Acceleration was launched in 2021 and has already attracted nearly 300 students. Several student-led start-up ideas were developed through the initiative, and most participants applied their training directly to professional settings. A number of participants have gone on to establish their own ventures and obtained early-stage funding.