ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტსა (KIU) და საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა.
13/07/2026
დოკუმენტს ხელი ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის აღმასრულებელმა დირექტორმა/რექტორმა ვახტანგ ცაგარელმა და ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრმა მიხეილ სარჯველაძემ მოაწერეს.
ღონისძიებას ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის კანცლერი ლევან კოპალიანი, KIU-ს სკოლებისა და სამინისტროს წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
მემორანდუმი მიზნად ისახავს KIU-ს ფსიქოლოგიის და სოციალური მეცნიერებების სკოლის საბაკალავრო პროგრამის სტუდენტთა პროფესიული განვითარების ხელშეწყობას და გრძელვადიანი სასწავლო პრაქტიკის შესაძლებლობების შექმნას.
მემორანდუმის ფარგლებში მხარეები შეთანხმდნენ, რომ ხელს შეუწყობენ კვალიფიციური კადრების მომზადებასა და გადამზადებას, რაც უმაღლესი განათლების მიღების განუყოფელ, პრაქტიკულ კომპონენტს წარმოადგენს. ამასთანავე, პარტნიორობა მიზნად ისახავს სამინისტროს სისტემაში ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალური მომსახურებების მიმართულებით ადამიანური რესურსების განვითარებას.
თანამშრომლობის ფარგლებში სტუდენტები შეძლებენ პროფესიული და პრაქტიკული უნარების გამომუშავებას, რეალური გამოცდილების მიღებასა და თეორიული ცოდნის პრაქტიკაში რეალიზებას. ორმხრივი თანამშრომლობა, თავისი არსით, ორიენტირებულია სამინისტროს სისტემის შესაბამის საჭიროებებზე მორგებული სპეციალისტების მომზადებასა და სათანადო საკადრო რეზერვის ფორმირებაზე.

Kutaisi International University and the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia Sign Memorandum of Understanding
13/07/2026
A Memorandum of Understanding (MOU) has been signed between Kutaisi International University (KIU) and the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia.
The document was signed by Kutaisi International University Executive Director/Rector, Mr. Vakhtang Tsagareli, and the Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia, Mr. Mikheil Sarjveladze. The signing ceremony was attended by representatives of both institutions, including KIU Chancellor, Dr. Levan Kopaliani.
The Memorandum aims to support the professional development of undergraduate students enrolled in KIU’s School of Psychology and Social Sciences by creating opportunities for long-term professional placements.
Under the agreement, the parties have committed to promoting the training and professional development of qualified specialists, recognising practical training as an integral component of higher education. The partnership also aims to strengthen the Ministry's workforce in healthcare and social services.