ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (KIU) სტუდენტების მიერ შექმნილმა, აგრო ტექნოლოგიურმა სტარტაპმა - “ტერაგარდი” (TerraGuard), საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს (GITA) 150 000 ლარიანი გრანტი მოიპოვა. ათასზე მეტ სტარტაპს შორის, “ტერაგარდი” ოფიციალურად შეირჩა Startupbootcamp Georgia-ს ბაზრის ათვისების (Market Entry) პროგრამიდან.
ახალგაზრდა ქართველი ინოვატორების მიერ შექმნილი „ტერაგარდი“ მიზნად ისახავს ვენახებში დაავადებებისა და რისკების ადრეულ აღმოჩენას, მევენახეებისთვის უფრო ზუსტი გადაწყვეტილებების მიღებაში დახმარებას და ვენახის მართვის ეფექტიანობის გაუმჯობესებას.
სტარტაპის ავტორები ვენახების დასასკანირებლად იყენებენ დრონებს, ხოლო მეტეოსადგურის და მონაცემთა ანალიზის გამოყენებით აგროვებენ ინფორმაციას მოსავლის შესახებ. „ტერაგარდის" AI ასისტენტი აანალიზებს მიღებულ მონაცემებს, ავლენს პოტენციურ რისკებს და ამასთანავე, მევენახეებს აწვდის საპრევენციო რჩევებს ვენახის მართვის მიმართულებით.
“ტერაგარდის” ავტორები არიან KIU-ს სტუდენტები: ოთარ ხუნაშვილი, დაჩი ხელაშვილი, გოგა ჯინჭარაძე, ანდრია ბერიძე, პეტრე ხარაზაშვილი.
“ტერაგარდის“ გუნდის წარმატება კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი, პრაქტიკული და თეორიული ცოდნის გაერთიანებით, ფოკუსირებულია STEM განათლებაზე და ზრდის ახალგაზრდა ნოვატორ ლიდერებს. შესაბამისად, KIU-ს და მის სტუდენტებს მნიშვნელოვანი ადგილი უჭირავთ საქართველოს ტექნოლოგიური სტარტაპების ეკოსისტემის განვითარებაში.

TerraGuard, an agri-tech startup founded by students of Kutaisi International University (KIU), secured a GEL 150,000 grant by the Georgia’s Innovation and Technology Agency (GITA).
Out of more than 1,000 startups, TerraGuard was selected through Startupbootcamp Georgia's Market Entry Programme.
Developed by a KIU students, Otar Khunashvili, Dachi Khelashvili, Goga Jincharadze, Andria Beridze, and Petre Kharazashvili, TerraGuard aims to enable the early detection of diseases and risks in vineyards, support winegrowers in making more precise decisions, and improve the efficiency of vineyard management.
The startup integrates drone technology to scan vineyards, alongside weather monitoring and advanced data analytics to collect information on the harvest. TerraGuard’s AI-powered assistant analyses the data, identifies potential risks, and provides preventive recommendations for vineyard management.
TerraGuard’s success once again demonstrates that Kutaisi International University, through the integration of practical and theoretical knowledge, is focused on STEM education and fostering a new generation of entrepreneurial leaders. Accordingly, KIU and its students play an important role in the development of Georgia’s technology startup ecosystem.