ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) პედაგოგებისთვის STEAM ბანაკს მასპინძლობს
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში (KIU) მასწავლებლებისთვის STEAM ბანაკი გაიხსნა.  ბანაკი საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის პირველმა მოადგილე ლევან ღირსიაშვილმა გახსნა.
სამინისტროს ინიციატივით, პროექტი უკვე მესამე წელია ხორციელდება და მიზნად ისახავს საჯარო სკოლებში საბუნებისმეტყველო, ტექნოლოგიური და შემოქმედებითი მიმართულებების გაძლიერებას. ლევან ღირსიაშვილმა სიტყვით გამოსვლისას ორგანიზატორებს გაწეული საქმიანობისთვის მადლობა გადაუხადა და პედაგოგებს STEAM განათლების მნიშვნელობაზე ესაუბრა.
STEAM ბანაკის გახსნის ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის კანცლერი ლევან კოპალიანი და ქალაქ ქუთაისის მერი დავით ერემეიშვილი.
ბანაკის ფარგლებში განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა STEAM მიმართულებით სასწავლო დავალებების შემუშავებასა და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების, ტექნოლოგიების, ინჟინერიის, ხელოვნებისა (Art) და მათემატიკის ინტეგრირებული სწავლების ხელშეწყობას.
პედაგოგები შეისწავლიან სკოლებში STEAM კლუბების შექმნისა და ეფექტიანი მართვის საკითხებს და გაეცნობიან ადგილობრივ და საერთაშორისო დონეზე არსებულ საუკეთესო პრაქტიკებს. გარდა ამისა, პრაქტიკული აქტივობების საშუალებით განივითარებენ პროექტებზე დაფუძნებული სწავლებისა და ინოვაციური სასწავლო გარემოს ორგანიზებისთვის საჭირო კომპეტენციებს.
ბანაკის დასრულების შემდეგ მონაწილეები საკუთარ სკოლებში STEAM კლუბებს დააფუძნებენ, რომლებიც პრაქტიკული პროექტების განხორციელებაზე იქნება ორიენტირებული. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა მოსწავლეებში შემოქმედებითი და კვლევითი უნარების განვითარებას, რაც მათ STEAM მიმართულების ინტეგრირებულ სასწავლო აქტივობებში ჩართვის შესაძლებლობას მისცემს.
პროგრამის – „STEAM განათლება“ – ფარგლებში, 500-მდე სკოლიდან 288 მასწავლებელი დარეგისტრირდა, საიდანაც ტესტირების საფუძველზე შეირჩა საუკეთესო შედეგის მქონე 100 პედაგოგი. STEAM ბანაკს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი 22 ივნისიდან 26 ივნისის ჩათვლით უმასპინძლებს.

Kutaisi International University (KIU) has opened a STEAM camp for teachers. The event began with welcoming remarks by the First Deputy Minister of Education, Science and Youth of Georgia, Levan Ghirsiashvili alongside the KIU Chancellor, Dr. Levan Kopaliani.
The initiative, launched by the Ministry, has been implemented for the third consecutive year and aims to strengthen the teaching of natural sciences, technology, and creative disciplines in public schools. In his address, Mr. Levan Ghirsiashvili thanked the organisers for their work and spoke to teachers about the importance of STEAM education. The opening ceremony was attended by the Mayor of Kutaisi, Mr. David Eremeishvili.
The camp focuses on the development of STEAM learning activities and the promotion of integrated teaching across the natural sciences, technology, engineering, the arts, and mathematics.
Participants will explore how to establish and effectively manage STEAM clubs in schools and will become familiar with best practices at both local and international levels. Through practical activities, they will also develop the competencies required to deliver project-based learning and design innovative educational environments.
Following the conclusion of the camp, participants will establish STEAM clubs in their schools, with a focus on implementing practical projects. Particular emphasis will be placed on the development of students’ creative and research skills, which will enable their participation in integrated STEAM learning activities.
Under the “STEAM Education” programme, 288 teachers from approximately 500 schools registered, with 100 selected based on their test performance. Kutaisi International University is hosting the STEAM Camp from 22 to 26 June.