ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში რადიაციული უსაფრთხოების საკითხზე საჯარო ლექცია გაიმართა
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა (KIU), გარემოს დაცვის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების ფარგლებში, ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტოს უმასპინძლა.
სტუმრებმა KIU-ს სტუდენტებისთვის საჯარო ლექცია ჩაატარეს, რომლის ფარგლებში ახალგაზრდები გაეცნენ სააგენტოს საქმიანობის ძირითად მიმართულებებს, ფუნქციებსა და განხორციელებულ პროექტებს.
სალექციო კურსის დასასრულს, სააგენტოს წარმომადგენლებმა მობილური ლაბორატორიის გამოყენებით უნივერსიტეტის ტერიტორიაზე გარემოს რადიაციული ფონური მდგომარეობა  შეაფასეს და სტუდენტებმა ამ ლაბორატორიის მუშაობა პრაქტიკაში გამოსცადეს.
ღონისძიება მიზნად ისახავდა გარემოსდაცვითი საკითხებისა და რადიაციული უსაფრთხოების მიმართულებით საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას.

Kutaisi International University (KIU) hosted Agency of Nuclear and Radiation Safety of Georgia as part of the events marking World Environment Day.
The experts delivered a public lecture for KIU students, providing an overview of the Agency’s key areas of activity, functions, and projects it has implemented.
At the conclusion of the lecture, Agency experts assessed the background radiation levels across the University grounds using a mobile laboratory, while students had the opportunity to observe its operation in practice.
The event aimed to raise public awareness of environmental issues and matters relating to radiation safety.