ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტსა და პროკრედიტ ბანკს შორის თანამშრომლობა დაიწყო, რომელიც ეკომეგობრული ინიციატივებისა და მწვანე პოლიტიკის მხარდაჭერას, ასევე სტუდენტებისთვის კარიერული და სტაჟირების შესაძლებლობების განვითარებას ითვალისწინებს.
KIU-მ პროკრედიტ ბანკის წარმომადგენლობით ვიზიტს უმასპინძლა. ვიზიტის ფარგლებში გაიმართა კამპუსზე ელექტრომობილების დამტენი სადგურების გახსნის ცერემონია, თანამშრომლობის მემორანდუმის გაფორმება და საჯარო ლექცია.
პროკრედიტ ბანკის მხარდაჭერით, KIU-ს ტერიტორიაზე ელექტრომობილების დამტენი სადგურები დამონტაჟდა. სადგურები KIU-ს აღმასრულებელმა დირექტორმა/რექტორმა ვახტანგ ცაგარელმა, პროკრედიტ ბანკის გენერალურ დირექტორთან, ალექსი მატუასთან ერთად გახსნა. ღონისძიებას უნივერსიტეტისა და ბანკის წარმომადგენლები დაესწრნენ.
ვიზიტისას გაფორმდა თანამშრომლობის მემორანდუმი. დოკუმენტს ხელი KIU-ს აღმასრულებელმა დირექტორმა/რექტორმა ვახტანგ ცაგარელმა და პროკრედიტ ბანკის გენერალურმა დირექტორმა ალექსი მატუამ მოაწერეს. მემორანდუმის ფარგლებში, KIU და პროკრედიტ ბანკი ერთობლივად განახორციელებენ საგანმანათლებლო, საინფორმაციო და პრაქტიკულ პროექტებს, რომლებიც გარემოს დაცვის, ენერგოეფექტურობის, განახლებადი ენერგიების გამოყენებისა და მაღალი სოციალური პასუხისმგებლობის პოპულარიზაციას ითვალისწინებს. უნდა აღინიშნოს, რომ თანამშრომლობის ერთ-ერთი ძირითადი და მნიშვნელოვანი საკითხია სტუდენტთა კარიერული შესაძლებლობების განვითარების ხელშეწყობა და სტაჟირების პროგრამების შეთავაზება.
ვიზიტის დასასრულს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის სტუდენტებისთვის საჯარო ლექცია ჩატარდა, თემაზე: „მდგრადი განვითარება, თანამედროვე საბანკო სექტორი და ახალგაზრდების კარიერული შესაძლებლობები“. ლექციას პროკრედიტ ბანკის გენერალური დირექტორი ალექსი მატუა და ბანკის მდგრადი განვითარების განყოფილების უფროსი ალექსანდრე ჯაშიაშვილი უძღვებოდნენ. სტუდენტებმა ამომწურავი ინფორმაცია მიიღეს მწვანე პოლიტიკის, რესურსების ეფექტიანი გამოყენებისა და თანამედროვე გამოწვევების შესახებ. მხარეებმა აღნიშნეს, რომ განათლებისა და ბიზნესსექტორის თანამშრომლობა მნიშვნელოვან როლს ასრულებს მდგრადი და ეკომეგობრული გარემოს შექმნაში. სტუმრები, ასევე, გაეცნენ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ულტრათანამედროვე კამპუსს, რომელიც მოიცავს მსოფლიო სტანდარტის უნიკალურ აკადემიურ და საცხოვრებელ ინფრასტრუქტურას, გასართობ და რეკრეაციულ სივრცეებს.
KIU, როგორც მდგრადი განვითარების საუნივესიტეტო სივრცე, აქტიურად უჭერს მხარს ინოვაციური, გარემოზე ორიენტირებული ეკო პროექტების განხორციელებას, ხოლო პროკრედიტ ბანკი, როგორც მაღალი სოციალური პასუხისმგებლობის მქონე ფინანსური ინსტიტუტი, უკვე მრავალი წელია ახორციელებს ეკოლოგიურ და ენერგოეფექტურ ინიციატივებს საქართველოში.

Kutaisi International University Signs Memorandum of Understanding with ProCredit Bank
Kutaisi International University (KIU) hosted an official visit from ProCredit Bank, marking the launch of a partnership focused on sustainability, green campus policy, and the expansion of career and internship opportunities for students.
As part of the visit, an unveiling ceremony was held to mark the opening of electric vehicle charging stations on campus, the signing of a Memorandum of Understanding (MOU), and a public lecture.
The EV stations were installed on the grounds of Kutaisi International University with the support of ProCredit Bank and will be available free of charge to students and campus visitors. The stations were officially unveiled by the Executive Director/Rector of Kutaisi International University, Mr. Vakhtang Tsagareli, and the General Director of the ProCredit Bank, Mr. Alex Matua. The event was also attended by representatives of both the university and the bank.
After the unveiling ceremony signing of the Memorandum of Understanding (MOU) took place. The Document was signed by Executive Director/Rector of Kutaisi International University, Mr. Vakhtang Tsagareli, and the General Director of the ProCredit Bank, Mr. Alex Matua. Under the Memorandum KIU and ProCredit Bank will jointly implement educational, informational, and practical projects aimed at promoting environmental protection, energy efficiency, the use of renewable energy sources, and high standards of social responsibility. It is particularly noteworthy that one of the central commitments of the partnership is the promotion of career development opportunities and the provision of internship programmes for students.
The visit concluded with a public lecture delivered to students of KIU, entitled "Sustainable Development, the Contemporary Banking Sector, and Career Opportunities for Young People." The lecture was led by the General Director of ProCredit Bank, Mr. Alex Matua, and the Head of the Bank's Sustainable Development Department, Mr. Aleksandre Jashiashvili. Students gained insight into green policy, efficient resource management, and contemporary challenges in the field. Both parties emphasised that collaboration between the education and business sectors plays a significant role in fostering a sustainable environment. As part of the visit, the guests also toured the ultramodern KIU campus, which features world-class academic and residential infrastructure, as well as recreational and leisure spaces.
KIU, as an academic institution committed to sustainable development, actively supports the implementation of innovative, environmentally oriented projects. ProCredit Bank, as a financial institution with a high level of social responsibility, has been implementing ecological and energy-efficient initiatives across Georgia for many years.