ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) მუზეუმების საერთაშორისო კვირეულს შეუერთდა. ამ თარიღის ფარგლებში, KIU-სა და სსიპ ნიკო ბერძენიშვილის სახელობის ქუთაისის სახელმწიფო ისტორიულ მუზეუმს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა.
დოკუმენტს ხელი მოაწერეს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის აღმასრულებელმა დირექტორმა/რექტორმა ვახტანგ ცაგარელმა და მუზეუმის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა ნონა ქარციძემ. ღონისძიება ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის შემეცნებით-ინოვაციურ სივრცე UniverCity-ში გაიმართა და მას KIU-ს კანცლერი ლევან კოპალიანი, არქიტექტურის, ურბანული დაგეგმარებისა და დიზაინის სკოლის ხელმძღვანელი მარიამ ბოჭორიშვილი, მუზეუმის და უნივერსიტეტის წარმომადგენლები დაესწრნენ.
თანამშრომლობა ითვალისწინებს KIU-ს არქიტექტურის, ურბანული დაგეგმარებისა და დიზაინის სკოლის სტუდენტთა სტაჟირებას, მაღალკვალიფიციური სპეციალისტების მონაწილეობით ერთობლივი საჯარო ლექცია-სემინარებისა და სამეცნიერო კონფერენციების მოწყობას. გარდა ამისა, KIU-ს სტუდენტები აქტიურად ჩაერთვებიან კვლევით და პრაქტიკულ საქმიანობაში, მონაწილეობას მიიღებენ არქეოლოგიურ და ეთნოლოგიურ ექსპედიციებში.
მემორანდუმის თანახმად ისტორიულ-კულტურული მემკვიდრეობის, სამეცნიერო და სამუზეუმო სფეროების მიმართულებით შეიქმნება ერთობლივი სასწავლო პროექტები, რომლებიც ახალგაზრდა მკვლევრებს საშუალებას მისცემს საგანმანათლებლო მიზნით გამოიყენონ ქუთაისის სახელმწიფო ისტორიული მუზეუმის უმნიშვნელოვანესი მატერიალური და ინტელექტუალური ბაზა. სტუდენტთა სამეცნიერო ნაშრომები მუზეუმის შესაბამის კრებულში გამოქვეყნდება.
KIU-ს და აღნიშნულ მუზეუმს შორის წარმატებული თანამშრომლობის პრაქტიკა უკვე არსებობს: რამდენიმე თვის წინ, მუზეუმის სივრცეში, KIU-ს დიზაინის პროგრამის სტუდენტების ნამუშევრები გამოიფინა, რამაც მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი სტუდენტებისა და აკადემიური პერსონალის ჩართულობას კულტურულ-საგანმანათლებლო საქმიანობაში. 23 მაისს მუზეუმის კვირეულს საზეიმოდ დახურავს KIU კაპელა, რომელიც ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში სტუდენტური ინიციატივების მხარდამჭერი პროექტების ფარგლებში წარმატებით ფუნქციონირებს.

KIU Signs Memorandum of Understanding with Kutaisi State Historical Museum
Kutaisi International University (KIU) has joined International Museum Week. On this occasion, a Memorandum of Understanding has been signed between KIU and LEPL Niko Berdzenishvili Kutaisi State Historical Museum.
The Executive Director/Rector of Kutaisi International University Mr. Vakhtang Tsagareli, and Acting Director of the Museum, Ms. Nona Kartsidze signed the document at univerCity — KIU's educational and innovation space. The event was attended by KIU Chancellor, Dr. Levan Kopaliani, Head of the School of Architecture, Urban Planning and Design, Ms. Mariam Botchorishvili, and representatives of the museum and the university.
Under the Memorandum, students of KIU School of Architecture, Urban Planning and Design will have the opportunity to undertake internships at the museum. The agreement also provides for the organisation of joint public lectures, seminars, and academic conferences with the participation of highly qualified specialists. In addition, KIU students will be actively engaged in research and practical activities, including participation in archaeological and ethnological expeditions.
The Memorandum further outlines the development of joint educational projects in the fields of historical and cultural heritage, science, and museum studies. These projects will enable young researchers to make use of the Kutaisi State Historical Museum's most significant material and intellectual resources for academic purposes. Student research papers will be published in the museum's dedicated academic collection.
A strong foundation for collaboration between Kutaisi International University and the Museum already exists: several months ago, an exhibition of work by students of the KIU Design programme  was held at the Museum, making a meaningful contribution to the cultural and educational engagement of both students and academic staff.