ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა (KIU) ქუთაისის პირველ საერთაშორისო ახალგაზრდულ ფორუმს უმასპინძლა. ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით KIU-ს კანცლერმა, ლევან კოპალიანმა გახსნა.
საერთაშორისო ფორუმი მიზნად ისახავდა სხვადასხვა ქვეყნის ახალგაზრდული პოლიტიკის მიმართულებით გამოცდილების გაზიარებასა და საერთაშორისო თანამშრომლობის გაღრმავებას.
ღონისძიების ფარგლებში მოწვეულ სტუმრებსა და უცხოელ დელეგატებს სიტყვით მიმართეს: ქუთაისის მერმა დავით ერემეიშვილმა, პარლამენტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ გიორგი ვოლსკიმ, პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის კომიტეტის თავმჯდომარემ მარიამ ლაშხმა, პარლამენტში ქუთაისის დელეგატმა ზაზა ლომინაძემ, განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ ლევან ღირსიაშვილმა, საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების სხვა წარმომადგენლებმა.
სამი დღის განმავლობაში უცხოელმა სტუმრებმა ფორუმის ქართველ მონაწილეებს თავიანთ ქვეყანაში არსებული საგანმანათლებლო შესაძლებლობები და გაცვლითი პროგრამები გააცნეს. ფორუმში ქართველ თანატოლებთან ერთად მონაწილეობდნენ ახალგაზრდები ქუთაისთან დამეგობრებული ევროპული ქალაქებიდან.
ღონისძიების ფარგლებში გაიმართა პანელური დისკუსიები, სადაც დელეგატებმა ვრცლად მიმოიხილეს ახალგაზრდული პოლიტიკის პრიორიტეტები, საგანმანათლებლო რეფორმები და მუნიციპალური პროგრამები, რომლებიც სტუდენტთა პროფესიულ წინსვლასა და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში მათ აქტიურ ინტეგრაციას უზრუნველყოფს.
უცხოელი სტუმრებისთვის, ქალაქ ქუთაისის გაცნობის მიზნით, შემეცნებითი ტურები მოეწყო. დელეგატებმა ასევე მონაწილეობა მიიღეს ქუთაისქალაქობასთან დაკავშირებულ ღონისძიებებში.

Kutaisi International University (KIU) hosted the first Kutaisi International Youth Forum. The event was opened with a welcome address by Kutaisi International University Chancellor, Dr. Levan Kopaliani.
The forum brought together young people from across different countries with the aim of sharing experience in youth policy and deepening international cooperation.
The invited guests and foreign delegates were addressed by Mayor of Kutaisi, Mr. David Eremeishvili, First Deputy Speaker of the Parliament of Georgia, Dr. Giorgi Volski, Chairperson of the Education, Science and Youth affairs Parliamentary Committee, Ms. Mariam Lashkhi, Parliamentary Delegate for Kutaisi, Dr. Zaza Lominadze, First Deputy Minister of Education, Science and Youth of Georgia, Mr. Levan Ghirsiashvili, and other representatives of the legislative and executive branches of government.
Over three days, foreign guests introduced Georgian participants to the educational opportunities and exchange programmes available in their home countries. Young people from European cities twinned with Kutaisi took part in the forum alongside their Georgian peers.
Panel discussions were held as part of the programme, during which delegates discussed youth policy priorities, educational reforms, and municipal programmes supporting students' professional development and active participation in civic life. Educational tours of Kutaisi were arranged for the foreign guests, who also took part in events held as part of the Kutaisi City Day celebrations.