ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა (KIU) მარია სკლოდოვსკა-კიურის სახელობის უნივერსიტეტის - UMCS (ლუბლინი, პოლონეთი) დელეგაციას უმასპინძლა. მხარეები შეთანხმდნენ ითანამშრომლონ სტუდენტთა საგანმანათლებლო პროგრამების მხარდაჭერისა და ერთობლივი კვლევითი საქმიანობის მიმართულებით.
თანამშრომლობის მემორანდუმს ხელი მოაწერეს KIU-ს რექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქის დირექტორმა ვახტანგ ცაგარელმა და მარია სკლოდოვსკა-კიურის სახელობის უნივერსიტეტის რექტორმა, პროფესორმა რადოსლავ დობროვოლსკიმ.
უნივერსიტეტების თანამშრომლობა ხელს შეუწყობს სტუდენტებისა და აკადემიური პერსონალის საერთაშორისო მობილობას, ერთობლივი სემინარებისა და კონფერენციების დაგეგმვა/განხორციელებას, ინფორმაციისა და გამოცდილების ურთიერთგაზიარებას. პარტნიორობის ფუნდამენტური ნაწილი დაეთმობა ერთობლივ სამეცნიერო-კვლევით კომპონენტს. ახალგაზრდები, გაცვლითი პროგრამების დახმარებით, ჩაერთვებიან კულტურულ აქტივობებში და გაიღრმავებენ ცოდნას თანამედროვე საგანმანათლებლო გარემოში.
შეხვედრის დასრულების შემდეგ სტუმრებმა დაათვალიერეს ულტრათანამედროვე საუნივერსიტეტო კამპუსი და მისი უნიკალური ინფრასტრუქტურა, რომელიც მოიცავს სასწავლო და საცხოვრებელ კორპუსებს, საკონფერენციო სივრცეებს, სპორტულ მოედნებს, რეკრეაციულ ზონებს და სხვა.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტისთვის აღნიშნული მემორანდუმი ინტერნაციონალიზაციის სტრატეგიის მნიშვნელოვანი ეტაპია, რომელიც KIU-ს აკადემიურ პერსონალსა და სტუდენტებს ევროპულ სამეცნიერო და საგანმანათლებლო სივრცეში ინტეგრაციის ახალ შესაძლებლობებს შესთავაზებს.

Kutaisi International University (KIU) recently welcomed a delegation from Maria Curie-Skłodowska University — UMCS (Lublin, Poland). The two universities agreed to support each other's student programmes and to carry out joint research.
The Memorandum of Cooperation was signed by Acting Rector of Kutaisi International University (KIU) and Director of Kutaisi University Campus, Mr. Vakhtang Tsagareli and Rector of Maria Curie-Skłodowska University, Professor Dr. Radosław Dobrowolski.
The partnership will open up new opportunities for students and staff alike. It will support international mobility, joint seminars and conferences, and the sharing of knowledge and experience between the two institutions. Research collaboration will also be a key part of the agreement. Through exchange programmes students will be able to take part in cultural activities and study in a truly international and modern academic environment.
After the meeting, the visiting delegation had the chance to tour KIU's ultramodern campus, including its academic and residential buildings, conference spaces, sports facilities, recreational areas, and more.
For KIU, this Memorandum is an important step in its internationalisation strategy — one that opens new doors for both staff and students to become part of the wider European academic and scientific community.