განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს მხარდაჭერით, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტს (KIU), საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტსა და ბირთვული კვლევების ევროპული ორგანიზაცია CERN-ის SHiP კოლაბორაციასთან თანამშრომლობის სამმხრივი მემორანდუმი გაფორმდა.
დოკუმენტს ხელი მოაწერეს KIU-ს რექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქის დირექტორმა ვახტანგ ცაგარელმა, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორმა, აკადემიკოსმა დავით გურგენიძემ და CERN-ის SHiP ექსპერიმენტის სპიკერმა ანდრეი გოლუტვინმა.
მემორანდუმის ძირითად მიზანს წარმოადგენს საქართველოში მიმდინარე სამეცნიერო პროცესების ინტერნაციონალიზაციის ხელშეწყობა და ევროპულ სამეცნიერო სივრცესთან დაახლოება.
ღონისძიებას განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილე ზვიად გაბისონია დაესწრო. სიტყვით გამოსვლისას მინისტრის მოადგილემ საერთაშორისო სამეცნიერო-კვლევითი კოლაბორაციის გაფართოების კუთხით ახალი დოკუმენტის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
მემორანდუმი ითვალისწინებს ქართველი მეცნიერებისა და მკვლევრებისთვის გაცვლითი სამეცნიერო-კვლევითი პროექტების განხორციელებას და კვალიფიკაციის ასამაღლებელი ტრენინგების უზრუნველყოფას. ამასთანავე, ქართველი ინჟინრების CERN-ის ექსპერიმენტულ კვლევით პროექტებში ჩართულობის ზრდას.
„სამმხრივი მემორანდუმი წარმოადგენს მნიშვნელოვან ნაბიჯს საქართველოს სამეცნიერო სივრცის ინტერნაციონალიზაციის მიმართულებით. CERN-ის SHiP კოლაბორაციასთან თანამშრომლობა ქმნის შესაძლებლობას ადგილობრივი კვლევითი პოტენციალის გაძლიერებისა და გლობალურ ექსპერიმენტულ ფიზიკაში ინტეგრაციისთვის. განსაკუთრებით აღსანიშნავია ქართველი მკვლევრებისა და ინჟინრების საერთაშორისო პროექტებში ჩართვის პერსპექტივა, რაც ხელს შეუწყობს ცოდნის გაზიარებას, პროფესიული კვალიფიკაციის ამაღლებასა და ევროპულ სამეცნიერო სივრცესთან დაახლოებას“, - განაცხადა ვახტანგ ცაგარელმა.
აღნიშნული თანამშრომლობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ქუთაისის ადრონული ცენტრისთვის. ცენტრი აღიჭურვება ციკლოტრონის ტიპის ამაჩქარებლებით, რომელიც განკუთვნილი იქნება სამეცნიერო კვლევების და სამკურნალო მიზნებისათვის.

A trilateral memorandum of cooperation has been signed between Kutaisi International University (KIU), Georgian Technical University (GTU), and the SHiP Collaboration of the European Organisation for Nuclear Research (CERN).
The document was signed by Acting Rector of Kutaisi International University (KIU) and Director of Kutaisi University Campus, Mr. Vakhtang Tsagareli, Rector of Georgian Technical University, Academician David Gurgenidze and Spokesperson of the Search for Hidden Particles (SHiP) experiment at CERN, Professor Dr. Andrey Golutvin.
The main goal of the Memorandum is to strengthen the internationalisation of ongoing scientific processes in Georgia and bring the country closer to the European Research Area.
The signing ceremony was attended by Deputy Minister of Education, Science and Youth of Georgia, Dr. Zviad Gabisonia, who highlighted the significance of the agreement in expanding Georgia's international research partnerships.
Under the Memorandum, Georgian scientists and researchers will be able to participate in joint research projects and receive professional training. Georgian engineers will also have greater opportunities to engage in CERN's experimental research.
"The trilateral memorandum of understanding marks an important step towards the internationalisation of Georgia's research landscape. Collaboration with CERN's SHiP opens up opportunities to strengthen local research capacity and to integrate into global experimental physics. Particularly noteworthy is the prospect of Georgian researchers and engineers taking part in international projects, which will support knowledge sharing, the development of professional expertise, and closer engagement with the European Research Area.” – Vakhtang Tsagareli.
This collaboration is of particular importance for the Kutaisi Hadron Centre (KHC), which will be equipped with cyclotron-type accelerators for use in both scientific research and medical treatment.