UniverCity - ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტსა და ქუთაისის მერიას შორის მემორანდუმი გაფორმდა
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტსა (KIU) და ქუთაისის მერიას შორის გაფორმებული მემორანდუმის საფუძველზე, ქალაქ ქუთაისში ახალი ინოვაციური ჰაბი - UniverCity - შეიქმნება.
თანამშრომლობის მემორანდუმს ხელი KIU-ს რექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქის დირექტორმა ვახტანგ ცაგარელმა და ქუთაისის მერმა დავით ერემეიშვილმა მოაწერეს.
ღონისძიებას ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ადმინისტრაციისა და ქუთაისის ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. ახალი სივრცის კონცეფცია მიზნად ისახავს ქუთაისის, როგორც წამყვანი საუნივერსიტეტო ქალაქის პოპულარიზაციას, რაც სრულ თანხვედრაშია საქართველოს მთავრობის მიერ ინიცირებულ ქვეყნის საგანმანათლებლო რეფორმასთან. აღნიშნული ხედვის ფარგლებში, ქუთაისი იძენს დასავლეთ საქართველოს უმთავრეს საგანმანათლებლო ფუნქციას, რაც ქალაქს აძლევს უნიკალურ შანსს, გაძლიერდეს ახალგაზრდებისთვის მნიშვნელოვან, საინტერესო თვითრეალიზაციისა და განვითარების ცენტრად.
UniverCity-ის სივრცე ქუთაისის ცენტრალურ სკვერში განთავსდება. უნიკალური პროექტი ოთხ უმნიშვნელოვანეს მიმართულებას აერთიანებს. ციფრული უნარების, ხელოვნური ინტელექტისა და STEM სისტემების განვითარებასთან ერთად, აქ აქტიურად წარიმართება კულტურული, სოციალური და შემეცნებითი ღონისძიებები. გარემო ასევე დაეთმობა ახალგაზრდების ინტერესებზე მორგებულ სპეციალურ სერვისებს, დასასვენებელ კომფორტულ ზონებსა და სივრცეებს საქმიანი შეხვედრებისთვის. საგანმანათლებლო დაწესებულებებს ეძლევათ შესაძლებლობა, აღნიშნულ სივრცეში დაგეგმონ და განახორციელონ საკუთარი პროექტები, მოიწვიონ სტუმრები და გამართონ საჯარო დისკუსიები მოსწავლეებისა და სტუდენტების მონაწილეობით.
გარდა ამისა, ჰაბში წარმოდგენილი იქნება KIU-ს ევროპული სტანდარტების სასწავლო-სამეცნიერო პროგრამები და დეტალური ინფორმაცია რეგიონის გამორჩეული საუნივერსიტეტო კამპუსის შესახებ.
UniverCity მნიშვნელოვან ფუნქციას ტურისტული თვალსაზრისითაც შეასრულებს, რადგან ქალაქის სტუმრები ადგილზე გაეცნობიან ქუთაისის, როგორც ისტორიული და თანამედროვე საგანმანათლებლო ცენტრის როლს. პროექტი კიდევ უფრო განამტკიცებს KIU-ს პოზიციონირებას ინოვაციური და სამეწარმეო ჰაბის სახით, რაც სრულ თანხვედრაშია ქალაქის განვითარების საერთო სტრატეგიასთან.

UniverCity - Kutaisi International University and Kutaisi City Hall Sign Memorandum of Cooperation
A new innovative hub, UniverCity, will be established in the city of Kutaisi based on a memorandum signed between Kutaisi International University (KIU) and Kutaisi City Hall.
The memorandum of cooperation was signed by Mr. Vakhtang Tsagareli, Acting Rector of KIU and Director of Kutaisi University Campus, and Mr. Davit Eremeishvili, Mayor of Kutaisi. The event was attended by representatives of the administration of Kutaisi International University and the local self-government of Kutaisi.
The concept of the new space aims to promote Kutaisi as a leading university city, which is fully aligned with the educational reform initiated by the Government of Georgia. Within this vision, Kutaisi is acquiring the key educational role in Western Georgia, giving the city a unique opportunity to strengthen itself as an important and attractive centre for youth self-realisation and development.
The UniverCity space will be located in the central square of Kutaisi. This unique project brings together four key directions. Alongside the development of digital skills, artificial intelligence, and STEM systems, the space will host cultural, social, and cognitive activities. The environment will also include services tailored to young people’s interests, comfortable leisure areas, and spaces for business meetings. Educational institutions will have the opportunity to plan and implement their own projects, invite guests, and hold public discussions with the participation of pupils and students.
In addition, the hub will showcase KIU’s European-standard academic and research programmes, as well as detailed information about the region’s outstanding university campus.
UniverCity will also play an important role from a tourism perspective, as visitors to the city will be able to learn about Kutaisi as both a historical and modern educational centre. The project will further strengthen KIU’s positioning as an innovative and entrepreneurial hub, fully aligned with the city’s overall development strategy.