ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამებზე რეგიტრაცია დაიწყო
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU), 2026–2027 აკადემიურ წელს, შთამბეჭდავი სიახლეებითა და მიზნებით ხვდება. უმაღლესი განათლების მიღების მსურველებს KIU მრავალფეროვან, ევროპული ხარისხის საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამებს სთავაზობს. პროგრამების უმრავლესობა მიუნხენის ტექნიკურ უნივერსიტეტთან (TUM), ასევე ევროპის წამყვან უნივერსიტეტებთან და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობით ხორციელდება.
KIU-ს ინგლისურენოვანი საბაკალავრო პროგრამებია:
• მათემატიკა & გამოყენებები: ხელოვნური ინტელექტის, სამეცნიერო გამოთვლების, ფინანსური მათემატიკის საფუძვლები (ხორციელდება TUM-თან თანამშრომლობით);
• ფიზიკა;
• კომპიუტერული მეცნიერება (ხორციელდება TUM-თან თანამშრომლობით);
• მენეჯმენტი (ხორციელდება TUM-თან თანამშრომლობით);
• დიზაინი (ხორციელდება ფედერიკო II-ის სახელობის ნეაპოლის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით);
• ფსიქოლოგია (ხორციელდება ბამბერგის უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით);
• არქიტექტურა.
არქიტექტურის საბაკალავრო პროგრამით დაინტერესებული აბიტურიენტებისთვის: აპლიკანტმა უნდა გაიაროს შემოქმედებითი ტური (სავალდებულოა), რომელიც ჩატარდება გასაუბრებისა და პორტფოლიოს განხილვის ფორმით. რეგისტრაცია დაიწყება 2026 წლის 15 მაისიდან და გაგრძელდება 31 მაისის ჩათვლით. იხილეთ შემოქმედებითი ტურის გზამკვლევი: ბმული
KIU-ს ინგლისურენოვანი სამაგისტრო პროგრამებია:
• ფინანსები და ინფორმაციის მენეჯმენტი (FIM) — (ხორციელდება TUM-თან თანამშრომლობით);
• ინტელექტუალური საკუთრება, ინოვაციები და მეწარმეობა (პროგრამა შემუშავებულია ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციასთან (WIPO) და „საქპატენტთან“ თანამშრომლობით);
• ჩაშენებული კომპიუტერული სისტემები (ხორციელდება კაიზერსლაუტერნ-ლანდაუს უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით).
KIU-ში სტუდენტებს დახვდებათ 163 ჰექტარ მიწის ფართობზე გაშლილი ეკოლოგიურად სუფთა გარემო, ულტრათანამედროვე კამპუსი, კეთილმოწყობილი საცხოვრებელი და სასწავლო კორპუსები, თანამედროვე ლაბორატორიები და ახალგაზრდების საჭიროებებზე მორგებული ინფრასტრუქტურა. ასევე, სტუდენტური პროექტებისა და სტარტაპების მხარდამჭერი პროგრამები, კონკურსები, ოლიმპიადები, პროფესიული კლუბები, სპორტული და შემეცნებითი აქტივობები, სამეცნიერო სემინარები და ვორქშოპები. წარჩინებულ სტუდენტებს KIU სთავაზობს სხვადასხვა სახის სტიპენდიას, სტაჟირებასა და გაცვლით პროგრამებს.
KIU-ს საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამებზე ჩარიცხვა ხორციელდება ერთიანი ეროვნული გამოცდების საფუძველზე. ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის სარეგისტრაციო კოდია — 197.
2026–2027 აკადემიურ წელს, საბაკალავრო და სამაგისტრო საფეხურის ყველა პირველკურსელის სწავლა სრულად დაფინანსდება სახელმწიფოს მიერ!
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) ყველაზე მასშტაბური საქველმოქმედო მეგაპროექტია. უნივერსიტეტის იდეა ბიძინა ივანიშვილსა და მის ოჯახს ეკუთვნის — საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდი „ქართუ“ უნივერსიტეტის განვითარების მიზნით, ერთი მილიარდი ევროს ინვესტიციას ახორციელებს.

Registration Is Now Open for KIU Bachelor's and Master's Programmes for the 2026–2027 Academic Year
Kutaisi International University (KIU) starts the 2026–2027 academic year with impressive new developments and ambitious goals. KIU offers prospective students a diverse range of bachelor's and master's programmes of European standard and quality. Most programmes at KIU are implemented in collaboration with the Technical University of Munich (TUM), as well as leading European universities and international organisations.
Bachelor's Programmes at KIU taught in English:
• Mathematics & Applications: Foundations of Artificial Intelligence, Scientific Computing, Financial Mathematics, BSc (delivered in collaboration with the Technical University of Munich — TUM)
• Physics (informed by TUM’s expertise in the field)
• Computer Science (delivered in collaboration with TUM)
• Management (delivered in collaboration with TUM)
• Design (delivered in collaboration with the University of Naples Federico II)
• Psychology (delivered in collaboration with the University of Bamberg)
• Architecture
Please note: Prospective applicants wishing to apply to the Architecture programme are required to complete a Creative Tour — a mandatory stage comprising a formal interview and portfolio review. Registration opens on 15 May 2026 and closes on 31 May 2026.
The Creative Tour guidebook can be viewed here: View Guidebook
Master's Programmes at KIU taught in English:
• Finance and Information Management, MSc (delivered in collaboration with TUM)
• Intellectual Property, Innovations and Entrepreneurship (developed in collaboration with the World Intellectual Property Organization — WIPO — and Sakpatenti)
• Embedded Computing System (delivered in collaboration with the University of Kaiserslautern-Landau)
Students at KIU will find an environmentally friendly campus spanning 163 hectares, featuring ultramodern facilities, well-equipped residential and academic buildings, state-of-the-art laboratories, and infrastructure tailored to the needs of young people. Beyond academics, KIU offers support for student projects and start-ups, competitions, olympiads, professional clubs, sports and enrichment activities, and scientific seminars, among much else. Outstanding students may benefit from a range of scholarships, internship opportunities, and exchange programmes.
Admission to KIU's Bachelor's and Master’s programmes is conducted through the Unified National Examinations. KIU's registration code for the Unified National Examinations is 197.
From the 2026–2027 academic year, all bachelor’s and master’s programmes for first-year students will be fully funded by the Georgian government.
Kutaisi International University (KIU) is the largest charitable mega-project. The vision behind the University belongs to Bidzina Ivanishvili and his family — the international charitable foundation “Cartu” is investing one billion euros in the University's development.