ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში (KIU) სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი დაფუძნდა
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში (KIU), სამეცნიერო კვლევების განვითარებისა და STEM სფეროებში მულტი-დისციპლინური საქმიანობის მხარდაჭერის მიზნით, გიორგი ნიკოლაძის სახელობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი დაფუძნდა. ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით KIU-ს რექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქის დირექტორმა ვახტანგ ცაგარელმა გახსნა. ცენტრის პრეზენტაციას მოწვეულ სტუმრებთან ერთად, KIU-ს პროგრამების ხელმძღვანელები, ქართველი და უცხოელი პროფესორები, სტუდენტები და ადმინისტრაციის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
კვლევით ცენტრს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის პროფესორი, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის წევრი ალექსანდრე მესხი უხელმძღვანელებს, რომელმაც შეკრებილ საზოგადოებას ცენტრის მისია და ძირითადი მიზნები გააცნო. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ახლად დაფუძნებული ცენტრის სამომავლო გეგმებს, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის სამეცნიერო მიღწევებსა და პერსპექტივებს STEM მეცნიერების მიმართულებით.
გიორგი ნიკოლაძის სახელობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი იქნება სივრცე, სადაც მეცნიერები, ახალგაზრდა მკვლევრები და სტუდენტები გაერთიანდებიან ინოვაციური იდეების გარშემო, ჩაერთვებიან STEM კვლევით პროექტებსა და საერთაშორისო ფორუმებში.
ცენტრის ძირითადი მიზნებია: საერთაშორისო კვლევით ცენტრებთან ერთად სამეცნიერო ღონისძიებების ორგანიზება; ახალგაზრდა მეცნიერების პროფესიული განვითარების მხარდაჭერა და მათი ჩართულობის გაზრდა STEAM პროექტების შექმნაში; ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის სამეცნიერო-კვლევითი შესაძლებლობების პოპულარიზაცია; KIU-ს როლის გაძლიერება საერთაშორისო აკადემიურ და სამეცნიერო სივრცეში.
აღსანიშნავია, რომ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ერთ-ერთ პრიორიტეტს წარმოადგენს STEM მეცნიერების მიმართულებით პროგრამების განხორციელება და შესაბამისი სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის მხარდაჭერა, რაც კიდევ უფრო გააძლიერებს KIU-ს, ჩამოყალიბდეს რეგიონში წამყვან ინოვაციურ, ტექნოლოგიურ და სამეწარმეო ჰაბად.
ცნობილი ქართველი მათემატიკოსისა და გამომგონებლის, გიორგი ნიკოლაძის სახელს არაერთი მნიშვნელოვანი მეცნიერული ნაშრომი უკავშირდება. საქართველოში დაარსებულია მისი სახელობის პრემია ტექნიკის დარგში საუკეთესო მეცნიერული ნაშრომისთვის.

The Giorgi Nikoladze Scientific Research Centre Established at Kutaisi International University
Kutaisi International University (KIU) has officially established the Giorgi Nikoladze Scientific Research Centre, with the aim of advancing scientific research and supporting multidisciplinary activity across the STEM fields. The inauguration ceremony was opened with a welcoming address by Acting Rector of KIU and Director of the Kutaisi University Campus, Mr. Vakhtang Tsagareli. The presentation of the Centre was attended by KIU programme heads, students, and representatives of the university's administration, alongside invited guests.
The Research Centre will be led by Professor of Kutaisi International University, a member of the National Academy of Sciences of Georgia, Dr. Alexandre Meskhi, who introduced the Centre's mission and principal objectives to those in attendance. Particular emphasis was placed on the Centre's future plans, KIU's scientific achievements, and the institution's prospective directions in the field of STEM.
The Giorgi Nikoladze Scientific Research Centre is envisioned as a collaborative space where established scientists, emerging researchers, and students will converge around innovative ideas, engaging in STEM research projects, and participating in international academic forums.
The Centre's core objectives are as follows: to organise scientific events in partnership with international research centres; to support the professional development of early-career scientists and increase their engagement in STEAM project creation; to promote the research capacity of Kutaisi International University; and to strengthen KIU's role within the international academic and scientific community.
It is noteworthy that the advancement of STEM programmes and the support of corresponding research activities constitute one of KIU's strategic priorities — a commitment that will further consolidate the university's position as a leading innovation, technology, and entrepreneurial hub in the region.
The Centre bears the name of Giorgi Nikoladze, a distinguished Georgian mathematician and inventor, whose legacy includes a number of significant scientific contributions. He developed a theory of algebraic systems of algebraic curves, which subsequently formed the basis of his doctoral dissertation, defended at the University of Sorbonne (Paris). Giorgi Nikoladze delivered lectures in Analytic Geometry and Differential Geometry at Tbilisi State University. In his honour, a national prize has been established in Georgia for outstanding scientific work in the field of engineering and technology.