ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (KIU), ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციისა (WIPO) და საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის – „საქპატენტის“ ერთობლივი საერთაშორისო სამაგისტრო პროგრამის ფარგლებში, KIU-ში სალექციო კურსს – „ინტელექტუალური საკუთრების კომერციალიზაცია და ტექნოლოგიის გადაცემა“ – ახალი სემესტრიდან გაუძღვება სამაგისტრო პროგრამის თანაავტორი და WIPO-ს მოწვეული ექსპერტი, სტრასბურგის უნივერსიტეტის ინტელექტუალური საკუთრების კვლევის საერთაშორისო ცენტრის (CEIPI) პროფესორი, დიოგო კოსტა კუნა.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში გამართულ შეხვედრაზე საქპატენტის თავმჯდომარემ სოსო გიორგაძემ, KIU-ს მენეჯმენტის სკოლის წარმომადგენლებმა და პროფესორმა დიოგო კოსტა კუნამ, როგორც სამაგისტრო პროგრამის თანაავტორმა, განიხილეს KIU-ს ბაზაზე ინტელექტუალური საკუთრებისა და ინოვაციების სფეროში ძლიერი აკადემიური სკოლის ჩამოყალიბების პერსპექტივები.
ერთწლიანი ინგლისურენოვანი სამაგისტრო პროგრამა „ინტელექტუალური საკუთრება, ინოვაციები და მეწარმეობა“ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის მენეჯმენტის სკოლაში 2025 წლის შემოდგომის სემესტრიდან ამოქმედდა KIU-ს, WIPO-ს აკადემიასა და საქპატენტს შორის გაფორმებული სამმხრივი ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის საფუძველზე.
სამაგისტრო პროგრამა წარმოადგენს რეგიონში უნიკალურ საგანმანათლებლო ინიციატივას, რომელსაც ანალოგი არ მოეპოვება. მისი მიზანია ინტელექტუალური საკუთრების მიმართულებით მაღალკვალიფიციური სპეციალისტების მომზადება როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო დონეზე.
პროგრამა უზრუნველყოფს კვალიფიციური კადრების მომზადებას ინტელექტუალური საკუთრების მართვის, ინოვაციების მენეჯმენტისა და მეწარმეობის მიმართულებით, რაც მოიცავს როგორც ეროვნული და საერთაშორისო საკანონმდებლო ბაზის, ასევე ბიზნესის მართვის სტრატეგიების შესწავლას. მნიშვნელოვანია, რომ სამაგისტრო პროგრამის კურსდამთავრებულებს მიენიჭებათ ბიზნესადმინისტრირების მაგისტრის ხარისხი ინტელექტუალური საკუთრებისა და ინოვაციების მენეჯმენტში.
სასწავლო პროცესს ქართველ პროფესორებთან ერთად უძღვებიან WIPO-ს აკადემიის მიერ შერჩეული მაღალი კვალიფიკაციის უცხოელი პროფესორები, რაც უზრუნველყოფს პროგრამის საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობას, თანამედროვე კვლევებსა და გლობალური პრაქტიკის ინტეგრაციას.
ერთობლივი საერთაშორისო სამაგისტრო პროგრამა ხელს უწყობს და აძლიერებს საერთაშორისო აკადემიურ და ინსტიტუციურ პარტნიორობასა და ქართველ ახალგაზრდებს უქმნის პროფესიული განვითარების ახალ შესაძლებლობებს.

KIU to Host a Lecture Course by University of Strasbourg Professor Dr. Diogo Costa Cunha
Within the joint international Master's programme of Kutaisi International University (KIU), the World Intellectual Property Organization (WIPO), and the National Intellectual Property Centre of Georgia — Sakpatenti — Professor Dr. Diogo Costa Cunha will deliver the lecture course "Commercialisation of Intellectual Property and Technology Transfer" in the forthcoming semester. Professor Costa Cunha is a co-author of the Master's programme, an invited expert at WIPO, and a Professor at the Centre for International Intellectual Property Studies (CEIPI) at the University of Strasbourg.
At a meeting held at Kutaisi International University, Mr. Soso Giorgadze, Chairman of Sakpatenti, representatives of KIU's School of Management, and Professor Dr. Diogo Costa Cunha — in his capacity as co-author of the programme — discussed the prospects for establishing a strong academic school in the field of intellectual property and innovation at KIU.
The one-year, English-language Master's programme "Intellectual Property, Innovations and Entrepreneurship", offered by the School of Management at Kutaisi International University, was launched in the autumn semester of 2025 on the basis of a trilateral Memorandum of Cooperation signed between KIU, the WIPO Academy, and Sakpatenti.
The Master’s programme is a unique educational initiative in the region, with no counterpart. Its objective is to prepare highly qualified specialists in the field of intellectual property, both at national and international levels.
The programme ensures the training of competent professionals in intellectual property management, innovation management, and entrepreneurship — encompassing the study of both national and international legislative frameworks and business management strategies. Notably, graduates of the programme will be awarded a Master of Business Administration degree in Intellectual Property and Innovation Management.
The teaching process is led by highly qualified international faculty selected by the WIPO Academy, together with Georgian academic staff, ensuring the programme aligns with international standards and integrate contemporary research and global best practices.
The joint international Master's programme actively fosters and strengthens international academic and institutional partnerships, while creating new opportunities for the professional development of Georgian youth.