KIU იონსეის ონკოლოგიურ ცენტრთან (სამხრეთ კორეა) ითანამშრომლებს
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (KIU) დელეგაცია, სამხრეთ კორეის საგანმანათლებლო-კვლევითი ორგანიზაციების საქმიანობის გაცნობის მიზნით, იონსეის ონკოლოგიური კლინიკის მძიმე იონების ცენტრს ესტუმრა.
KIU- რექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, ქუთაისის ადრონული ცენტრის პროექტის დირექტორმა ვახტანგ ცაგარელმა და KIU-ს საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის ხელმძღვანელმა გიორგი ფიფიამ დაათვალიერეს ადგილობრივი ადრონული თერაპიის განყოფილება; გაეცნენ თანამედროვე სამედიცინო მოწყობილობებსა და კლინიკური გამოყენების პრაქტიკას. მნიშვნელოვანი ყურადღება დაეთმო ადრონული თერაპიის სფეროში ამ ცენტრის უახლეს მიღწევებს.
KIU-ს დელეგაციას უმასპინძლა ონკოლოგიური ცენტრის გენერალური მენეჯერის მოადგილემ, პროფესორმა იანგ ჯაევანმა.  მხარეებმა იმსჯელეს გრძელვადიანი თანამშრომლობის შესაძლებლობებზე, როგორც KIU-ს მედიცინის სკოლის, ასევე, ქუთაისის ადრონული ცენტრის მიმართულებით, რომელიც ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში დაპროექტების ეტაპზეა. დაიგეგმება ერთობლივი საგანმანათლებლო-კვლევითი პროექტები, სამედიცინო ფიზიკის, რადიოონკოლოგიისა და კიბოს მკურნალობის ინოვაციური მეთოდების გამოყენებით.
შეხვედრებს ესწრებოდა სამხრეთ კორეის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი დესპანი მიხეილ თიგიშვილი.
იონსეის ონკოლოგიური ცენტრი 1969 წელს დაფუძნდა. იგი აერთიანებს მაღალ კლინიკურ სტანდარტებსა და მოწინავე სამეცნიერო კვლევებს, ონკოლოგიის, ზუსტი მედიცინისა და რადიოთერაპიის მიმართულებებით.

A delegation from Kutaisi International University (KIU) visited the Heavy Ion Therapy Center at Yonsei Cancer Hospital to explore the operations of educational and research institutions in South Korea.
Acting Rector of KIU and Project Director of the Kutaisi Hadron Center Vakhtang Tsagareli along with Giorgi Pipia, Head of KIU's International Relations Department, conducted a comprehensive tour of the hadron therapy division. During their visit, they examined state-of-the-art medical equipment and observed clinical application practices. Particular attention was devoted to the center's latest achievements in the field of hadron therapy.
The KIU delegation was hosted by Professor Yang Jaehwan, Deputy General Manager of the Heavy Ion Therapy System Division. The parties discussed prospects for long-term collaboration, encompassing both KIU's School of Medicine and the Kutaisi Hadron Center, which is currently in the planning phase at Kutaisi International University. Joint educational and research projects are being planned, utilizing innovative approaches in medical physics, radio-oncology, and cancer treatment methodologies.
The meetings were attended by Mikheil Tigishvili, Envoy Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Korea.
Yonsei Cancer Center was established in 1969. The institution integrates high clinical standards with advanced scientific research in oncology, precision medicine, and radiotherapy.