ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (KIU) დელეგაციის წარმატებული სამუშაო ვიზიტი იაპონიაში გრძელდება. KIU-ს რექტორის მოვალეობის შემსრულებელი, პროფესორი პაატა ტურავა, ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქისა და ადრონული თერაპიის ცენტრის დირექტორი ვახტანგ ცაგარელი და KIU-ს საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის ხელმძღვანელი გიორგი ფიფია ტოკაის (იაპონია) უნივერსიტეტის მედიცინის სკოლას ესტუმრნენ. ვიზიტისას, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის წარმომადგენლები გაეცნენ ტოკაის უნივერსიტეტის რადიაციული ონკოლოგიისა და ამბულატორიული ქიმიოთერაპიის ცენტრების საქმიანობას, ასევე ონკოლოგიური დაავადებების მკურნალობის მიმართულებით, კლინიკაში დანერგილ თანამედროვე მიდგომებს.
KIU-ს დელეგაცია შეხვდა ტოკაის უნივერსიტეტის მედიცინის სკოლის აკადემიურ ხელმძღვანელობას, მათ შორის: დეკანს, პროფესორ კენჯი ოკამს, აღმასრულებელ დირექტორს, პროფესორ მასაჰიკო ვატანაბეს და სხვა წამყვან პროფესორებს. ტოკაის უნივერსიტეტის მედიცინის სკოლაში გამართულ სამუშაო შეხვედრებში დისტანციურად მონაწილეობდა KIU-ს მედიცინის სკოლის ხელმძღვანელი ირაკლი შენგელია.
მხარეებმა განიხილეს ონკოლოგიის სპეციალისტების პროფესიული განვითარების პროგრამები და გენომური ინფორმაციის გამოყენება, პერსონალიზებული დიაგნოსტიკისა და მკურნალობის კუთხით. განსაკუთრებული ინტერესი გამოიწვია კლინიკური უნარების ცენტრმა, სადაც წარმოდგენილია კიოტო კაგაკუს სიმულატორები და სტანდარტიზებული შეფასების მეთოდები.
ვიზიტის შედეგად, გამოიკვეთა სამომავლო თანამშრომლობის შესაძლებლობა ქუთაისის ადრონული თერაპიის ცენტრის მიმართულებით, რომელიც KIU–ში დაპროექტების ეტაპზეა. აღნიშნული ცენტრი წარმოადგენს თანამშრომლობის ახალ შესაძლებლობას პროტონული თერაპიის, ბირთვული მედიცინისა და კლინიკური კვლევების სფეროებში.
ტოკაის უნივერსიტეტის მედიცინის სკოლა იაპონიის აღიარებული აკადემიური კლინიკური დაწესებულებაა, რომელიც აერთიანებს სამედიცინო განათლებას, მოწინავე კლინიკურ პრაქტიკასა და სამეცნიერო კვლევას ისეთ სფეროებში, როგორებიცაა: რადიაციული ონკოლოგია, გენომური მედიცინა, ნეიროქირურგია და სიმულაციაზე დაფუძნებული განათლება.
აღსანიშნავია, რომ KIU-ს დელეგაციის იაპონიაში ვიზიტის ფარგლებში, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტს, ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქსა და ტოკაის (იაპონია) უნივერსიტეტს შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. მისი მიზანია უმაღლესი განათლებისა და სამეცნიერო კვლევითი მიმართულებით პარტნიორული ურთიერთობების განვითარება, სტუდენტებისა და აკადემიური პერსონალის გაცვლითი პროგრამების, ასევე ერთობლივი კვლევითი პროექტების განხორციელება და ინოვაციური საგანმანათლებლო ინიციატივების გაძლიერება.

The successful working visit of the Kutaisi International University (KIU) delegation to Japan continues. Professor Paata Turava, Acting Rector of KIU, Vakhtang Tsagareli, Director of Kutaisi University Campus and the Hadron Therapy Center, and Giorgi Pipia, Head of KIU's International Relations Department, visited the School of Medicine at Tokai University (Japan). During the visit, KIU representatives became acquainted with the operations of Tokai University’s Centers for Radiation Oncology and Outpatient Chemotherapy, as well as with the modern approaches implemented in the treatment of oncological diseases.
The KIU delegation met with the academic leadership of Tokai University’s School of Medicine, including Professor Kenji Okami, Dean of the School; Professor Masahiko Watanabe, Executive Director; and other leading professors. Irakli Shengelia, Head of KIU's School of Medicine, participated remotely in the working meetings held at the University of Tokyo's School of Medicine.
The parties discussed professional development programs for oncology specialists and the application of genomic information in personalized diagnostics and treatment. Particular interest was generated by the Clinical Skills Center, which features Kyoto Kagaku simulators and standardized assessment methodologies.
The visit highlighted potential opportunities for future collaboration concerning the Kutaisi Hadron Therapy Center, which is currently in the planning phase at KIU. This center represents a promising avenue for cooperation in the fields of proton therapy, nuclear medicine, and clinical research.
Tokai University’s School of Medicine is a recognized academic clinical institution in Japan that integrates medical education, advanced clinical practice, and scientific research in such fields as radiation oncology, genomic medicine, neurosurgery, and simulation-based education.
It should be noted that within the framework of the KIU delegation's visit to Japan, a Memorandum of Understanding was signed between Kutaisi International University, Kutaisi University Campus, and Tokai University (Japan). The memorandum aims to foster partnerships in higher education and scientific research, implement student and academic staff exchange programs, conduct joint research projects, and strengthen innovative educational initiatives.