ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა (KIU) ევროპის ბირთვული კვლევების ორგანიზაციის (CERN) ექსპერიმენტის (CMS, CERN-LHC) ლიდერს, ბოსტონის უნივერსიტეტის პროფესორს ტიციანო კამპორეზის უმასპინძლა. გაცნობით სამუშაო შეხვედრას ესწრებოდნენ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელი, პროფესორი პაატა ტურავა, KIU-ს კანცლერი ლევან კოპალიანი, ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქის დირექტორი ვახტანგ ცაგარელი.
შეხვედრაზე მხარეებმა სამომავლო პარტნიორობის შესაძლებლობები განიხილეს, როგორც სტუდენტთა საგანმანათლებლო პროგრამების, ისე KIU-ში კვლევითი და სამეცნიერო საქმიანობის გაძლიერების მიმართულებით. მნიშვნელოვანი ადგილი დაეთმო ადრონული თერაპიის ცენტრს, რომელიც ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში დაპროექტების ეტაპზეა. ცენტრი აღიჭურვება ნაწილაკების ციკლოტრონის ტიპის ამაჩქარებლებით, რომელიც განკუთვნილი იქნება სამეცნიერო კვლევების და სამკურნალო მიზნებისათვის.
შეხვედრას ასევე დაესწრნენ: საქართველოს მთავრობის წარმომადგენელი CERN-ში, სტუ-ს კვანტური ფიზიკის და საინჟინრო ტექნოლოგიების ინსტიტუტის დირექტორი, პროფესორი ზვიად წამალაიძე, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის (სტუ) რექტორი, საქართველოს რექტორთა მუდმივმოქმედი კონფერენციის თავმჯდომარე, აკადემიკოსი, პროფესორი დავით გურგენიძე, სტუ-ს ვიცე-რექტორი, პროფესორი თამარ ლომინაძე და სტუ-ს სენატის სპიკერი, პროფესორი ზაზა სოფრომაძე.
KIU-სა და CERN-ის სამომავლო თანამშრომლობის ფარგლებში, სტუდენტები ჩაერთვებიან საზაფხულო და ადმინისტრაციულ საგანმანათლებლო პროგრამებში. ახალგაზრდები იმუშავებენ მოწინავე ტექნიკურ პროექტებზე ექსპერიმენტულ და საინჟინრო გუნდებთან ერთად; ქართველ სტუდენტებს მიეცემათ შესაძლებლობა გაეცნონ მსოფლიოს უდიდეს ლაბორატორიას, დაესწრონ სემინარებსა და დისკუსიებს; მიიღონ თეორიული და ექსპერიმენტული ცოდნა ფიზიკის, ინჟინერიისა და კომპიუტერული მეცნიერების სფეროებში.
შეხვედრის დასრულების შემდეგ სტუმრებმა დაათვალიერეს საუნივერსიტეტო კამპუსი და მისი უნიკალური ინფრასტრუქტურა, რომელიც მოიცავს ულტრათანამედროვე სასწავლო და საცხოვრებელ კორპუსებს, საკონფერენციო სივრცეებს, სპორტულ მოედნებს, რეკრეაციულ ზონებს და სხვა.
ბირთვული კვლევების ევროპული ორგანიზაცია (CERN) მსოფლიოს უდიდესი ლაბორატორიაა ელემენტარული ნაწილაკების ფიზიკაში. CERN-ი მეცნიერებს სთავაზობს ნაწილაკების ამაჩქარებლების მსოფლიოში უნიკალურ კომპლექსს, რომელიც მნიშვნელოვანი შესაძლებლობაა კვლევების ჩატარებისთვის ფუნდამენტურ ფიზიკაში.

KIU to Begin Collaboration with the European Organization for Nuclear Research (CERN)
Kutaisi International University (KIU) has welcomed Professor Dr. Tiziano Camporesi, leader of the experiment (CMS, LHC) at the European Organization for Nuclear Research (CERN) and professor at Boston University, as a part of the university’s initiative to begin collaboration with CERN. The introductory working meeting was attended by KIU's Acting Rector, Professor Dr. Paata Turava, KIU Chancellor Dr. Levan Kopaliani, and Director of Kutaisi University Campus, Vakhtang Tsagareli.
During the meeting, the parties discussed opportunities for future partnership, focusing on educational programs for students as well as on strengthening research and scientific activities at KIU. Significant attention was devoted to the Hadron Therapy Center, which is currently in the design phase at Kutaisi International University. The center will be equipped with cyclotron-type particle accelerators intended for both scientific research and therapeutic purposes.
The meeting was also attended by Georgia's representative to CERN and Director of the Institute of Quantum Physics and Engineering Technologies at Georgian Technical University (GTU), Professor Dr. Zviad Tsamalaidze; Rector of Georgian Technical University and Chairperson of the Permanent Conference of Rectors of Georgia, Academician Professor Dr. David Gurgenidze; GTU Vice-Rector, Professor Dr. Tamar Lominadze; and GTU Senate Speaker, Professor Dr. Zaza Sopromadze.
Within the framework of the forthcoming collaboration between KIU and CERN, KIU students will participate in summer and administrative educational programs. Young researchers will work on cutting-edge technical projects alongside CERN’s experimental and engineering teams; Georgian students will have the opportunity to explore the world's largest scientific laboratory, attend seminars and discussions, and gain both theoretical and practical knowledge in physics, engineering, and computer science.
Following the meeting, the guests toured the university campus and its distinctive infrastructure, which includes state-of-the-art academic and residential buildings, conference facilities, sports grounds, and recreational areas.
The European Organization for Nuclear Research (CERN) is the world's largest laboratory for elementary particle physics. It provides scientists with a unique complex of particle accelerators, offering exceptional opportunities for research in fundamental physics.