ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში KIU-ს და GITA-ს 2025 წლის ინოვაციების საზაფხულო სკოლის დახურვის შემაჯამებელი ღონისძიება გაიმართა.
ღონისძიება გახსნა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, პროფესორმა პაატა ტურავამ. საზაფხულო სკოლის დახურვას დაესწრნენ საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს თავმჯდომარე ავთანდილ კასრაძე, KIU-ს კანცლერი ლევან კოპალიანი, ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქის დირექტორი ვახტანგ ცაგარელი, პროექტის მენტორები და სტუდენტები, ასევე მოწვეული სტუმრები დაესწრნენ.
2025 წლის საზაფხულო სკოლა ივლისში დაიწყო და ორი თვის განმავლობაში მიმდინარეობდა. საზაფხულო სკოლა, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტსა (KIU) და საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს (GITA) შორის არსებული თანამშრომლობის ფარგლებში, ყოველწლიურად ხორციელდება. წელს პროექტში 55-მდე სტუდენტი ჩაერთო.
საზაფხულო სკოლის ფარგლებში KIU-ს სტუდენტებმა გაიარეს სტარტაპის შენების კურსი, ანტრეპრენერების, ნიკოლოზ გოგოჭურისა და ნიკოლოზ როსტომაშვილის ავტორობით. ახალგაზრდებს შესაძლებლობა ჰქონდათ გაეუმჯობესებინათ ინოვაციური აზროვნების, „იდეაციისა“ და სტარტაპის შენების ძირითადი უნარები და მიეღოთ სტარტაპის საწყისი ეტაპის წარმართვისთვის საჭირო პრაქტიკული გამოცდილება. სტუდენტები რამდენიმე კვირის განმავლობაში მუშაობდნენ როგორც თეორიული, ისე პრაქტიკული მიმართულებით, დაამუშავეს საკუთარი იდეები, დააკომპლექტეს გუნდები და ინოვაციური პროექტების მოდელები ჟიურის წინაშე წარადგინეს. ფინალურ ეტაპზე, დემო დღეს 7 პროექტის პრეზენტაცია გაიმართა.
ინოვაციებისა და სტარტაპ აქსელერაციის საზაფხულო სკოლა 2021 წლიდან იმართება ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში. გასული ოთხი წლის განმავლობაში მასში KIU-ს 200-მდე სტუდენტი მონაწილეობდა. პროექტის ფარგლებში სტუდენტების მიერ ინიცირებული ათობით სტარტაპ იდეა განხორციელდა. მონაწილეთა უმრავლესობამ კი პრაქტიკაში დანერგა მიღებული ცოდნა და გამოცდილება. ბევრმა მათგანმა საკუთარ სტარტაპ ბიზნესს ჩაუყარა საფუძველი და სხვადასხვა ტიპის დაფინანსებაც მიიღო.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტსა (KIU) და საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს (GITA) შორის 2021 წელს გაფორმდა თანამშრომლობის მემორანდუმი, რომლის ფარგლებში GITA თანამშრომლობს უნივერსიტეტთან ინოვაციების ეკოსისტემის განვითარების მიზნით და მასთან ერთად სხვადასხვა ინოვაციურ პროექტზე მუშაობს.

The event was officially opened by Professor Paata Turava, Acting Rector of Kutaisi International University. The closing ceremony was attended by Avtandil Kasradze, Chairman of GITA, Levan Kopaliani, Chancellor of KIU, Vakhtang Tsagareli, Director of Kutaisi University Campus, project mentors, students, and invited guests.
The 2025 Summer School began in July and continued for two months. It is implemented annually within the framework of cooperation between KIU and GITA. This year, nearly 55 students took part in the program.
Within the framework of the Summer School, KIU students completed a Startup Building course authored by entrepreneurs Nikoloz Gogotchuri and Nikoloz Rostomashvili. The program offered participants the opportunity to enhance their innovative thinking, ideation, and entrepreneurial skills, while gaining hands-on experience in managing the early stages of a startup. Over several weeks, students engaged in both theoretical and practical learning, developed their own ideas, formed teams, and presented innovative project models to a jury. The final stage of the program, Demo Day, featured presentations of seven student projects.
Since 2021, the Innovation and Startup Acceleration Summer School has been held annually at KIU. Over the past four years, nearly 200 KIU students have participated in the program. Dozens of startup ideas initiated by students have been implemented, and many participants have applied the acquired knowledge and skills in practice. A significant number of them have founded their own startups and attracted multiple forms of funding.