საერთაშორისო კონფერენცია ალგებრაში, ანალიზსა და გამოყენებებში - ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) მათემატიკოსთა კონფერენციას მასპინძლობს. მასში, ქართველ პროფესორებთან ერთად, მსოფლიოს წამყვანი უნივერსიტეტებისა და სამეცნიერო-კვლევითი დაწესებულებების მეცნიერები მონაწილეობენ.
კონფერენცია გახსნა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, პროფესორმა პაატა ტურავამ. მან საუბრისას კონფერენციის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ ეს შეხვედრები ხელს შეუწყობს სამეცნიერო კავშირების გაღრმავებას.
დამსწრე საზოგადოებას ასევე სიტყვით მიმართეს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის მათემატიკის სკოლის ხელმძღვანელმა, პროფესორმა რამაზ ბოჭორიშვილმა და ამავე სკოლის პროფესორმა ალექსანდრე მესხმა. ღონისძიებას დაესწრნენ KIU-ს კანცლერი ლევან კოპალიანი, ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქის დირექტორი ვახტანგ ცაგარელი, KIU-ს სკოლების წარმომადგენლები, სტუდენტები და სხვა მოწვეული სტუმრები.
საერთაშორისო კონფერენციის მიზანია, მათემატიკურ მეცნიერებებში მომუშავე მკვლევრების, პროფესორების შეკრება და ახალი კავშირების დამყარების ხელშეწყობა როგორც თეორიული და გამოყენებითი მიმართულებებით, ასევე ინჟინერიისა და ტექნოლოგიის სფეროებში. აღნიშნული კონფერენცია წარმოადგენს საქართველოს მათემატიკოსთა კავშირის XV საერთაშორისო კონფერენციის შემადგენელ ღონისძიებას, რომელიც რამდენიმე დღის განმავლობაში ბათუმში მიმდინარეობდა
„კონფერენცია იძლევა უნიკალურ საშუალებას ახალგაზრდებმა გაიცნონ დარგის წამყვანი სპეციალისტები და დაამყარონ პროფესიული კავშირები. მსოფლიოში ცნობილი მეცნიერები წარმოადგენენ თავიანთ უახლესს შედეგებს ანალიზისა და ალგებრის მიმართულებებით. მნიშვნელოვანი ადგილი დაეთმობა მოხსენებებს გამოყენებითი მათემატიკიდან. განხილული იქნება ხელოვნური ინტელექტის წინაშე არსებული გამოწვევები. ღონისძიება მნიშვნელოვანია როგორც უნივერსიტეტის სამეცნიერო ცხოვრებისათვის, ასევე დიდ სტიმულს მისცემს ახალგაზრდებს, გაეცნონ თანამედროვე გამოწვევებს მათემატიკურ მეცნიერებებში“, განაცხადა კონფერენციის ორგანიზატორმა, საქართველოს მათემატიკოსთა კავშირის პრეზიდენტმა, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის წევრმა და KIU-ს მათემატიკის სკოლის პროფესორმა ალექსანდრე მესხმა.
აღსანიშნავია, რომ კონფერენციის ფარგლებში, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტისა და საუნივერსიტეტო ქალაქის გაცნობის მიზნით, სტუმრებისთვის მოეწყობა კამპუსის ტური. უცხოელი მეცნიერები გაეცნობიან ულტრათანამედროვე კამპუსს, კეთილმოწყობილ საცხოვრებელ და სასწავლო კორპუსებს, თანამედროვე ლაბორატორიებს, ახალგაზრდების საჭიროებებზე მორგებულ ინფრასტრუქტურას, უნიკალურ ეკოსისტემას. დაგეგმილია ვიზიტი ვანის არქეოლოგიურ მუზეუმში.

Kutaisi International University (KIU) is hosting the International Conference on Algebra, Analysis, and Applications. Alongside Georgian professors, scientists from leading universities and research institutions worldwide are taking part in the event.
The conference was officially opened by Professor Paata Turava, Acting Rector of Kutaisi International University, who emphasized the importance of the conference and noted that such meetings foster the strengthening of scientific collaboration.
The audience was also addressed by Professor Ramaz Botchorishvili, Head of the School of Mathematics at KIU, and Professor Aleksandre Meskhi of the same school. Among the attendees were Levan Kopaliani, KIU Chancellor, Vakhtang Tsagareli, Director of Kutaisi University Campus, representatives of KIU’s schools, students, and other invited guests.
The aim of the international conference is to bring together researchers and professors working in the field of mathematics and to promote new professional connections in both theoretical and applied directions, as well as in engineering and technology. The event is part of the XV International Conference of the Georgian Mathematicians Union, which was held in Batumi over several days.
“The conference provides a unique opportunity for young participants to meet leading experts in the field and establish professional ties. Famous scientists from around the world will present their latest findings in algebra and analysis. Special attention will also be given to applied mathematics, including the challenges posed by artificial intelligence. This event is of great importance not only for the scientific life of the university but also as a strong incentive for young people to engage with the contemporary challenges of mathematical sciences,” said Professor Aleksandre Meskhi, conference organizer, President of the Georgian Mathematicians Union, member of the Georgian National Academy of Sciences, and professor at KIU’s School of Mathematics.
As part of the conference program, a campus tour will be organized for international participants to introduce them to Kutaisi International University and the University Campus. Guests will explore cutting-edge campus and laboratories, modern dormitories and academic buildings and infrastructure designed to meet the needs of students, as well as the unique ecosystem of the university. A cultural visit to the Vani Archaeological Museum is also planned.