ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) 1-4 სექტემბერს ხელოვნური ინტელექტის ფორმალური კვლევის შესახებ ევროპის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს ფორუმს მასპინძლობს.
საერთაშორისო კონფერენცია – „ლოგიკები ხელოვნურ ინტელექტში“ (JELIA 2025), რომელიც საქართველოში პირველად იმართება, განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა გივი მიქანაძემ გახსნა.
მინისტრმა საუბრისას საერთაშორისო კონფერენციის საქართველოში ჩატარების მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ ეს კიდევ ერთხელ ხაზს უსვამს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის მასშტაბურობას და როლს.
დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, პროფესორმა პაატა ტურავამ. მან კონფერენციის ორგანიზატორებს და მონაწილეებს მადლობა გადაუხადა, საინტერესო დისკუსიები და ახალი სამეცნიერო კავშირების დამყარება უსურვა. სტუმრებს სიტყვით ასევე მიმართა ქუთაისის მერის მოვალეობის შემსრულებელმა დავით ერემეიშვილმა.
4-დღიან კონფერენციაში მონაწილეობენ ხელოვნური ინტელექტის ლოგიკური მოდელების საკითხებზე მომუშავე მსოფლიოს წამყვანი მეცნიერები და მკვლევრები. კონფერენციის ფარგლებში, გაიმართება კვლევების პრეზენტაცია და პანელური დისკუსიები, რომლებშიც ჩართულნი იქნებიან დარგის ადგილობრივი და საერთაშორისო ექსპერტები.
KIU-ში სამეცნიერო კონფერენციის გახსნას ესწრებოდნენ საქართველოს პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ზაზა ლომინაძე, იმერეთში სახელმწიფო რწმუნებული ლევან ზალკალიანი, ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქის დირექტორი ვახტანგ ცაგარელი, KIU-ს კომპიუტერული მეცნიერების სკოლის სტუდენტები და სხვა მოწვეული სტუმრები.
ევროპული კონფერენცია „ლოგიკა ხელოვნურ ინტელექტში“ (Journées Européennes sur la Logique en Intelligence Artificielle - JELIA) 1988 წელს საფრანგეთში დაფუძნდა და მას შემდეგ ორ წელიწადში ერთხელ იმართება ევროპის სხვადასხვა ქვეყანაში. ამ ფორუმს უკვე უმასპინძლეს საფრანგეთმა, გერმანიამ, დიდმა ბრიტანეთმა, იტალიამ, პორტუგალიამ, ესპანეთმა და სხვა ქვეყნებმა. აღსანიშნავია, რომ JELIA-ს კონფერენციაზე, მაღალი ინტერესისა და კონკურენციის გამო, მოხსენების წარდგენა სპეციალური შერჩევის საფუძველზე ხდება. ყოველწლიურად მის პროგრამულ კომიტეტში მონაწილეობს მსოფლიოს წამყვანი უნივერსიტეტებისა და კვლევითი ცენტრების ასზე მეტი ექსპერტი. მრავალთვიანი განხილვის შემდეგ, კომიტეტმა წლევანდელი კონფერენციის პროგრამაში შეიტანა მაღალი ხარისხის 47 მოხსენება, რომლებიც წარმოაჩენენ უახლეს მიღწევებს - ლოგიკაზე დაფუძნებულ ხელოვნურ ინტელექტში.
JELIA-ს მიზანია ხელი შეუწყოს სამეცნიერო კავშირების გაფართოებას და იდეების გაზიარებას სხვადასხვა დისციპლინის მქონე ისეთ მკვლევრებს შორის, რომლებიც მუშაობენ როგორც თეორიული, ისე პრაქტიკული მიმართულებით.

The international conference “Logics in Artificial Intelligence” (JELIA 2025), held in Georgia for the first time, was officially opened by the Minister of Education, Science and Youth of Georgia, Givi Mikanadze. In his address, the Minister emphasized the importance of holding such an event in Georgia, underlining KIU’s growing international reputation and role in advancing science and education.
Professor Paata Turava the Acting Rector of KIU, also addressed the audience, expressing gratitude to the organizers and participants, while wishing them fruitful discussions and new academic collaborations. Davit Eremeishvili the Acting Mayor of Kutaisi delivered welcoming remarks as well.
The four-day conference brings together leading scientists and researchers from around the world working on logical models of Artificial Intelligence. The program includes paper presentations and panel discussions featuring both local and international experts.
The opening ceremony was attended by Zaza Lominadze, Head of the Parliamentary Committee on Healthcare and Social Issues, Levan Zalkaliani, State Representative in Imereti, Vakhtang Tsagareli, Director of Kutaisi University Campus, KIU computer science students, and other invited guests.
The European Conference “Logics in Artificial Intelligence” (Journées Européennes sur la Logique en Intelligence Artificielle – JELIA) was established in France in 1988 and has since been held biennially in leading academic centers across Europe. Previous host countries include France, Germany, the United Kingdom, Italy, Portugal, Spain, and others. Due to the high level of interest and competition, presentations at JELIA are selected through a rigorous peer-review process. Each year, more than one hundred experts from top universities and research institutes worldwide contribute to the program committee. Following months of review, the 2025 conference program features 47 high-quality papers showcasing the latest advances in logic-based Artificial Intelligence.
The mission of JELIA is to foster scientific exchange and collaboration by bringing together researchers from different disciplines, working on both theoretical foundations and practical applications of AI.