ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის სტუდენტები სასწავლო ვიზიტით შანხაის გლობალური ტექნოლოგიების ცენტრში იმყოფებიან. “ფინანსებისა და ინფორმაციის მენეჯმენტის (FIM)” სამაგისტრო პროგრამის სტუდენტები: ლანა ჭანტურიძე, ერეკლე ბერიძე, ლიზი არეშიძე და თეიმურაზ ფხაკაძე შანხაიში (ჩინეთი) გამართულ საერთაშორისო საზაფხულო სკოლაში SCHOOL ON SUSTAINABLE AI მონაწილეობენ. სტუდენტები სტუმრობენ შანხაის ინდუსტრიულ ზონებს და მაღალტექნოლოგიურ კომპანიებს, სადაც უშუალოდ ეცნობიან AI სისტემების პრაქტიკულ დანერგვას სხვადასხვა სფეროში. შანხაის თანამედროვე ტექნოლოგიების გლობალურ ცენტრში სტუდენტები ამყარებენ საერთაშორისო საქმიან კავშირებს მსოფლიოს წამყვანი ტექნოლოგიური კომპანიებისა და უნივერსიტეტების წარმომადგენლებთან და ეცნობიან ინდუსტრიის ტენდენციებს.
აღსანიშნავია, რომ FIM სამაგისტრო პროგრამის სტუდენტების ჩინეთში სასწავლო ვიზიტის მხარდამჭერია KIU-ს მოწვეული პროფესორი ლუი სეკო (ტორონტოს უნივერსიტეტი), რომელიც ამჟამად შანხაიში იმყოფება და აღნიშნული საზაფხულო სკოლის ერთ-ერთი მთავარი სპიკერია.
,,საზაფხულო სკოლა უდიდესი შესაძლებლობაა სტუდენტებისთვის. პროგრამის ფარგლებში ახალგაზრდებს ეძლევათ შანსი გაეცნონ ხელოვნური ინტელექტის ტექნიკურ საფუძვლებს და გააცნობიერონ, თუ როგორ შეიძლება მისი გამოყენება რეალური გამოწვევების გადასაჭრელად.
KIU-ს სტუდენტები გამორჩეულად გახსნილნი არიან მსგავსი აკადემიური გამოცდილებისადმი. მათ დიდი პოტენციალი აქვთ მომავალში - თავად შექმნან და განავითარონ ტექნოლოგიები”, - ლუი სეკო, მოწვეული პროფესორი, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი / ტორონტოს უნივერსიტეტი.
სასწავლო პროგრამის მიზანია ახალგაზრდა მკვლევრებისთვის იმ ძირითადი ასპექტების გაცნობა, რომლებიც უკავშირდება ხელოვნური ინტელექტის განვითარებას და მის პრაქტიკულ გამოყენებას რეალურ ცხოვრებაში. კურსს უძღვებიან მსოფლიოს წამყვანი უნივერსიტეტების პროფესორები. სასწავლო მოდულები მოიცავს როგორც თეორიულ ლექციებს, ისე პრაქტიკულ სესიებს, სამუშაო ვიზიტებს, ვორქშოპებს, კონფერენციებს.
ჩინეთში სასწავლო ვიზიტით მყოფი KIU-ს ერთ-ერთი სტუდენტი ლანა ჭანტურიძე საკუთარ შთაბეჭდილებას გვიზიარებს და იმ გამოცდილებაზე გვიყვება, რომელსაც ხელოვნური ინტელექტის საზაფხულო სკოლაში იღებს.
“საზაფხულო სკოლაში, რომელიც ეძღვნება ხელოვნური ინტელექტის მდგრადობას, ვეცნობით AI-ის რეალურ გადაწყვეტებს, ვერთვებით კვლევით პროცესებში, ვმუშაობთ რობოტიკის მიმართულებით შესაბამის ლაბორატორიებში. ამჟამად, დაინტერესებული ვართ პროექტით - „ჭკვიანი ქალაქი”. განსაკუთრებით აღსანიშნავია სფეროს წამყვან მკვლევრებთან ურთიერთობის შესაძლებლობა. ისინი გვიზიარებენ რეალურ მაგალითებს და მნიშვნელოვან ტექნოლოგიურ გადაწყვეტებს. მადლობას ვუხდით KIU-ს მოწვეულ პროფესორს ლუი სეკოს, რომელმაც მხარი დაუჭირა ჩვენს სასწავლო ვიზიტს ჩინეთში და მოგვცა უნიკალური შანსი - ჩავრთულიყავით გლობალურ ტექნოლოგიურ პროცესებში”, - ლანა ჭანტურიძე.
ჩინეთში ვიზიტის ფარგლებში, KIU-ს სტუდენტები დაესწრებიან ხელოვნური ინტელექტის მსოფლიო კონფერენციას (World Artificial Intelligence Conference- WAIC), რომელიც 26-28 ივლისს, შანხაიში ჩატარდება და მას გიგანტური IT კომპანიები უმასპინძლებენ. კონფერენცია აერთიანებს საუნივერსიტეტო ქსელებს, ტექნოლოგიურ სტარტაპებს და საერთაშორისო კვლევით ცენტრებს.

Kutaisi International University (KIU) Master’s students are currently on a study visit to Shanghai’s Global Center of Technology. Finance and Information Management (FIM) Master’s program students, Lana Tchanturidze, Erekle Beridze, Lizi Areshidze, and Teimuraz Pkhakadze are participating in the School on Sustainable AI international summer school held in Shanghai, China. As part of the program, they are visiting industrial zones and high-tech companies in Shanghai, gaining firsthand insights into the practical applications of AI systems across different sectors. At this global hub of modern technologies, KIU students are building international professional networks with representatives of leading technology companies and universities, while learning about current industry trends.
The study visit to China is supported by KIU’s invited professor, Louis Seco (University of Toronto), who is currently in Shanghai and is one of the keynote speakers of the summer school.
“The summer school is an amazing opportunity. Students not only learn the technical basics of AI but also see how it can solve real-life challenges. KIU students are very curious and open to new academic experiences. They have strong potential to create and develop new technologies in the future,” said Louis Seco, Invited Professor at Kutaisi International University and Professor at the University of Toronto.
The program aims to introduce young researchers to the key aspects of AI development and its practical implementation in everyday life. Courses are delivered by professors from leading global universities and include theoretical lectures, practical sessions, site visits, workshops, and conferences.
Lana Tchanturidze, one of the KIU students currently in China, shared her impressions and spoke about her experiences at the summer school on AI:
“At the summer school dedicated to sustainable AI, we are learning about real-life AI solutions, engaging in research projects, and working in robotics labs. At the moment, we are particularly interested in a project on "Smart Cities". It is especially valuable to interact with leading researchers in the field, who share practical examples and important technological solutions. We are grateful to KIU’s invited professor, Louis Seco, who supported our study visit to China and gave us this unique chance to engage in global technological processes,” said Lana Tchanturidze.
During their visit to China, KIU students will also attend the World Artificial Intelligence Conference (WAIC), which will be held in Shanghai on July 26-28, hosted by major IT companies. The conference connects university networks, technology startups, and international research centers.