ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) ხელოვნური ინტელექტის შესახებ საერთაშორისო საზაფხულო სკოლას მასპინძლობს
09/07/2025
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში (KIU), ხელოვნური ინტელექტის თანამედროვე ტექნოლოგიების შესახებ, საერთაშორისო საზაფხულო სკოლა მიმდინარეობს.
"სიმბოლური და სტატისტიკური მეთოდების სკოლა ლოგიკური მსჯელობისა და ფორმალური გამოთქმების დამუშავებისთვის" - ხუთდღიან პროგრამაში KIU-ს მათემატიკისა და კომპიუტერული მეცნიერების სკოლების სტუდენტები მონაწილეობენ.
საზაფხულო სკოლის ორგანიზატორებს და მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, პროფესორმა პაატა ტურავამ. მან საგანმანათლებლო პროცესში ხელოვნური ინტელექტის თანამედროვე მეთოდების გამოყენების მნიშვნელობასა და სტუდენტებისთვის ახალი შესაძლებლობების გაჩენის აუცილებლობაზე ისაუბრა. სკოლის გახსნას ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქის დირექტორი ვახტანგ ცაგარელი, პროფესორები და მოწვეული სტუმრები დაესწრნენ. მონაწილეებს ასევე სიტყვით მიმართა KIU-ს საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის ხელმძღვანელმა გიორგი ფიფიამ.
სიმბოლური და სტატისტიკური მეთოდების თანამედროვე საკითხებზე ლექციებს ქართველ და უცხოელ სტუდენტებს უკითხავენ ცნობილი საერთაშორისო მკვლევრები ისეთი წამყვანი საგანმანათლებლო დაწესებულებებიდან, როგორებიცაა: ლონდონის სამეფო კოლეჯი (King’s College London), ბოლონიის უნივერსიტეტი, რომის „საპიენცას“ უნივერსიტეტი, ვალენსიის ტექნიკური უნივერსიტეტი, იოჰანეს კეპლერის უნივერსიტეტი, ლიუბეკის უნივერსიტეტი და სასექსის უნივერსიტეტი.
ხუთდღიანი საზაფხულო სკოლის ფარგლებში მონაწილეები ეცნობიან ფორმალური მსჯელობისა და გამოთქმების დამუშავების თანამედროვე ტექნიკებს, რომლებიც გამოიყენება კომპიუტერული პროგრამებისა და სისტემების სიზუსტისა და უსაფრთხოების შემოწმებისთვის, კონტროლის პოლიტიკების ანალიზისა და ავტომატური მსჯელობისათვის.
საერთაშორისო საზაფხულო სკოლის ორგანიზატორები არიან KIU-ს კომპიუტერული მეცნიერების სკოლის ხელმძღვანელი ნიკა გაგუა და ამავე სკოლის ასოცირებული პროფესორი ბესიკ დუნდუა. საზაფხულო სკოლის წარმატებით დასრულების შემდეგ მონაწილეებს სერტიფიკატები გადაეცემათ.

An international summer school on modern artificial intelligence technologies is being held at Kutaisi International University (KIU).
"School on Symbolic and Statistical Methods for Reasoning and Processing Formal Expressions" - a five-day program - is being conducted for students of KIU’s Schools of Mathematics and Computer Science.
Professor Paata Turava, Acting Rector of Kutaisi International University, welcomed the organizers and participants with an opening speech. He emphasized the importance of integrating modern AI methods into the educational process and the need to create new opportunities for students. The opening ceremony was attended by Vakhtang Tsagareli, Director of Kutaisi University Campus, as well as professors and invited guests. Giorgi Pipia, Head of the International Relations Department at KIU, also addressed the participants.
As part of the program, Georgian and international students are attending lectures on key topics in symbolic and statistical methods, delivered by distinguished researchers from leading universities, including King’s College London, the University of Bologna, Sapienza University of Rome, the Technical University of Valencia, Johannes Kepler University, the University of Lübeck, and the University of Sussex.
Throughout the five-day program, participants will explore modern techniques in formal reasoning and expression processing. These approaches are essential for verifying the accuracy and security of computer programs and systems, analyzing control policies, and enabling automated reasoning.
The International Summer School is organized by Nika Gagua, Head of the School of Computer Science at KIU, and Besik Dundua, Associate Professor at the CS School. Upon successful completion of the summer school, participants will be awarded certificates.