ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა (KIU) ჭიათურის მულტიფუნქციური ცენტრის მოსწავლეებს უმასპინძლა, რომლებმაც წარმატებით დაასრულეს მათემატიკის ერთობლივი სასწავლო პროგრამა ჭიათურაში. პროექტის მონაწილე 20-მდე უფროსკლასელს სერტიფიკატი გადაეცა.
შეხვედრა გახსნა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, პროფესორმა პაატა ტურავამ, რომელმაც მოსწავლეებს KIU-ს შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია და ახალი აკადემიური წლისთვის დაგეგმილი სიახლეები გააცნო. კურსდამთავრებულებს მიესალმა ჭიათურის მულტიფუნქციური ცენტრის დირექტორი ნატალია პატარიძე. მან პროგრამის შედეგები წარადგინა და ხაზი გაუსვა რეგიონში მცხოვრები ახალგაზრდებისთვის ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის მნიშვნელობას.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა, ჭიათურის მულტიფუნქციურ ცენტრთან თანამშრომლობით, მათემატიკის სასწავლო პროგრამა დამამთავრებელი კლასების მოსწავლეებისთვის განახორციელა. აბიტურიენტებისთვის განკუთვნილმა სპეციალურმა საგანმანათლებლო სივრცემ ახალგაზრდებს შესთავაზა მაღალი ხარისხის საგანმანათლებლო რესურსები და პირდაპირი კავშირი წამყვან აკადემიურ წრეებთან.
სასწავლო პროცესს KIU-ს მათემატიკის სკოლის პროფესორები გიორგი ონიანი, თენგიზ ბოკელავაძე და კახა ჩუბინიძე უძღვებოდნენ.
აღსანიშნავია, რომ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტსა და ჭიათურის მულტიფუნქციურ ცენტრს შორის თანამშრომლობა კიდევ უფრო გაფართოვდა. შეთანხმების მიხედვით, ძალაში რჩება მემორანდუმით გათვალისწინებული პირობები, ასევე KIU გაააქტიურებს თანამშრომლობას ჭიათურის მ/ფ ცენტრის ფილიალთან - ქუთაისის მულტიფუნქციურ ცენტრთან.
ვიზიტისას შესაბამის დოკუმენტს ხელი მოაწერეს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, პროფესორმა პაატა ტურავამ და ჭიათურის მულტიფუნქციური ცენტრის დირექტორმა ნატალია პატარიძემ.
აღნიშნული თანამშრომლობა თანამედროვე ტექნოლოგიური ცოდნის მხარდაჭერას, რეგიონში ინოვაციური საგანმანათლებლო პროექტების გაფართოებას, პროფესიულ და არაფორმალურ განათლებაში ხელოვნური ინტელექტის ინტეგრირების ხელშეწყობას ითვალისწინებს.
ქუთაისის მულტიფუნქციური ცენტრი წარმოადგენს გლობალური ონლაინსწავლების პლატფორმა Coursera-ს ოფიციალურ ლიცენზირებულ პარტნიორს, მისივე ბაზაზე დაფუძნებულ AI Nebula Hub-ის ფარგლებში.
შეთანხმების მიხედვით, KIU-ს სტუდენტები, ხელოვნური ინტელექტის მიმართულებით, Coursera-ს პროგრამებზე წვდომას ექსკლუზიურად, სრულად უფასოდ მიიღებენ. ახალგაზრდებს შესაძლებლობა ექნებათ, Nebula AI Hub-ში დაეუფლონ ხელოვნური ინტელექტის, მონაცემთა ანალიზის, მანქანური სწავლებისა და სხვა თანამედროვე დისციპლინებს.
შეხვედრის შემდეგ პროგრამის კურსდამთავრებულებმა და მოწვეულმა სტუმრებმა ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქი, აკადემიური, საცხოვრებელი და სარეკრეაციო სივრცეები დაათვალიერეს.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) ჭიათურის მულტიფუნქციურ ცენტრთან რამდენიმე წელია აქტიურად თანამშრომლობს. პარტნიორობა მიზნად ისახავს რეგიონის მოსწავლეებისთვის უმაღლეს განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდას, ბაზარზე მოთხოვნადი პროფესიების პოპულარიზაციას და ახალგაზრდების დასაქმების ხელშეწყობას.

Kutaisi International University (KIU) hosted students from the Chiatura Multifunctional Center who had successfully completed a joint mathematics curriculum in Chiatura. Around 20 graduating students who participated in the program were awarded certificates.
The meeting was opened by the Acting Rector of Kutaisi International University, Professor Paata Turava, who provided the students with an overview of KIU and introduced innovations planned for the upcoming academic year. Natalia Pataridze, Director of the Chiatura Multifunctional Center, also addressed the graduates, presenting the program’s outcomes and highlighting the importance of access to quality education for young people in the region.
In collaboration with the Chiatura Multifunctional Center, Kutaisi International University implemented a specialized mathematics curriculum for high school seniors. A dedicated educational space for university entrants provided students with access to high-quality learning resources and direct engagement with leading academic experts.
The educational process was led by KIU School of Mathematics professors Giorgi Oniani, Tengiz Bokelavadze, and Kakha Chubinidze.
The collaboration between Kutaisi International University and the Chiatura Multifunctional Center has been further strengthened. Under the renewed agreement, the terms set out in the original memorandum remain in force, and KIU will also extend cooperation to the Kutaisi branch of the Chiatura Multifunctional Center.
During the visit, the updated agreement was officially signed by Professor Paata Turava, Acting Rector of KIU, and Natalia Pataridze, Director of the Chiatura Multifunctional Center.
This partnership aims to promote modern technological knowledge, expand innovative educational initiatives across the region, and support the integration of artificial intelligence into both professional and non-formal education.
The Chiatura Multifunctional Center is an officially licensed partner of the global online learning platform Coursera through its AI Nebula Hub initiative.
According to the agreement, KIU students will receive exclusive, completely free access to Coursera programs in the field of artificial intelligence. Through the Nebula AI Hub, students will have the opportunity to gain skills in artificial intelligence, data analysis, machine learning, and other cutting-edge disciplines.
Following the meeting, graduates and invited guests toured Kutaisi University Campus, including its academic, residential, and recreational facilities.
Kutaisi International University (KIU) has been actively partnering with the Chiatura Multifunctional Center for several years. The collaboration aims to improve access to higher education for students in the region, promote in-demand professions, and support youth employment.