KIU-მ საერთაშორისო საგანმანათლებლო გამოფენაში NAFSA 2025 მიიღო მონაწილეობა
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა (KIU) მსოფლიოში ერთ-ერთ ყველაზე მასშტაბურ საერთაშორისო საგანმანათლებლო გამოფენაში NAFSA 2025 მიიღო მონაწილეობა, რომელიც ამერიკის შეერთებულ შტატებში, ქალაქ სან დიეგოში გაიმართა. საქართველოს დელეგაციას განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილეები – ბაია კვიციანი და თამარ ღვამიჩავა ხელმძღვანელობდნენ.
გამოფენაზე ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი წარადგინა KIU-ს საერთაშორისო ურთიერთობების მენეჯერმა გიორგი ფიფიამ, რომელიც აქტიურად მონაწილეობდა გამოფენის ფარგლებში გამართულ შეხვედრებში საერთაშორისო პარტნიორებთან.
გამოფენაზე საქართველო წარდგა პროექტით - Education In Georgia, რომელიც სახელმწიფო და კერძო უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს აერთიანებს. ღონისძიებაზე ქართულ უნივერსიტეტებს, საკუთარი ცნობადობის გაზრდის გარდა, საერთაშორისო თანამშრომლობის გაფართოებისა და პოტენციური პარტნიორების მოძიების უნიკალური შესაძლებლობა ჰქონდათ,  რაც თავის მხრივ, ხელს შეუწყობს საქართველოს უმაღლესი განათლების ინტერნაციონალიზაციას.
Education in Georgia-ს სივრცის დამთვალიერებლები ადგილზე გაეცნენ KIU-ს შესაძლებლობებს და მრავალფეროვან სტუდენტურ ცხოვრებას. მიიღეს ამომწურავი ინფორმაცია საგანმანათლებლო პროგრამების შესახებ, VR სათვალეების მეშვეობით დაათვალიერეს KIU-ს ულტრათანამედროვე საუნივერსიტეტო ქალაქი.
აღსანიშნავია, რომ NAFSA 2025-ში 100-ზე მეტი ქვეყნის 10 ათასამდე დელეგატი მონაწილეობდა და გამოფენის მიზანი მსოფლიოს მასშტაბით საგანმანათლებლო დაწესებულებების საერთაშორისო პარტნიორებთან დაკავშირების ხელშეწყობა წარმოადგენდა.
შეგახსენებთ, რომ საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტრო 2016 წლიდან ახორციელებს პროექტს Education In Georgia, რომელიც ხელს უწყობს საქართველოში მოქმედი უნივერსიტეტების საერთაშორისო კავშირების განვითარებას და სტუდენტებისა და უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების პერსონალის მობილობის მხარდაჭერას.

Kutaisi International University (KIU) participated in one of the world’s largest international education exhibitions—NAFSA 2025, held in San Diego, USA. The Georgian delegation was led by the Deputy Ministers of Education, Science and Youth, Baia Kvitsiani and Tamar Ghvamichava.
KIU was represented by its International Relations Manager, Giorgi Pipia, who actively engaged in meetings with international partners organized as part of the exhibition.
Georgia presented the project "Education in Georgia," which brings together both public and private higher education institutions. At the event, Georgian universities not only increased their visibility but also had a unique opportunity to expand international cooperation and connect with potential partners - an effort that contributes to the internationalization of higher education in Georgia.
Visitors to the Education in Georgia booth explored KIU’s academic offerings and dynamic student life. They received comprehensive information about study programs and experienced a virtual tour of KIU’s modern campus through VR goggles.
NAFSA 2025 welcomed nearly 10,000 delegates from over 100 countries. The event aimed to foster connections between educational institutions worldwide and their international partners.
The Ministry of Education, Science and Youth of Georgia has been implementing the Education in Georgia initiative since 2016. The program promotes the development of international partnerships among Georgian universities and supports student and faculty mobility in higher education.