3-4 აპრილს, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში - “იტალიასა და საქართველოს შორის აკადემიური თანამშრომლობა: ინტერნაციონალიზაციის პოლიტიკა და სტრატეგია - ACIG 2025” - პირველი კონფერენცია და ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (KIU) მედიცინის ერთსაფეხურიანი ინგლისურენოვანი საგანმანათლებლო პროგრამის პრეზენტაცია იმართება.
ACIG 2025-ის ორგანიზატორები გახლავთ: სსიპ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი, ააიპ ქართულ-იტალიური განათლების ცენტრი „მინერვა”, სსიპ განათლების საერთაშორისო ცენტრი. პროექტი ხორციელდება საქართველოში იტალიის საელჩოს ჩართულობითა და ხელშეწყობით. კონფერენციის მიზანია იტალიისა და საქართველოს უნივერსიტეტებს შორის აკადემიური თანამშრომლობის გაღრმავება, გაცვლითი და საგანმანათლებლო პროგრამების ხელშეწყობა, ახალი იდეების პოპულარიზაცია ინტერნაციონალიზაციასთან დაკავშირებული გამოწვევების გადასაჭრელად.
ღონისძიება გახსნა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორმა, პროფესორმა გიორგი ხუბუამ. მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს: ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრმა მიხეილ სარჯველაძემ, საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილემ თამარ ღვამიჩავამ, საქართველოს პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ ზაზა ლომინაძემ, საქართველოში იტალიის ელჩმა მასიმილიანო დ’ანტუონო, განათლების საერთაშორისო ცენტრის აღმასრულებელმა დირექტორმა ნუნუ მიცკევიჩმა, ქართულ-იტალიური განათლების ცენტრ „მინერვას” ვიცე-პრეზიდენტმა ჯოვანი ჯაკომანტონიომ.
ღონისძიებას დაესწრნენ ფონდ „ქართუს“ პროექტების დირექტორი ვახტანგ ცაგარელი, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორის მოადგილე მარიამ კვირკვია, იმერეთში სახელმწიფო რწმუნებული ლევან ზალკალიანი, ქუთაისის მერის მოვალეობის შემსრულებელი დავით ერემეიშვილი, ადგილობრივი თვითმმართველობის, სამედიცინო სფეროს, სამეცნიერო და აკადემიური წრეების წარმომადგენლები და საპატიო სტუმრები. კონფერენციაში მონაწილეობენ იტალიის 13 და საქართველოს 14 უნივერსიტეტის წარმომადგენლები.
კონფერენციის ფარგლებში ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტსა (KIU) და ააიპ ქართულ-იტალიური განათლების ცენტრ „მინერვას” შორის გაფორმდება თანამშრომლობის მემორანდუმი.
ღონისძიების უმნიშვნელოვანესი ნაწილი გახლდათ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის მედიცინის ერთსაფეხურიანი ინგლისურენოვანი საგანმანათლებლო პროგრამის წარდგენა, რომელიც წარადგინა მედიცინის სკოლის ხელმძღვანელმა როინ რეკვავამ.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს ის ფაქტი, რომ 2025-2026 აკადემიური წლიდან ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი, ნეაპოლის ფედერიკო ll-ის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით, მედიცინის ერთსაფეხურიანი ინგლისურენოვანი საგანმანათლებლო პროგრამის განხორციელებას იწყებს. პროგრამის წარმატებით დასრულებისას სტუდენტები მიიღებენ ორმაგ დიპლომს - როგორც KIU-ს, ისე ნეაპოლის უნივერსიტეტის დიპლომს, მედიცინის მიმართულებით. პროგრამა სტუდენტებს სთავაზობს საერთაშორისო აღიარებისა და კარიერული ზრდის განსაკუთრებულ შესაძლებლობას. სასწავლო პროცესს წარუძღვებიან ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტისა და ნეაპოლის უნივერსიტეტის პროფესორები. ერთობლივი პროგრამის განხორციელება მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს საქართველოში მედიცინის მიმართულებით მაღალკვალიფიციური კადრების მომზადებას. გაცვლითი სემესტრის ფარგლებში ქართველ სტუდენტებს ექნებათ ნეაპოლის უნივერსიტეტში სწავლის შესაძლებლობა. თავის მხრივ, ნეაპოლის უნივერსიტეტის სტუდენტები, სულ მცირე, ერთი სემესტრის მანძილზე ისწავლიან KIU-ს კამპუსში. როგორც გაცვლითი, ისე ერთობლივი სამეცნიერო-კვლევითი პროექტების განხორციელება გათვალისწინებულია აკადემიური პერსონალისთვისაც.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) ყველაზე მასშტაბური საქველმოქმედო მეგა-პროექტია, რომელიც დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში დაარსებულ ერთადერთ საერთაშორისო სახელმწიფო უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებას წარმოადგენს. უნივერსიტეტის იდეა ბატონ ბიძინა ივანიშვილსა და მის ოჯახს ეკუთვნის – საერთაშორისო-საქველმოქმედო ფონდი „ქართუ“ უნივერსიტეტის განვითარების მიზნით, ერთი მილიარდი ევროს ღირებულების ინვესტიციას ახორციელებს.

On April 3-4, Kutaisi International University (KIU) is hosting the 1st Conference on Academic Collaboration Between Italy and Georgia: Objectives and Strategies of Internationalization, along with the presentation of KIU’s English-Language MD Program.
The organizers of the conference are Kutaisi International University, the Georgian-Italian Education Center "Minerva," and the International Education Center of Georgia.
The project is implemented with the involvement and support of the Embassy of Italy in Georgia. The goal of the conference is to strengthen academic cooperation between Italian and Georgian universities, promote exchange programs, and encourage new ideas to address challenges related to internationalization.
The event was opened by the Rector of Kutaisi International University, Professor Giorgi Khubua. Key speakers included the Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Health, Labor, and Social Affairs of Georgia, Mikheil Sarjveladze; the Deputy Minister of Education, Science, and Youth of Georgia, Tamar Ghvamichava; the Chairman of the Health Care and Social Issues Committee of the Parliament of Georgia, Zaza Lominadze; the Ambassador of Italy to Georgia, Massimiliano D'Antuono; the Executive Director of the International Education Center of Georgia, Nunu Mitskevich; and the Vice President of the Georgian-Italian Education Center "Minerva," Giovanni Giacomantonio.
The event was attended by Vakhtang Tsagareli, Project Director of the Cartu Foundation; Mariam Kvirkvia, Deputy Rector of KIU; Levan Zalkaliani, State Representative in Imereti; Davit Eremeishvili, Acting Mayor of Kutaisi; as well as representatives from local self-government, the medical sector, academia, and honorary guests. Representatives from 13 Italian and 14 Georgian universities are also participating in the conference.
As part of the conference, a Memorandum of Cooperation will be signed between Kutaisi International University (KIU) and the Georgian-Italian Education Center "Minerva".
The highlight of the event was the presentation of Kutaisi International University’s (KIU) English-language medical program, delivered by Roin Rekvava, Head of the School of Medicine.
Notably, starting from the 2025-2026 academic year, KIU, in collaboration with the University of Naples Federico II, will launch this program. Upon successful completion, students will receive a double diploma - one from KIU and one from the University of Naples. The program provides students with a unique opportunity for international recognition and career advancement.
The educational process will be led by professors from both KIU and the University of Naples. The joint program will play a significant role in training highly qualified medical professionals in Georgia. Additionally, as part of the exchange semester, Georgian students will have the opportunity to study at the University of Naples, while students from Naples will study at the KIU campus for at least one semester. Academic staff will also engage in exchange programs and joint scientific research projects.
Kutaisi International University (KIU) is the largest charitable mega-project and the only international state higher education institution established in independent Georgia’s history. The university is the vision of Mr. Bidzina Ivanishvili and his family, with the international charitable foundation "Cartu" investing one billion euros in its development.
Founded in 1224, the Federico II State University of Naples is one of the world's oldest state universities, with more than 90,000 students.