KIU ყველაზე მასშტაბურ – ლისაბონის ტექნოლოგიურ სამიტში მონაწილეობდა
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (KIU) კანცლერმა თეა იმედაძემ, KIU-სა და საქართველოს ტექნოლოგიების სააგენტოს (GITA) ერთობლივი საზაფხულო სტარტაპ ინოვაციების სკოლის 2024 წლის გამარჯვებულ სტუდენტებთან ერთად, მსოფლიოში ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან ტექნოლოგიურ ღონისძიებაში, Web Summit 2024-ში მიიღო მონაწილეობა.
Web Summit 2024 პორტუგალიის დედაქალაქ ლისაბონში გაიმართა და ევროპის უმსხვილეს ტექნოლოგიურ კონფერენციას წარმოადგენს, რომელიც 160 ქვეყნიდან 70 000-ზე მეტ მონაწილესა და 1 000-ზე მეტ სპიკერს მასპინძლობდა. კონფერენციის მთავარი თემები იყო – ხელოვნური ინტელექტი, სოციალური მედიის რეგულაცია და ტექნოლოგიების მომავალი. სამიტში მონაწილეობდნენ ისეთი კომპანიების წარმომადგენლები, როგორებიცაა: Apple, Microsoft და Meta.
სამიტის ფარგლებში KIU-ს დელეგაციას შესაძლებლობა ჰქონდა დაემყარებინა საერთაშორისო საქმიანი კავშირები და გასცნობოდა ინდუსტრიის ტენდენციებს.
KIU-ს სტუდენტებმა მონაწილეობა მიიღეს სხვადასხვა მასტერკლასსა და ვორქშოპში, გამოცდილი უცხოელი სტარტაპერებისგან პროფესიული რჩევები და საუკეთესო საერთაშორისო გამოცდილების მაგალითები მოისმინეს და ინოვაციური სტარტაპეკოსისტემის განვითარების მიმართულებით თანამედროვე ტენდენციებს გაეცნენ.
თავის მხრივ, თეა იმედაძემ საერთაშორისო პარტნიორების მოზიდვისა და სამომავლო თანამშრომლობის დამყარების მიზნით, არაერთი საინტერესო შეხვედრა გამართა. კანცლერმა პოტენციურ პარტნიორებს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (KIU) შესახებ ინფორმაცია მიაწოდა და მათთან ერთად ერთობლივი პროექტების განხორციელების შესაძლებლობები განიხილა როგორც ინოვაციებსა და ტექნოლოგიებში, ასევე კვლევითი მიმართულებით.
ვიზიტის ფარგლებში შეხვედრა ლისაბონის მეცნიერებისა და ტექნოლოგიური პარკის (Taguspark) აღმასრულებელ დირექტორთან, პროფესორ ედუარდო ბაპტისტა კორეირასთან გაიმართა, სადაც მხარეებმა სამომავლო თანამშრომლობის მზაობა გამოთქვეს. KIU-ს დელეგაცია პროფესორ კორეირას მიწვევით Taguspark-ს ესტუმრა და ადგილზე გაეცნო პარკის საქმიანობას. Taguspark პორტუგალიის უდიდესი სამეცნიერო და ტექნოლოგიური პარკია, რომელიც ოეირასში, ლისაბონის მახლობლად მდებარეობს. პარკი გაშლილია 150 ჰექტარ მიწის ფართობზე და აერთიანებს მრავალ ეროვნულ და საერთაშორისო კომპანიას, კვლევით ცენტრსა და უნივერსიტეტს.
აღსანიშნავია, რომ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) ხელს უწყობს ინოვაციური სტარტაპეკოსისტემის განვითარებას და სტუდენტებს აძლევს შესაძლებლობას საერთაშორისო ასპარეზზე წარადგინონ თავიანთი ინოვაციური პროდუქტები და მოიზიდონ საერთაშორისო ინვესტიციები.

KIU at the World's Largest Technology Web Summit
Kutaisi International University Chancellor Tea Imedadze, along with the winning students of the 2024 KIU-Georgian Technology Agency (GITA) Joint Summer School of Innovation and Startup Acceleration, participated in Web Summit 2024, one of the world’s most prestigious technology events.
Held in Lisbon, Portugal, Web Summit is Europe’s largest technology conference, attracting over 70,000 attendees and more than 1,000 speakers from 160 countries. This year’s conference focused on key topics such as artificial intelligence, social media regulation, and the future of technology. Representatives from companies like Apple, Microsoft, and Meta also took part in the summit.
As part of the summit, the KIU delegation had the opportunity to forge international business connections and gain insights into the latest industry trends. KIU students attended various masterclasses and workshops, receiving professional guidance and learning from successful foreign startups. They also explored best practices in the global startup ecosystem and gained valuable knowledge on current trends in innovation and startup development.
Tea Imedadze held several productive meetings aimed at attracting international partners and fostering future collaborations. During these discussions, the Chancellor shared information about Kutaisi International University (KIU) and explored opportunities for joint projects in the fields of innovation, technology, and research.
During the visit, a meeting was held with Eduardo Baptista Correia, the Executive Director of the Lisbon Science & Technology Park (Taguspark), where both parties expressed their interest in future collaboration. At Mr. Correia’s invitation, the KIU delegation toured Taguspark and gained firsthand knowledge of its activities. Taguspark, located in Oeiras near Lisbon, is the largest science and technology park in Portugal. Spanning 150 hectares, it hosts a wide array of national and international companies, research centers, and universities.
Kutaisi International University (KIU) is dedicated to cultivating an innovative startup ecosystem, providing students with the opportunity to present their innovative products on the global stage and attract international investments.