ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) 2024-2025 სასწავლო წელს სტუდენტების ახალი, მეხუთე ნაკადით ხვდება. მათემატიკის, მენეჯმენტისა და კომპიუტერული მეცნიერების ინგლისურენოვან საბაკალავრო პროგრამებზე სწავლის სურვილი კვლავინდებურად საუკეთესო აკადემიური შედეგების მქონე აბიტურიენტებმა გამოხატეს. უნივერსიტეტის მიერ დაწესებული ქულათა მაღალი ბარიერი 300-მდე ახალგაზრდამ გადალახა და ამჟამად KIU-ში 1400-მდე სტუდენტი სწავლობს. KIU ტრადიციულად აგრძელებს უნივერსიტეტების რეიტინგის სათავეში ყოფნას, ერთიანი ეროვნული გამოცდების საშუალო საკონკურსო ქულის მიხედვით და 19 სახელმწიფო უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებას შორის, კვლავ პირველ ადგილს იკავებს.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის პირველკურსელებს შორის არიან ოქროსა და ვერცხლის მედალოსნები, საერთაშორისო სასწავლო ოლიმპიადების საქართველოს ნაკრებისა და ეროვნული სასწავლო ოლიმპიადების წევრები, ინოვაციების კონკურსების გამარჯვებულები და პრიზიორები. აღსანიშნავია, რომ KIU-ში ჩარიცხული სტუდენტების უმრავლესობამ (98.3%-მა) ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე რეგისტრაციისას პირველ ან მეორე ნომრად ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი მიუთითა.
უნივერსიტეტი უმაღლესი განათლების მიღების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის მიზნით სტუდენტებს სხვადასხვა სახის დაფინანსებას და სტიპენდიას სთავაზობს. KIU-ში მოქმედებს სტუდენტური გრანტების ფონდი. სტუდენტები დატვირთული სასწავლო პროცესის პარალელურად, აქტიურად იღებენ მონაწილეობას როგორც გაცვლით, ისე სტაჟირების პროგრამებში, ჩართულნი არიან სხვადასხვა პროფესიულ კლუბში, სტუდენტური სტარტაპებისა და ინოვაციების ხელშემწყობ საზაფხულო სკოლებში, კონკურსებსა და ოლიმპიადებში.
KIU ქართველ და უცხოელ სტუდენტებს უნიკალურ ინფრასტრუქტურას და სასწავლო პროგრამებს სთავაზობს. სტუდენტებს საშუალება აქვთ, იცხოვრონ და ისწავლონ კეთილმოწყობილ საუნივერსიტეტო ქალაქში, მიიღონ ხარისხიანი უმაღლესი განათლება და ქართველ და უცხოელ პროფესორებთან ერთად ჩაერთონ ადგილობრივ და საერთაშორისო პროგრამებსა და პროექტებში. KIU არის „green field university“, რომელიც წარმოადგენს მიუნხენის ტექნიკური უნივერსიტეტის (TUM) ანალოგს და შექმნილია TUM International GmbH-თან პარტნიორობით.
KIU-ში საბაკალავრო პროგრამების გარდა ასევე ხორციელდება „ფინანსებისა და ინფორმაციის მენეჯმენტის“ (FIM) სამაგისტრო პროგრამა და სადოქტორო სკოლა. უახლოეს მომავალში უნივერსიტეტი მიზნად ისახავს ახალი აკადემიური პროგრამების დამატებას.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) ყველაზე მასშტაბური საქველმოქმედო მეგა-პროექტია, რომელიც დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში დაარსებულ ერთადერთ საერთაშორისო სახელმწიფო უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებას წარმოადგენს. უნივერსიტეტის იდეა ბატონ ბიძინა ივანიშვილსა და მის ოჯახს ეკუთვნის – საერთაშორისო-საქველმოქმედო ფონდი „ქართუ“ უნივერსიტეტის განვითარების მიზნით ერთი მილიარდი ევროს ღირებულების ინვესტიციას ახორციელებს.

Kutaisi International University (KIU) begins the 2024-2025 academic year with a new fifth cohort of students. Applicants with the best academic results have consistently expressed their desire to study in KIU's English-language undergraduate programs in mathematics, management, and computer science. Approximately 300 candidates have surpassed the high score threshold set by the university. KIU continues to rank at the top among universities based on the average competitive scores of the unified national exams, once again leading among 19 state higher education institutions.
Among the first-year students at Kutaisi International University are gold and silver medalists, members of the Georgian team for the International Educational Olympiads, and winners and prize-winners of various innovation competitions. Notably, the majority of students enrolled at KIU (98.3%) listed Kutaisi International University as their first or second choice when registering for the unified national exams.
To ensure access to higher education, KIU has established a financial aid program and offers various types of funding and scholarships to students. Alongside their busy academic schedules, students actively participate in exchange and internship programs, engage in various professional clubs, and attend summer schools that promote student startups and innovations, as well as competitions and Olympiads.
KIU provides a unique infrastructure and educational programs for both Georgian and international students. Students have the opportunity to live and study in a well-equipped university campus, receive high-quality education, and participate in local and international programs and projects alongside Georgian and foreign professors. As a "green field university," KIU is modeled after the Technical University of Munich (TUM) and was established in partnership with TUM International GmbH.
In addition to undergraduate programs, KIU offers a master’s program in Finance and Information Management (FIM) as well as a doctoral school. In the near future, the university aims to launch new academic programs. Kutaisi International University (KIU) is the largest charitable mega-project and the only international state higher education institution established in the history of independent Georgia. The vision for the university comes from Mr. Bidzina Ivanishvili and his family, with the international charity fund "Cartu" investing one billion euros in its development.