ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (KIU) 2024 წლის კურსდამთავრებულთა პირველი გამოსაშვები საზეიმო ღონისძიება გაიმართა, რომელიც საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ გახსნა.
ირაკლი კობახიძემ დამსწრე საზოგადოებას მისასალმებელი სიტყვით მიმართა, კურსდამთავრებულებს სწავლის დასრულება მიულოცა და მათ წარმატებები უსურვა.
დამსწრე საზოგადოების წინაშე სიტყვით ასევე წარდგნენ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი; განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრი გიორგი ამილახვარი; ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორი, პროფესორი გიორგი ხუბუა; მიუნხენის ტექნიკური უნივერსიტეტის ემერიტუს პრეზიდენტი, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის საპატიო პრეზიდენტი, პროფესორი ვოლფგანგ ა. ჰერმანი; გერმანული ტრანსნაციონალური საინჟინრო და ტექნოლოგიური კომპანია „ბოშის‘‘ მომავლის კვლევისა და ტექნოლოგიების სტრატეგიის ვიცე პრეზიდენტი, დოქტორი ანდრეი ჰეინკე; ევროპის კვლევითი უნივერსიტეტების ლიგის (LERU) გენერალური მდივანი, პროფესორი კურტ დეკეტელარე და უნივერსიტეტის კურსდამთავრებული ანანო შავერდაშვილი.
გამოსაშვები ღონისძიების ფარგლებში, 2024 წლის ყველა კურსდამთავრებულს შესაბამისი სერტიფიკატები, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (KIU) რექტორმა, პროფესორმა გიორგი ხუბუამ, TUM-ის ემერიტუს პრეზიდენტთან, KIU-ს საპატიო პრეზიდენტთან, პროფესორ ვოლფგანგ ჰერმანთან ერთად გადასცა.
კურსდამთავრებულებს შესაძლებლობა ჰქონდათ, სპეციალურად მათთვის მოწყობილ ფოტოზონებში, სამახსოვრო სურათები გადაეღოთ. გამოსაშვები ცერემონიის შემდგომ კი, საზეიმო მიღება გაიმართა.
ღონისძიებაში მონაწილეობა ასევე მიიღეს აღმასრულებელი, საკანონმდებლო და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა, უნივერსიტეტის ქართველმა და უცხოელმა პროფესორ-მასწავლებლებმა, სტუდენტებმა და მათი ოჯახის წევრებმა, სხვადასხვა უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების რექტორებმა, და სხვა მოწვეულმა მაღალი რანგის სტუმრებმა.
ღონისძიების დაწყებამდე, სტუმრებმა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (KIU) ტერიტორიაზე 2024 წელს აშენებული ახალი, ევროპული სტანდარტების შესაბამისი აკადემიური კორპუსი დაათვალიერეს. ექვსსართულიან, 27.000 კვ.მ. ფართობის მქონე უახლესი ტექნოლოგიებით აღჭურვილ საგანმანათლებლო კორპუსში განთავსებულია საერთაშორისო სტანდარტების სალექციო სივრცეები, სასწავლო აუდიტორიები, ლაბორატორიები, ადმინისტრაციული ოფისები, სამკითხველო დარბაზები.
აღსანიშნავია, რომ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) ყველაზე მასშტაბური საქველმოქმედო მეგა-პროექტია, რომელიც დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში დაარსებულ ერთადერთ საერთაშორისო სახელმწიფო უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებას წარმოადგენს. უნივერსიტეტის იდეა ბატონ ბიძინა ივანიშვილსა და მის ოჯახს ეკუთვნის – საერთაშორისო-საქველმოქმედო ფონდი „ქართუ“ უნივერსიტეტის განვითარების მიზნით ერთი მილიარდი ევროს ღირებულების ინვესტიციას ახორციელებს.

The first graduation ceremony of Kutaisi International University’s (KIU’s) graduates
The first graduation ceremony of the 2024 graduates of Kutaisi International University (KIU) was held, which was opened by the Prime Minister of Georgia, Irakli Kobakhidze.
Irakli Kobakhidze addressed the audience with a welcome speech, congratulated the graduates on completing their studies and wished them success.
Speaker of the Parliament of Georgia Shalva Papuashvili also addressed the audience. Giorgi Amilakhvari, Minister of Education, Science and Youth; Rector of Kutaisi International University, Professor Giorgi Khubua; Emeritus President of Technical University of Munich (TUM), Honorary President of Kutaisi International University, Professor Wolfgang A. Herman; Vice President of Future Research and Technology Strategy of the German Transnational Engineering and Technology Company Bosch, Dr. Andrei Heinke; Secretary General of the League of European Research Universities (LERU), Professor Kurt Deketelare and University graduate Anano Shaverdashvili.
During the graduation event, Kutaisi International University (KIU) Rector, Professor Giorgi Khubua, alongside Emeritus President of TUM and Honorary President of KIU, Professor Wolfgang A. Herrmann, presented certificates to all 2024 graduates. The graduates also had the opportunity to take photos in designated photo zones. Following the graduation ceremony, a formal welcome ceremony took place.
The event also included representatives from the executive, legislative, and local governments, as well as Georgian and international university professors, students and their families, rectors of various higher education institutions, and other distinguished guests.
Before the event began, guests had the opportunity to visit the new academic building, constructed in 2024 to European standards, located on the Kutaisi International University (KIU) campus. This six-story, 27,000 sq.m. facility features advanced technologies and includes lecture halls, study spaces, laboratories, administrative offices, and reading areas.