ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორი, პროფესორი გიორგი ხუბუა და ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი თეა იმედაძე KIU-ს პირველ კურსდამთავრებულებს შეხვდნენ და უნივერსიტეტის დამთავრება მიულოცეს. შეხვედრაზე ახალგაზრდებმა KIU-ში მიღებული განათლების, გამოცდილებისა და შესაძლებლობების შესახებ ისაუბრეს, საუნივერსიტეტო ქალაქში გატარებული წლები შეაჯამეს და სამომავლო გეგმები განიხილეს.
აღსანიშნავია, რომ კურსდამთავრებულთა 80% დასაქმებული ან თვითდასაქმებულია და საკუთარი სტარტაპი აქვს. მათი 40% სწავლას KIU-ს ინტერდისციპლინურ სამაგისტრო პროგრამაზე - „ფინანსები და ინფორმაციის მენეჯმენტი“ (FIM) აგრძელებს, ხოლო ნაწილმა დაფინანსება მსოფლიოს წამყვან უნივერსიტეტებში მოიპოვა. სწავლის პერიოდში, სტუდენტების უმრავლესობა KIU-ში სხვადასხვა ტიპის დაფინანსებით სარგებლობდა და ჩართული იყო სამეცნიერო და საგრანტო პროგრამებში. მათ წარმატებას მიაღწიეს საერთაშორისო და ადგილობრივ კონკურსებში, ჰაკათონებში, მიიღეს არაერთი შეთავაზება, მიწვევა, სიგელი და პრიზი. DAAD-ის მიერ დაფინანსებული პროგრამისა და გაცვლითი პროგრამის მეშვეობით, იმყოფებოდნენ მიუნხენის ტექნიკურ უნივერსიტეტში. Erasmus+ გაცვლითი პროგრამების ფარგლებში, სასწავლო ვიზიტით მიევლინენ ისეთ უნივერსიტეტებში, როგორებიცაა: ვალენსიის პოლიტექნიკური უნივერსიტეტი, ზაარლანდის უნივერსიტეტი, პარიზის-საკლეს უნივერსიტეტი და ავეიროს უნივერსიტეტი. ასევე, სტუდენტებმა სტაჟირების კუთხით გამოცდილება მიიღეს ევროპის წამყვან კვლევით ცენტრებში: FORSCHUNGSZENTRUM JÜLICH GMBH, JÜLICH და GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung GmbH.
შეგახსენებთ, რომ ამჟამად, KIU-ში ხორციელდება კომპიუტერული მეცნიერების, მათემატიკისა და მენეჯმენტის საბაკალავრო პროგრამები, "ფინანსებისა და ინფორმაციის მენეჯმენტის" (FIM) სამაგისტრო პროგრამა და სადოქტორო სკოლა. უახლოეს მომავალში KIU მიზნად ისახავს დაამატოს ახალი აკადემიური პროგრამები საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებში: ფიზიკა, ქიმია, ბიოლოგია, ინჟინერია (სამოქალაქო, ელექტრო, ენერგეტიკა) და განათლება, ასევე ხელოვნება და ჰუმანიტარული მეცნიერებები და მედიცინა. KIU გახლავთ ყველაზე მასშტაბური საქველმოქმედო მეგა-პროექტი, რომელიც ოდესმე განხორციელებულა საქართველოში. პროექტს აფინანსებს საერთაშორისო-საქველმოქმედო ფონდი „ქართუ“, საერთო ბიუჯეტით - 1 მილიარდ ევრომდე. უნივერსიტეტის დაფუძნების იდეა ეკუთვნის ბიძინა ივანიშვილს და მის ოჯახს. სწორედ დამფუძნებლის და მისი ოჯახის დამსახურებაა, რომ KIU გახლავთ ერთადერთი საერთაშორისო უნივერსიტეტი, რომელიც დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიის მანძილზე შეიქმნა.

KIU Rector and Head of Administration met the first graduates
Professor Giorgi Khubua, the Rector of Kutaisi International University, and Tea Imedadze, the Head of Administration, met with the first KIU graduates and congratulated them on their graduation. At the meeting, the graduates discussed their education, experiences, competencies, and the facilities they received at KIU, reflected on their years spent in the university campus, and shared their future expectations.
A notable fact about KIU graduates is that 80% of graduates are employed or self-employed and have their own startup. Additionally, 40% pursue further education in KIU's interdisciplinary master's program, "Finance and Information Management" (FIM), while some have received funding for studies at leading universities globally. Throughout their time at KIU, most students accessed various funding opportunities and engaged in research and grant programs. They achieved success in competitions and hackathons, receiving offers, invitations, certificates, and prizes. Students visited the Technical University of Munich through a program sponsored by DAAD and participated in an exchange program. As part of the Erasmus+ exchange programs, they toured universities such as the Polytechnic University of Valencia, the University of Saarland, the University of Paris-Saclay, and the University of Aveiro. Additionally, students gained internship experience at research centers, including FORSCHUNGSZENTRUM JÜLICH GMBH and GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung GmbH.
Currently, KIU offers bachelor's programs in computer science, mathematics, and management, as well as a master's program in "Finance and Information Management" (FIM) and a doctoral school. In the near future, KIU plans to introduce new academic programs in natural sciences, including physics, chemistry, biology, engineering (civil, electrical, energy), education, arts and humanities, and medicine.
Kutaisi International University (KIU) is the largest charitable mega-project and the only international state higher education institution established in the history of independent Georgia. The vision for the university comes from Mr. Bidzina Ivanishvili and his family, with the international charity fund "Cartu" investing one billion euros in its development.