საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით, მიმდინარე წლის 9-13 სექტემბერს ქუთაისში იმართება ევროპის მე-7 ახალგაზრდული ოლიმპიადა ინფორმატიკაში (EJOI 2023). ოლიმპიადა 9 სექტემბერს აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ცერემონიების დარბაზში გაიხსნა. გახსნის ღონისძიებას დაესწრნენ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე თამარ მახარაშვილი, ქუთაისის მერის მოადგილე თამარ დახუნდარიძე, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორი ალექსანდრე თევზაძე, KIU-ს კანცლერი მაგდა მაღრაძე, ოლიმპიადის თანაპრეზიდენტები, საორგანიზაციო, სამეცნიერო და ტექნიკური კომიტეტების წევრები, კონკურსანტები და მოწვეული სტუმრები.
2023 წლის ოლიმპიადაში მსოფლიოს 24 ქვეყნის 25 გუნდი, ჯამში კი 100-მდე კონკურსანტი მონაწილებს. საქართველო, როგორც მასპინძელი ქვეყანა, 2 გუნდითაა წარმოდგენილი. გუნდები და მათი ლიდერები ერთი კვირის განმავლობაში ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში იცხოვრებენ. რამდენიმედღიან კონკურსში ახალგაზრდები სხვადასხვა სირთულის ამოცანებზე იმუშავებენ. გამარჯვებულები 13 სექტემბერს ოქროს, ვერცხლისა და ბრინჯაოს მედლებითა და საპატიო დიპლომებით დაჯილდოვდებიან.
ევროპის ახალგაზრდული ოლიმპიადა ინფორმატიკაში (EJOI) ერთ-ერთი პრესტიჟული და წარმატებული ტურნირია, რომელიც 7 წლის წინ დაფუძნდა და წლების განმავლობაში არაერთი ნიჭიერი და გამორჩეული ახალგაზრდა გამოავლინა. სხვადასხვა დროს EJOI-ის ოლიმპიადაში ქართველმა ახალგაზრდებმაც მიაღწიეს მნიშვნელოვან წარმატებას და ოქროს, ვერცხლისა და ბრინჯაოს მედლები მოიპოვეს. EJOI-ის პირველი ოქროს მედლის მფლობელი და აბსოლუტური ჩემპიონი სწორედ ქართველი - ნიკოლოზ ბირკაძეა.
EJOI ინფორმაციული ტექნოლოგიების მიმართულებით მნიშვნელოვან მოვლენად ითვლება. 16 წლამდე ნიჭიერ ახალგაზრდებს საშუალება ეძლევათ, ერთმანეთს შეეჯიბრონ, თავიანთი შესაძლებლობები გამოცადონ საინტერესო და რთული ამოცანების ამოხსნის გზით და მნიშვნელოვანი გამოცდილება მიიღონ. პირველი ოლიმპიადა 2017 წელს, სოფიაში ჩატარდა. EJOI დაფუძნდა ბულგარეთის პრეზიდენტის, ევროკომისრებისა (განათლების, კულტურის, ახალგაზრდობისა და სპორტის, ასევე ციფრული ეკონომიკისა და საზოგადოების მიმართულებებით) და ევროპარლამენტის მხარდაჭერით. პანდემიის პერიოდში ოლიმპიადა ონლაინ რეჟიმში იმართებოდა, საქართველომ 2020 წელს უმასპინძლა EJOI-ს. ოლიმპიადის საერთაშორისო კომიტეტის გადაწყვეტილებით, საქართველოს კვლავ მიეცა შესაძლებლობა, წელსაც უმასპინძლოს ევროპის ერთ-ერთ წარმატებულ ტურნირს.
ევროპის მე-7 ახალგაზრდული ოლიმპიადა ინფორმატიკაში - EJOI განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერითა და ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ორგანიზებით ტარდება. ოლიმპიადის მიზანია ხელი შეუწყოს STEM მიმართულების პოპულარიზაციას ახალგაზრდებში და ინფორმაციული ტექნოლოგიების მიმართულებით გამოავლინოს წარმატებული და ნიჭიერი მოსწავლეები.

With the financial support of the Ministry of Education and Science of Georgia, the 7th European Junior Olympiad in Informatics (EJOI 2023) is being held in Kutaisi from September 9 to 13 this year. The Olympiad, which was opened on September 9 in the ceremony hall of Akaki Tsereteli State University, was attended by Deputy Minister of Education and Science of Georgia Tamar Makharashvili, Deputy Mayor of Kutaisi Tamar Dakhundaridze, Rector of Kutaisi International University Alexander Tevzadze, KIU Chancellor Magda Magradze, co-presidents of the Olympiad, members of the organizing, scientific, and technical committees, contestants, and invited guests.
Twenty-five teams from twenty-four countries around the world are participating in the 2023 Olympiad, with a total of over 100 contestants. Georgia, as the host country, is represented by two teams. Teams and their leaders live at Kutaisi International University for one week. Throughout the several-day competition, young participants work on tasks of varying complexity. The winners will be awarded gold, silver, and bronze medals, as well as honorary diplomas during the closing ceremony on September 13.
The European Junior Olympiad in Informatics (EJOI) is one of the prestigious and successful tournaments, founded seven years ago, that has discovered many talented and exceptional young individuals over the years. In various editions of the EJOI Olympiad, Georgian youths have achieved significant success, earning gold, silver, and bronze medals. The first gold medalist and absolute champion of EJOI is Nikoloz Birkadze from Georgia.
EJOI is considered an important event in the field of information technologies. Talented young people below the age of 16 have the opportunity to compete with each other, test their skills by solving interesting and challenging tasks, and gain valuable experience. The inaugural Olympiad was held in Sofia in 2017. EJOI was founded with the support of President Rumen Radev of Bulgaria, European Commissioners for Education, Culture, Youth, and Sports, as well as Digital Economy and Society from the European Union, and the European Parliament. During the pandemic, the Olympiad was held online. In 2020, Georgia had the privilege of hosting EJOI. According to the decision of the International Committee of the Olympiad, Georgia has once again been granted the opportunity to host this successful tournament in Europe this year.
The 7th European Junior Olympiad in Informatics (EJOI) is supported by the Ministry of Education and Science and organized by Kutaisi International University. The Olympiad aims to promote STEM disciplines among young people and identify talented and successful students in the field of information technology. For further information about the Olympiad, please visit www.ejoi2023.kiu.edu.ge