ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) მათემატიკის საერთაშორისო დღის აღსანიშნავად, რამდენიმე ღონისძიებას მართავს. მათემატიკის საერთაშორისო დღე ყოველი წლის 03.14 დღეს UNESCO-ს 2019 წლის 26 ნოემბრის გადაწყვეტილებით აღინიშნება.
13 მარტს KIU-ს მათემატიკის და კომპიუტერული მეცნიერების სკოლა უფროსკლასელებს სთავაზობს მონაწილეობა მიიღონ მათემატიკის საერთაშორისო დღის აღსანიშნავ მათემატიკის კონკურსში. დეტალები და რეგისტრაციის შესახებ ინფორმაცია იხილეთ აქ.
14 მარტს, 14:00 საათზე გაიმართება KIU-ს ვიზუალური მათემატიკის ფესტივალი 2022-ის ნახევარფინალისტების გამოვლენის ცერემონია.
KIU Pi-day მათემატიკის დღე რეგისტრირებულია მათემატიკოსთა საერთაშორისო კავშირის პროექტის ინტერაქტიულ რუკაზე.

KIU Celebrates the International π-Day 2022
Kutaisi International University (KIU) is hosting several online events to publically promote mathematics at its special international awareness day: the International π-Day. This special awareness day is celebrated annually on March 14, under an UNESCO resolution approved on November 26, 2019. Within this international framework, we conduct two highly motivating mathematical events:
-  A mathematics competition for high school students
-  A ceremony to nominate the semi-finalists of KIU Visual Mathematics Festival 2022
On March 13, the KIU School of Mathematics and Computer Science cordially invites high school students to participate in a mathematics competition organized to celebrate the International π-Day. See the detailed information and the registration form at the following link.
On March 14, a ceremony will take place to nominate the semi-finalists of KIU Visual Mathematics Festival 2022.
We are proud that KIU π-Day (Mathematics
day) is internationally recognized by being registered on the interactive map of the project of International Mathematicians Union.