ნინო დემეტრაშვილი არის ასოცირებული პროფესორი ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (KIU) კომპიუტერული მეცნიერების სკოლაში. მისი აკადემიური გამოცდილება და კვლევითი ინტერესები ზოგადად მოიცავს სტატისტიკას, ბიოსტატისტიკას და მონაცემთა მეცნიერებას.
მას დოქტორის ხარისხი მიენიჭა ბიოსტატისტიკის სპეციალიზაციით ნიდერლანდებში მდებარე გრონინგენის უნივერსიტეტში, გრონინგენის საუნივერსიტეტო სამედიცინო ცენტრში, 2015 წელს. მისი სადისერტაციო ნაშრომი ფოკუსირებული იყო დისპერსიული კომპონენტების მოდელებში სტატისტიკურ დასკვნებზე და სტატისტიკური სწავლების მეთოდებზე, ბიოსამედიცინო გამოყენებებით. ის, ასევე, მუშაობდა გერმანიის ქალაქ პენზბერგში მდებარე "როშე დიაგნოსტიკში" ბიოსტატისტიკის პოსტდოქტორანტ მკვლევარად, სადაც მისი კვლევა მოიცავდა სხვადასხვა საზომ ხელსაწყოებზე დიაგნოსტიკური ტესტების ხარისხის უზრუნველყოფისთვის საჭირო სტატისტიკური ჩარჩოს შექმნას.
მისი ერთ-ერთი ყველაზე გავლენიანი სამეცნიერო ნაშრომი უკავშირდება დისპერსიული კომპონენტებისაგან შემდგარი ფუნქციებისთვის ნდობის ინტერვალების აგებას. ამ თემასთან დაკავშირებით მან გაიმარჯვა კონკურსში და 2018 წელს საერთაშორისო ბიომეტრიის კონფერენციაზე მოაწყო მოწვეული სესია სახელწოდებით: „დისპერსიული კომპონენტების ფუნქციები შერეული ეფექტების მოდელებში: შეფასება, ნდობის ინტერვალები, ჰიპოთეზის ტესტები და საზღვრების საკითხები.”
ნინო დემეტრაშვილი არის ავტორი და თანაავტორი რეცენზირებული სამეცნიერო პუბლიკაციებისა, რომლებიც მომზადებულია კანადის, ნიდერლანდების, საქართველოსა და გერმანიის ინსტიტუტებთან თანამშრომლობით. მისი ინტერდისციპლინური მიდგომა საშუალებას აძლევს მას, მჭიდროდ ითანამშრომლოს სტატისტიკის ფარგლებს გარეთ მომუშავე სხვადასხვა დარგის წარმომადგენლებთან, როგორიცაა ბიოლოგები, კლინიცისტები, ჯანდაცვის მკვლევრები და კომპიუტერული მეცნიერების სპეციალისტები.
დოქტორ დემეტრაშვილს აქვს 20 წელზე მეტი სამუშაო გამოცდილება აკადემიურ სფეროში, ინდუსტრიასა და საჯარო სექტორში, რის შედეგადაც მან შეიძინა ექსპერტიზა და კომპეტენცია სტატისტიკის, ბიოსტატისტიკისა და მონაცემთა მეცნიერების მეთოდოლოგიებსა და გამოყენებებში. KIU-ში მუშაობის დაწყებამდე, ის ემსახურებოდა კანადის ჯანდაცვის უწყებას (Health Canada) უფროსი (მარეგულირებელი) ბიოსტატისტიკოსის პოზიციაზე, სადაც ევალებოდა მედიკამენტების კანადის ბაზარზე ავტორიზაციისთვის წარდგენილ განაცხადებში სტატისტიკური კომპონენტების კრიტიკული შეფასება და ანალიზი, მარეგულირებელი სახელმძღვანელოების შემუშავება. შედეგად, მან მიიღო ღრმა ცოდნა მედიკამენტების განვითარების სრული ციკლის შესახებ.
მას აქვს სწავლების გამოცდილება სხვადასხვა აკადემიური განათლების მქონე სტუდენტებთან, მათ შორის, სტატისტიკის, კომპიუტერული მეცნიერებებისა და მედიცინის დარგებიდან.
მისი აკადემიური და კვლევითი ინტერესების სფეროებია სტატისტიკა, ბიოსტატისტიკა და მონაცემთა ანალიზი (ზოგადად); მოწინავე სტატისტიკური მოდელირება; სტატისტიკური და მანქანური სწავლება; კლინიკური კვლევების დიზაინი და ანალიზის მეთოდები; სტატისტიკური მეთოდოლოგიები ფარმაკომეტრიაში, ეპიდემიოლოგიაში, დიაგნოსტიკური ანალიზების ვალიდაციაში; სტატისტიკური ბიოინფორმატიკა და სხვა. მისი ამჟამინდელი კვლევა ფოკუსირებულია სტატისტიკური და მანქანური სწავლების მეთოდების გამოყენებასა და შემუშავებაზე საზოგადოებრივ ჯანმრთელობაში და მედიცინის სხვა სფეროებში არსებული გამოწვევების გადასაჭრელად.

nino demetrashviliNino Demetrashvili is an Associate Professor at the School of Computer Science, Kutaisi International University (KIU). Her academic background and research interests broadly encompass statistics, biostatistics, and data science.
She earned her doctoral degree specializing in Biostatistics from the University of Groningen, University Medical Center Groningen (the Netherlands) in 2015. Her dissertation focused on statistical inference in variance components models and statistical learning methods for biomedical applications. She also worked as a Postdoctoral Scientist in Biostatistics at Roche Diagnostics in Penzberg (Germany), where she developed a statistical framework for the quality assurance of diagnostic assays across various measurement instruments.
Her most influential scientific contribution lies in the construction of confidence intervals for functions of variance components. In connection with this work, she won a proposal and organized an invited session at International Biometric Conference in 2018, entitled “Functions of Variance Components in Mixed Effects Models: Estimation, Confidence Intervals, Hypothesis Test, and Boundary Issues.”
Dr. Demetrashvili has authored and co-authored peer-reviewed publications with collaborators from institutions in Canada, the Netherlands, Georgia, and Germany. Her interdisciplinary approach has led to close collaborations with professionals outside the field of statistics, including biologists, clinicians, health researchers, and computer scientists.
With over 20 years of experience spanning academia, industry, and the public sector, Dr. Demetrashvili has developed expertise and competence in the methodologies and applications of statistics, biostatistics, and data science. Prior to joining KIU, Nino served as a senior (regulatory) biostatistician at Health Canada, where she was responsible for the critical evaluation of statistical components of drug submissions for Canadian market authorization and for the development of regulatory guidelines. As a result, she acquired in-depth knowledge of the drug development lifecycle.
She has taught students from diverse academic backgrounds, including statistics, computer science, and medicine.
Her research interests include statistics, biostatistics, and data science (in general); advanced statistical modeling; statistical and machine learning; clinical trial design (including superiority, non-inferiority, and equivalence testing) and related analysis methods; methodologies in pharmacometrics, epidemiology, and diagnostic assay validation; as well as statistical bioinformatics, among others. Her current research focuses on applying and developing statistical and machine learning methods to address challenges in public health and other areas of medicine.