ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში (KIU) ახალი სასწავლო წელი დაიწყო
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში (KIU) ახალი აკადემიური წელი დაიწყო. ამ თარიღის აღსანიშნავად KIU-ში პირველ კურსელების მიღება გაიმართა. შეხვედრაზე მისასალმებელი სიტყვით წარდგნენ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელი, პროფესორი პაატა ტურავა და KIU-ს კანცლერი ლევან კოპალიანი.
პირველკურსელებს შესაძლებლობა ჰქონდათ გაცნობოდნენ KIU-ს სკოლების ხელმძღვანელებს, მოესმინათ სტუდენტებისთვის განკუთვნილი პროგრამების შესახებ მნიშვნელოვანი ინფორმაცია და მიეღოთ ამომწურავი პასუხები მათთვის აქტუალურ საკითხებთან დაკავშირებით.
აღსანიშნავია, რომ 2025-2026 აკადემიურ წელს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) შთამბეჭდავი სიახლეებითა და მიზნებით ხვდება.  KIU-ს აკადემიურ სივრცეს დაემატა სხვადასხვა საფეხურის ახალი საგანმანათლებლო პროგრამები. მათ შორისაა დიზაინის, ფსიქოლოგიის, სამართალმცოდნეობის საბაკალავრო პროგრამები და მედიცინის ერთსაფეხურიანი საგანმანათლებლო პროგრამა. პროგრამებს უძღვებიან როგორც ქართველი, ისე უცხოელი პროფესორები მსოფლიოს წამყვანი უნივერსიტეტებიდან.
წელს KIU-ს ინგლისურენოვან საბაკალავრო პროგრამებზე სწავლის სურვილი კვლავინდებურად საუკეთესო აკადემიური შედეგების მქონე აბიტურიენტებმა გამოხატეს.
KIU-ში სტუდენტებს დახვდათ 163 ჰექტარ მიწის ფართობზე გაშლილი ეკოლოგიურად სუფთა გარემო, ულტრათანამედროვე კამპუსი, კეთილმოწყობილი საცხოვრებელი და სასწავლო კორპუსები, თანამედროვე ლაბორატორიები და ახალგაზრდების საჭიროებებზე მორგებული ინფრასტრუქტურა, სტუდენტური პროექტებისა და სტარტაპების მხარდამჭერი პროგრამები, კონკურსები, ოლიმპიადები, პროფესიული კლუბები, სპორტული და შემეცნებითი აქტივობები, სამეცნიერო სემინარები და ვორქშოპები. წარჩინებულ სტუდენტებს KIU სთავაზობს სხვადასხვა სახის სტიპენდიას, სტაჟირებასა და გაცვლით პროგრამას.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) ყველაზე მასშტაბური საქველმოქმედო მეგა პროექტია. უნივერსიტეტის იდეა ბიძინა ივანიშვილსა და მის ოჯახს ეკუთვნის – საერთაშორისო-საქველმოქმედო ფონდი „ქართუ“ უნივერსიტეტიგანვითარების მიზნით, ერთი მილიარდი ევროს ღირებულების ინვესტიციას ახორციელებს.

The new academic year has commenced at Kutaisi International University (KIU). To mark this occasion, KIU hosted a welcome ceremony for first-year students. The event featured welcoming addresses from Professor Paata Turava, Acting Rector of KIU, and Levan Kopaliani, Chancellor of KIU.
First-year students had the opportunity to meet the heads of KIU's schools, learn about important information regarding programs designed for students, and receive comprehensive answers to questions relevant to their concerns.
It should be noted that Kutaisi International University (KIU) enters the 2025-2026 academic year with impressive innovations and objectives. New educational programs at different academic levels have been added to KIU's academic framework, including undergraduate programs in Design, Psychology, and Law, as well as a single-cycle educational program in Medicine. These programs are led by both Georgian and international professors from leading universities worldwide.
This year, students with the highest academic achievements have once again expressed their desire to pursue English-language undergraduate programs at KIU.
At KIU, students are welcomed by an ecologically pristine environment spanning 163 hectares, an ultra-modern campus, well-appointed residential and academic buildings, contemporary laboratories, and infrastructure tailored to young people's needs. The university offers student project and startup support programs, competitions, academic olympiads, professional clubs, sports and educational activities, scientific seminars, and workshops. KIU provides distinguished students with various scholarships, internships, and international exchange programs.
Kutaisi International University (KIU) represents the most extensive philanthropic mega-project. The university concept belongs to Bidzina Ivanishvili and his family. The international charitable foundation "Cartu" is implementing a one billion euro investment for the university's development.