ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორმა ალექსანდრე თევზაძემ ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსის ფინალში გასული გუნდები დააჯილდოვა
02/12/2022
29 ნოემბერს ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსის გამარჯვებულთა დაჯილდოების ცერემონია გაიმართა. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა, აშშ-ის ელჩ კელი დეგნანთან ერთად, ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსის 2022 წლის გამარჯვებული გუნდი დააჯილდოვა. მინისტრმა დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და კონკურსის გამარჯვებულებს წარმატება მიულოცა.
ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღო ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორმა ალექსანდრე თევზაძემ.  რექტორმა სპეციალური პრიზებით და ტაბლეტებით დააჯილდოვა ფინალურ ეტაპზე გასული გუნდების - Nos Vincere და GrassTech წევრები. KIU უკვე მესამე წელია, რაც მხარს უჭერს კონკურსს. აღსანიშნავია, რომ კონკურსის ფინალისტები ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში ჩაბარების შემთხვევაში, სწავლისა და კამპუსში ცხოვრების სრული დაფინანსებით ისარგებლებენ.
2022 წლის ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსის გამარჯვებული გუნდი გახდა - LIGGA. მათ მთავარი პრიზი - აშშ-ში ნასას საზაფხულო ბანაკში გამგზავრების შესაძლებლობა მოიპოვეს.
მეორე ადგილზე გასული გუნდი - „Firelink“, რომელიც საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოს (GITA) დაფინანსებით, აშშ-ში სტენფორდის უნივერსიტეტის iD Tech ბანაკში მიიღებს მონაწილეობას.
მესამე ადგილზე გასული გუნდის - „Mad Scientist” წევრებს კი ლიბერთი ბანკი სასწავლო ვიზიტით ბირთვული კვლევების ევროპულ ცენტრში, შვეიცარიაში, გაუშვებს.
გუნდი „Atemporal” კომპანია EPAM-ის რჩეული გახდა და მისი წევრები პოლონეთში EPAM Garage ტექნოლოგიების ბანაკს დაესწრებიან.
ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსის გამარჯვებულთა დაჯილდოების ცერემონიას  განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი, ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი საქართველოში კელი დეგნანი და პარტნიორი ორგანიზაციის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსი 2014 წლიდან აშშ-ის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით
ხორციელდება. იგი მიზნად ისახავს უფროსკლასელებში ინოვაციებისა და ახალი ტექნოლოგიების შექმნის წახალისებას, დაინტერესების გაზრდას საბუნებისმეტყველო-საინჟინრო (STEM) დარგების მიმართ.

The awards ceremony for the winners of the Millennium Innovation Competition was held on 29 November. The Minister of Education and Science of Georgia Mikheil Chkhenkeli together with the US Ambassador Kelly Degnan awarded the winning team of the Millennium Innovation Competition 2022. The Minister addressed the audience and congratulated the winners of the competition. Rector of the Kutaisi International University Alexandre Tevzadze attended the event. The rector awarded special prizes and tablets to the members of the final stage teams – “Nos Vincere” and “GrassTech”. KIU has been supporting the competition for the third year. It should be noted that the finalists of the competition will receive full tuition and living expenses on campus if they are accepted to Kutaisi International University.
The winner of the 2022 Millennium Innovation Competition was the LIGGA team. They won the grand prize - the opportunity to go to a NASA summer camp in the USA.
In second place was the team “Firelink”, which will participate in the iD Tech camp at Stanford University in the USA and will be funded by the Georgian Innovation and Technology Agency (GITA).
Members of the third-place team “Mad Scientist” will be sent by Liberty Bank on a study tour to the European Center for Nuclear Research, Switzerland.
The team “Atemporal” was selected by EPAM and its members will participate in the EPAM Garage Technology Camp in Poland.
Minister of Education and Science Mikheil Chkhenkeli, the US Ambassador to Georgia Kelly Degnan and representatives of partner organizations attended the award ceremony for the Millennium Innovation Competition.
The Millennium Innovation Competition has been held since 2014 with the financial support of the US Embassy. Its aim is to encourage innovation and the creation of new technologies among high school students and to increase interest in the science, technology, engineering and mathematics (STEM fields).