ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში პოდკასტის ჩემპიონატი ჩატარდა
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის მენეჯმენტის სკოლის ინიციატივით, KIU-ში ახალი პროექტი - „პოდკასტ ჩემპიონატი“ (PODCAST Competition) განხორციელდა.
ჩემპიონატში მენეჯმენტის საბაკალავრო პროგრამის ცხრა სტუდენტი/მომხსენებელი მონაწილეობდა. თითოეული მათგანი ჟიურიმ წინასწარ დადგენილი კრიტერიუმებით შეაფასა. პოდკასტ ჩემპიონატს (შემოდგომა 2022)  სამი გამარჯვებული ჰყავს. პირველ ადგილზე ცოტნე ხორიაშვილი გავიდა, მეორე ადგილი ელენე იოსელიანმა დაიკავა, მესამე ადგილი კი ნინო სადუნიშვილს ერგო. პროექტის ყველა მონაწილე რამდენიმე კვირის განმავლობაში ინტენსიურად მუშაობდა აუდიტორიის წინაშე წარსადგენად. მათ მიერ  მომზადებული თემები მრავალფეროვანი და არაერთგვაროვანი გახლდათ. როგორც KIU-ს მენეჯმენტის სკოლის ხელმძღვანელი, პროფესორი ნათია ზედგინიძე აღნიშნავს, მსგავსი ჩემპიონატების ჩატარებას უნივერსიტეტში განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს, პროექტი ხელს უწყობს სტუდენტთა უნარ-ჩვევების მრავალმხრივ განვითარებას. მისი თქმით, კონკურსი რეგულარულად ჩატარდება მენეჯმენტის სკოლის ფარგლებში.
„ქუთაისის საერთაშორისო უნივერისტეტის მენეჯმენტის სკოლის ფარგლებში განვახორციელეთ ახალი პროექტი - „პოდკასტ ჩემპიონატი“ (PODCAST Competition). პროექტის მიზანია სტუდენტებში ისეთი უნარების განვითარების ხელშეწყობა, როგორებიცაა: პრეზენტაციის უნარი, ამბის მოყოლის უნარი, საკუთარი აზრის, შეხედულებებისა და მოსაზრებების მიზნობრივ აუდიტორიამდე მიტანისა და გადმოცემის უნარი და სხვა. ჩემპიონატში ჩართულ სტუდენტ სპიკერებს შესაძლებლობა ჰქონდათ თავიანთი გამოცდილება, დასკვნები, შეხედულებები სხვა სტუდენტებისთვის წარედგინათ და გაეზიარებინათ, ესაუბრათ ღირებულებებზე, ფასეულობებზე, პირად წარმატებებსა თუ წარუმატებლობებზე.
აღსანიშნავია, რომ მენეჯმენტის სკოლა კონკურსის ჩატარებას რეგულარულად, ყოველ სემესტრში გეგმავს, მეტიც, გვსურს, პოდკასტ ჩემპიონატი ქვეყნის მასშტაბით, უნივერსიტეტებს შორის ჩავატაროთ. სტრატეგიულად, სტუდენტთა საუკეთესო ინტერესებისა და პროექტის გრძელვადიანი შესაძლო შედეგების გათვალისწინებით, აღნიშნული პროექტის დაფარვის არეალის გაფართოება მნიშვნელოვანია. მომავალში წლის საუკეთესო პოდკასტერი სტუდენტი შეძლებს უნივერსიტეტის სახელით მონაწილეობა მიიღოს პოდკასტის საერთაშორისო კონკურსებში“, - აღნიშნავს KIU-ს მენეჯმენტის სკოლის ხელმძღვანელი, პროფესორი ნათია ზედგინიძე.
პოდკასტ ჩემპიონატის ანალოგები მრავლად არსებობს მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში და წარმოადგენს ერთ-ერთ საუკეთესო პრაქტიკას, მომხსენებელმა ფართო საზოგადოებას გაუზიაროს პირადი, პროფესიული, ბიზნეს საქმიანობით მიღებული გამოცდილება, დასკვნები და, ამით, დაეხმაროს და მხარი დაუჭიროს სხვა ადამიანების მისწრაფებებს.

On the initiative of the School of Management of Kutaisi International University, a new project - Podcast Competition was implemented at KIU.
Nine students/speakers of the Bachelor’s program in management took part in the championship. Each of them was evaluated by a jury according to predetermined criteria. There were three winners in the Podcast Championship (Fall 2022). First place went to Tsotne Khoriashvili, second to Elene Ioseliani and third to Nino Sadunishvili. All of the project participants worked intensively for several weeks on the presentation. The topics prepared by them were diverse and mixed. According to Professor Natia Zedginidze, Head of KIU School of Management, holding such championships at the University is of special significance; the project contributes to multifaceted development of students’ skills. According to her, the competitions will be held regularly as part of the School of Management.
“We have implemented a new project - PODCAST Competition - as part of the Kutaisi International University School of Management. The aim of the project is to help students develop skills such as: presentation skills, storytelling skills, the ability to convey and communicate their thoughts, views and opinions to the target audience and others. The student speakers participating in the championship had the opportunity to present and share their experiences, conclusions, opinions with other students, talk about values, valuables, personal successes and failures.
It should be noted that the School of Management plans to hold the competition regularly, every semester, moreover, we would like to hold a nationwide podcast championship among universities. Strategically, considering the interests of the students and the long-term possible outcomes of the project, it is important to broaden the scope of the project. In future, the best student podcaster of the year will be able to participate in the international podcast competition on behalf of the University,” said Professor Natia Zedginidze, head of the KIU School of Management.
There are many similar podcast championships around the world, and it is one of the best practices for a speaker to share their personal, professional, business experience and findings with the general public and thus help and support the aspirations of others.