KIU-ში ინოვაციებისა და სტარტაპ აქსელერაციის საზაფხულო სკოლის დაჯილდოების ცერემონია გაიმართა
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში ინოვაციების საზაფხულო სკოლის დასკვნითი ღონისძიება  და გამარჯვებული პროექტის/გუნდის დაჯილდოების ცერემონია გაიმართა. საზაფხულო სკოლა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტისა (KIU) და საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს (GITA) თანამშრომლობით განხორციელდა.
საზაფხულო სკოლაში KIU-ს 50 სტუდენტი მონაწილეობდა. ფინალურ ეტაპზე 10-ზე მეტი პროექტის პრეზენტაცია გაიმართა, ჟიურიმ გამარჯვებული  გუნდი და პროექტის ავტორი გამოავლინა. საუკეთესო  სტუდენტურ სტარტაპ პროექტად ,,ფროგო“ დასახელდა. გამარჯვებული გუნდის წევრებს დავით პეტრიაშვილსა და გიორგი ცინცაძეს პროექტის განხორციელებისთვის ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა 5 000 ლარი გადასცა.
ინოვაციებისა და სტარტაპ აქსელერაციის საზაფხულო სკოლა უკვე მეორე წელია რაც KIU-ში იმართება და ჯამში, ორი წლის განმავლობაში 150-მდე ახალგაზრდა ჩაერთო მასში. წელს ივლისიდან სექტემბრის ჩათვლით KIU-ს სტუდენტებს შესაძლებლობა ჰქონდათ, გაევლოთ სტარტაპების შენების კურსი ანტრეპრენერ ნიკოლოზ გოგოჭურის ავტორობით. კურსის მიზანს წარმოადგენდა სტუდენტებში ინოვაციური აზროვნების, „იდეაციისა“ და სტარტაპის შენების ძირითადი უნარების გაღვივება და განვითარება, ახალგაზრდებისთვის სტარტაპის საწყისი ეტაპის წარმართვის პრაქტიკული გამოცდილების შეძენა საკუთარი იდეების განვითარების მაგალითზე, ასევე საქართველოს ინოვაციურ და სტარტაპ-ეკოსისტემაში KIU-ს ჩართვა.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტსა (KIU) და საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს (GITA) შორის 2021 წელს გაფორმდა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი, რომლის ფარგლებში GITA თანამშრომლობს უნივერსიტეტთან ინოვაციების ეკოსისტემის განვითარების მიზნით და მუშაობს სხვადასხვა ინოვაციურ პროექტზე. პარტნიორობის ფარგლებში, ორი წლის განმავლობაში სტუდენტების მიერ ინიცირებული ათობით სტარტაპ იდეა განხორციელდა.

KIU Hosts the Award Ceremony for Winners of Summer School of Innovation and Startup Acceleration
Kutaisi International University hosted the final event of the Summer School of Innovation and the awarding ceremony for the winning project/team. The summer school was implemented in cooperation with Kutaisi International University (KIU) and the Georgian Innovation and Technology Agency (GITA).
Fifty students of KIU participated in the summer school. More than 10 projects were presented at the final stage and the jury selected the winning team and the author of the project. The best student startup project was  named “Frogo”. Kutaisi International University gave GEL 5,000 to the winning team members, Davit Petriashvili and Giorgi Tsintsadze, to implement the project.
The Summer School for Innovation and Startup Acceleration has been held at KIU for the second year running, and a total of around 150 young people have taken part in it in two years. This year, from July to September, KIU students had the opportunity to take a course on startup creation, authored by entrepreneur Nikoloz Gogochuri. The aim of the course was to stimulate and develop students’ basic skills of innovative thinking, “ideation” and startup creation, to give young people practical experience in managing the initial stage of a startup by developing their own ideas, and to involve KIU in the innovation and start-up ecosystem of Georgia.
In 2021, a memorandum of cooperation was signed between Kutaisi International University (KIU) and the Georgia Innovation and Technology Agency (GITA), under which GITA cooperates with the University to develop the innovative ecosystem and works on various innovation projects. Within the framework of the partnership, dozens of student-initiated startup ideas have been implemented over two years.