ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში კონფერენცია - „ქართულ-გერმანული სამეცნიერო ხიდი“ გაიხსნა
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში კონფერენცია - „ქართულ-გერმანული ხიდი“ საზეიმოდ გაიხსნა. წლევანდელი კონფერენციის სამეცნიერო ნაწილის თემაა - ჯანმრთელობა, როგორც გლობალური გამოწვევა (Health, as a Global Challenge). ამ მხრივ წარმოდგენილი იქნა ლექციები ნეირომეცნიერების, კიბოს მკურნალობის, პროტონული თერაპიის, რადიოლოგიისა და ბიოსამედიცინო იმიჯინგის მიმართულებებით.
კონფერენციის მონაწილეებს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი ონლაინფორმატში მიესალმა. მინისტრმა საერთაშორისო კონფერენციის შესახებ ისაუბრა და ხაზი გაუსვა ადრონული თერაპიის ცენტის მშენებლობის მნიშვნელობას, რომელიც ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ბაზაზე ეწყობა.
,,სიმბოლურია, რომ დღეს ჩვენ ამ კონფერენციას საერთაშორისო სტანდარტის მქონე ჭეშმარიტად ევროპულ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში – ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში ვმასპინძლობთ. უნივერსიტეტის იდეისა და კონცეფციის ავტორი ბატონი ბიძინა ივანიშვილია. სწორედ მისი და მისი ოჯახის უაღრესად მნიშვნელოვანი ქველმოქმედების შედეგად ქვეყანაში გაჩნდა მსოფლიო მასშტაბის აკადემიური და სამეცნიერო-კვლევითი სივრცე. ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ბაზაზე ფონდ „ქართუს“ დაფინანსებით შენდება ადრონული თერაპიის ცენტრი, სადაც ონკოლოგიისა და პროტონული თერაპიის მიმართულებით კვლევების წარმოების პროცესში საერთაშორისო სამეცნიერო წრეები ჩაერთვებიან. სამეცნიერო-კვლევითი პროცესისთვის ადრონული თერაპიის ცენტრის ულტრათანამედროვე ციკლოტრონები სიმსივნური დაავადებების პროტონული თერაპიის აპარატურის მწარმოებელ მსოფლიოს წამყვან კომპანიაში (IBA) უკვე აეწყო.  - აღნიშნა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა. (ვრცლად იხილეთ: https://www.mes.gov.ge/content.php?id=13141&lang=geo)
კონფერენციაში უნივერსიტეტის საერთაშორისო პარტნიორები, გერმანიის წამყვანი სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრების წარმომადგენლები, მათ შორის: იულიხის მეცნიერებების ცენტრის, დრეზდენ-როსენდორფის ჰელმჰოლცის ცენტრის, GSI დარმშდატის მძიმე იონების კვლევის ცენტრის, აახენის, იენისა და მიუნხენის ტექნიკური უნივერსიტეტის წარმომადგენლები მონაწილეობენ.
,,დღეს ქუთისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში გაიხსნა „ქართულ-გერმანული სამეცნიერო ხიდის კონფერეცია. სტუმრად არიან გერმანიის წამყვანი სამეცნიერო ცენტრის ხელმძღვანელები, ასევე უნივერსიტეტის საერთაშრისო მრჩეველთა საბჭოს წევრები და საშუალება გვექნება მათთან ერთად განვიხილოთ არა მხოლოდ სამეცნიერო მიმართულებები, არამედ უნივერსიტეტის განვითარების სტრატეგიული გეგმა.“ - განაცხადა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორმა ალექსანდრე თევზაძემ.
2022 წლის „ქართულ-გერმანული სამეცნიერო ხიდის“ კონფერენცია KIU-ში სამი დღის განმავლობაში გაგრძელდება. მსოფლიოს წამყვანი მეცნიერები საჯარო ლექციებს ჩაატარებენ ნეირომეცნიერების, სიმსივნის მკურნალობის, პროტონული თერაპიის, რადიოლოგიისა და ბიოსამედიცინო იმიჯინგის მიმართულებებით. აღსანიშნავია ევროპის ონკოლოგიური საზოგადოების თავმჯდომარის, პროფესორ რობერტო ორეკიას საჯარო ლექცია, რომელიც ადრონული თერაპიისა და ზუსტი ონკოლოგიის პერსპექტივებს ეხება.
„ქართულ-გერმანული სამეცნიერო ხიდის“ რიგით მე-9 კონფერენციის პარალელურად ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის საერთაშორისო მრჩეველთა საბჭოს შეხვედრა ჩატარდა, სადაც განიხილეს უნივერსიტეტის მიერ 2 წლის განმავლობაში მიღწეული შედეგები. შეხვედრაზე იმსჯელეს უნივერსიტეტის განვითარების მიმართულებებსა და ადრონული თერაპიის ცენტრის პროექტებზე.

The Conference “Georgian-German Scientific Bridge” Opened at Kutaisi International University
The Georgian-German Scientific Bridge conference was solemnly opened at the Kutaisi International University. The topic of this year’s conference was “Health as a Global Challenge”. Reports were presented in the fields of neurology, cancer treatment, proton therapy, radiology, and biomedicine  imaging.
The Minister of Education and Science, Mikheil Chkhenkeli, welcomed the participants to the conference in an online format. The minister spoke about the international conference and stressed the importance of the construction of the center  for hadron therapy, which is being organized at the Kutaisi International University.
“It is symbolic that today we are hosting this conference at a truly European educational institution of international standard - Kutaisi International University. The author of the idea and the concept of the university is Mr. Bidzina Ivanishvili. It is due to his and his family’s extremely important philanthropic work that a world class academic and research center has appeared in the country. A hadron therapy center  is being built on the basis of the Kutaisi International University with funding from the Cartu Foundation, where international scientific circles will be involved in the research process in the fields of oncology and proton therapy. The state-of-the-art cyclotrons of  the Hadron Therapy Center have already been assembled for scientific research by  the world's leading manufacturer of proton therapy equipment (IBA),” said the Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli, (Read more: https://www.mes.gov.ge/content.php?id=13141&lang=geo)
The conference is attended by international partners of the University, representatives of leading research centers in Germany, including: Jülich Center  for Neutron Science, The Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf, GSI Helmholtz Center  for Heavy Ion Research (Darmstadt), representatives of Aachen, Jena and Munich Technical Universities participate in the conference.
“The Georgian-German Scientific  Bridge conference opened today at Kutaisi International University. The guests are the heads of the leading scientific centers in Germany, as well as members of the international advisory council of the University, and we will have an opportunity to discuss with them not only scientific directions, but also the strategic plan of development of the University”, - stated the Rector of the Kutaisi International University, Alexandre  Tevzadze.
The 2022 conference “Georgian-German Scientific Bridge” will last three days at KIU. Leading world scientists will give public lectures in the fields of neuroscience, cancer treatment, proton therapy, radiology and biomedicine  imaging. Worth mentioning is the public lecture by Professor Roberto Orecchia, President of the European Society of Oncology, on the future of hadron therapy and precision oncology.
Parallel to the 9th Georgian-German Scientific Bridge Conference,  a meeting of the International Advisory Board of the Kutaisi International University was held, at which the results achieved by the University in 2 years were discussed. The meeting discussed the directions of the University's development and the projects of the center  for hadron therapy.